Ioan Niculae
Öt év börtönbüntetésre ítélték csütörtökön jogerősen Ioan Niculae üzletembert, aki korábban Románia legvagyonosabb vállalkozójának számított. A román rendőrség körözést bocsátott ki az Olaszországban tartózkodó vállalkozó ellen.
2021. február 18., 21:552021. február 18., 21:55
2021. február 18., 22:302021. február 18., 22:30
Niculaet pénzmosásra való felbujtás és adócsalás miatt ítélte el jogerősen a bukaresti ítélőtábla. Első fokon enyhébb, 3 és fél év szabadságvesztéssel sújtotta a bukaresti törvényszék, amit a fellebbviteli bíróság súlyosbított. A vállalkozó az ügyvédje által közölt információk szerint jelenleg Olaszországban tartózkodik, ahol koronavírus-fertőzés miatt kezelik – közölte az MTI.
A bíróság abban találta vétkesnek, hogy 1 millió euróval finanszírozta Mircea Geoană volt szociáldemokrata elnökjelölt 2009-es kampányát. Ezért cserébe az üzletember azt várta volna el, hogy kormányalakításkor ő dönthesse el, ki lesz a gazdasági miniszter. Niculae ugyanis érdekelt volt abban, hogy gyárai kedvezményes áron kapjanak földgázt az állami gázvállalattól.
A mostani aktában a bíróság azért marasztalta el, mert az általa alapított Interagro mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalatcsoport fiktív szerződéseket kötött bizonyos reklámanyagok legyártására, amit költségként tüntettek fel a könyvelésben úgy, hogy ez nem volt reális kiadás. Az ügyészek szerint így összesen 11,4 millió lejjel károsította meg a román államot azáltal, hogy kevesebb áfát és társasági adót fizetett a vállalkozása.
Niculae vagyonát 2013-ban 1,7 milliárd euróra becsülték, akkor ő volt Románia leggazdagabb üzletembere. Az első elítélése után jelentősen csökkent a vagyona, amelyet most 500-700 millió euróra becsülnek. Niculae a sportban is vállalkozik, ő a tulajdonosa az Astra Giurgiu élvonalbeli labdarúgócsapatnak, amely az elmúlt években rendszeresen szerepelt az Európa Ligában.
A koalíciós megállapodás elkészült, és része lesz az is, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) felváltva vezeti a kormányt – jelentette ki vasárnap este az RMDSZ elnöke.
A Szociáldemokrata Pártnak (PSD) hat, a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) négy, a Mentsétek meg Romániát Szövetségnek (USR) négy, az RMDSZ-nek két minisztere lesz az Ilie Bolojan vezette új kormányban.
Megalapította új pártját Claudiu Târziu. A politikus szerint a Konzervatív Akció készen áll az ellenzéki szerepre.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) több száz támogatója George Simion pártelnökkel az élen a várható megszorítások ellen tüntet vasárnap este Bukarestben.
Egy felnőtt meghalt, hét gyermek megsérült az A2-es autópályán, Călărași megyében történt vasárnapi buszbalesetben – közölte a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
Románia a legnagyobb figyelemmel követi a közel-keleti fejleményeket a konfliktusok eszkalációja óta, és az illetékes román hatóságok számára a Közel-Keleten tartózkodó román állampolgárok biztonsága a prioritás – közölte vasárnap a külügyminisztérium.
Ismertette vasárnap a Szociáldemokrata Párt (PSD) az alakuló Bolojan-kormányba delegált miniszterjelöltjeinek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, a nyolcadik osztályt végzett diákok román nyelvből és irodalomból írásbeliznek.
Jóváhagyta vasárnap az RMDSZ Szövetségi Állandó Tanácsa a magyar szervezet belépését a következő román kormányba, egyúttal a leendő kormánytagok névsorát is elfogadta.
Hétfőn várhatóan aláírják a koalíciós megállapodást a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ, valamint a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetői – jelentette be Ilie Bolojan.
szóljon hozzá!