Fotó: Alex Micsik/Agerpres
A romániai hatalmi ágak közötti alkotmányos konfliktust állapított meg a bukaresti taláros testület azzal kapcsolatban, hogy Klaus Johannis államfő elutasította a kormánynak a DNA főügyésze leváltását célzó javaslatát.
2018. május 30., 14:252018. május 30., 14:25
2018. május 30., 15:022018. május 30., 15:02
Az alkotmánybíróság szerdán foglalt állást az elmúlt hónapokban nagy belpolitikai vihart kiváltó ügyben, amelynek kapcsán Tudorel Toader igazságügy-miniszter fordult a taláros testülethez. A talários testület megállapította: alkotmányos természetű jogi konfliktust idézett elő az államhatalmi ágak között az államfő azáltal, hogy elutasította a Laura Codruţa Kövesinek, az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) vezetőjének menesztésére irányuló javaslatot.
A konfliktus onnan eredt, hogy Klaus Johannis államfő áprilisban megtagadta Laura Codruța Kövesinek a leváltását, akinek az elmozdítását a balliberális kormánykoalíció kezdeményezte februárban. Az elnök azzal indokolta elutasítását, hogy Tudorel Toader érvei nem voltak meggyőzőek, másfelől nem tekinthet el a bírák és ügyészek szakmai testületeként működő Legfelsőbb Bírói Tanács (CSM) negatív véleményezésétől sem.
Az igazságügy-miniszter az elnök elutasító álláspontját követően döntött úgy, hogy az alkotmánybíróságnál tesz panaszt. Toader szerint az államfő nem rendelkezik megfelelő felkészültséggel és nem is hatásköre, hogy felülbírálja a DNA-főügyész leváltására tett javaslatot, az elutasítás pedig alkotmányos természetű jogi konfliktust idézett elő a kormány és az elnöki hivatal között. Romániában az ügyészségi vezetőket az államfő nevezi ki és válthatja le az igazságügyi miniszter javaslata alapján.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!