Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
Nehéz a jelenlegi parlamenti támogatási megállapodást az eddigi eredményekhez kötni, inkább a centenárium éve befolyásolta a döntést – szögezte le megkeresésünkre Korodi Attila, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, miután a szövetség frakciói kedden arról határoztak, hogy a tavaszi ülésszakban is fenntartják a koalíciós pártokkal a parlamenti támogatásról megkötött megállapodást.
2018. január 30., 18:302018. január 30., 18:30
Az RMDSZ politikusa a Krónikának kifejtette, a 2018-as esztendő számos kihívást jelent a szövetség számára, el kell kerülniük a magyar közösség stigmatizálását, azt, hogy konfliktusos helyzetbe sodorják, ezért van szükség arra, hogy legyenek működő mechanizmusok a román politikai pártokkal való párbeszéd kialakítására, és ebben van szerepe a parlamenti együttműködésnek.
Folytatja az RMDSZ a román balliberális kormánykoalícióval kötött megállapodásban rögzített együttműködést – döntötték el kedden a szövetség parlamenti frakciói.
Ezek között szerepel a már napirenden levő törvénytervezeteik elfogadása, például a marosvásárhelyi katolikus gimnázium ügye, ami a szenátusban van – azt szeretnék, ha minél gyorsabban az államelnök elé kerülne aláírásra, majd kihirdetésre.
Korodi Attila kifejtette, számos más kérdésben is szeretnének előre jutni, például a gazdaságilag elmaradottabb, magyarok lakta megyék fejlesztése az egyik prioritásuk, de a családpolitikában vagy az oktatáspolitikában is előrelépést szeretnének, hiszen a jelenlegi fejkvótarendszer nehéz helyzetbe sodorja a szórványiskolákat. A szociális védőháló rendszere szintén foltozásra szorul, a középréteget a kedvezőbb adópolitikával segítenék.
Korodi Attila
Fotó: Sándor Csilla
– mondta a Hargita megyei politikus.
Arra a kérdésünkre, mennyire tartja aggasztónak, hogy a döntés után a közösségi médiában elárasztották az oldalakat a „Nem az én nevemben” bejegyzések, Korodi Attila kifejtette, nincs ideális helyzet, a kormány legalább ötven szavazattal kapott többet a szükségesnél, nem az RMDSZ volt a döntő. Hozzátette:
Az RMDSZ nem vesz részt a kormányzásban, laza parlamenti együttműködést képzelnek el – saját tervezeteikhez kérik a támogatást, ők pedig megvizsgálják, mi mellett sorakoznak fel.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!