Fotó: Gov.ro
A jelenleginél kevesebb személyből álló kormány megalakításának lehetőségét vetette fel Niculae Bădălău, a PSD ügyvezető elnöke. A háttérben a pártelnök és a kormányfő közötti rivalizálás állhat.
2018. január 04., 17:482018. január 04., 17:48
Kormányátalakítás, és egy jóval kisebb kabinet létrehozásának lehetőségét lebegtette meg csütörtökön Niculae Bădălău, a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvezető elnöke. Bădălău a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva arról is beszélt, hogy a pártnak jót tenne egy rendkívüli kongresszus, hogy új életet leheljen politikai célkitűzéseibe. Hozzátette, a párt országos végrehajtó testülete hamarosan összeül, és dönt arról, hogy szükséges-e a kormányátalakítás, illetve össze kell-e hívni egy újabb kongresszust.
Bădălău bejelentése olyan körülmények között hangzott el, hogy a kiszivárgott hírek szerint a PSD-n belül többen is a pártelnök, Liviu Dragnea ellen fordultak, miközben Dragnea igyekszik megakadályozni, hogy Mihai Tudose miniszterelnök veszélyeztethesse a pozícióját a párt élén. Ugyanakkor a PSD egy másik vezető politikusa,
A HotNews hírportál értesülései szerint Dragnea és Mihai Tudose miniszterelnök között 2017 utolsó hetében is konfliktus robbant ki, miután Dragnea felkereste Tudosét annak irodájában, és arra kérte, ne jelentesse meg a Hivatalos Közlönyben az Országos Ásványkincsügynökség vezetője, Gigi Dragomir leváltásáról szóló határozatot. Dragomirt még október 4-én nevezték ki úgy, hogy semmilyen tapasztalattal sem rendelkezett az érintett területen, ugyanakkor kinevezése és hivatalban tartása mellett a PSD egyik olyan helyi kiskirálya kardoskodott, aki Dragneát támogatja. Tudose ugyanakkor nem tett eleget a kérésnek.
A portál értesülései szerint Dragnea már előkészítette a terepet a Tudose elleni végső támadáshoz, ehhez szükséges a rendkívüli kongresszus összehívása. A lehetőleg még február előtt megtartandó kongresszuson Dragnea egyik legfőbb célja az, hogy megerősíttesse pozícióját az elnöki tisztségben.
Fotó: Psd.ro
Dragnea múlt héten maga is beszélt arról, hogy januárban a koalíció fontolóra veszi, szükséges-e a kormányátalakítás. Mint fogalmazott, eddig nem volt idejük dönteni ebben a kérdésben, de a kisebbik kormánypárt (ALDE) elnökével, Călin Popescu-Tăriceanuval és a kormányfővel folytatott megbeszéléseik alapján arra a következtetésre jutottak, hogy januárban fontolóra veszik, szükséges-e vagy sem a kormányátalakítás.
Mihai Tudose kormányfőről úgy nyilatkozott: elégedett a tevékenységével, de szeretné, ha a miniszterelnök több higgadtságról tenne bizonyságot. Tudose erre úgy replikázott: nem tud higgadt lenni, lévén, hogy vannak területek, amelyeken 27 éve nem történt előrelépés – például az autópályák és a kórházak helyzete. Azt is közölte, hogy az esetleges átalakítások nem csupán a kormányt, hanem a neki alárendelt intézményeket is érinthetik.
Mint ismeretes, a koalíció nyáron saját kormányfőjét, Sorin Grindeanut buktatta meg bizalmatlansági indítvánnyal, mivel Dragnea elégedetlen volt vele, de már a Tudose-kormány néhány miniszterét is lecserélték.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!