Fotó: Agerpres/Simion Mechno
Összegyűltek a bizalmatlansági indítvány beterjesztéséhez szükséges aláírások a bukaresti parlamentben, amelyet most először több törvényhozó támogatott kézjegyével, mint amennyi a kormány megbuktatásához szükséges – tudta meg az ellenzéki Nemzeti Liberális Párttól (PNL) kedden a Mediafax hírügynökség.
2019. szeptember 24., 18:212019. szeptember 24., 18:21
2019. szeptember 24., 19:162019. szeptember 24., 19:16
Ludovic Orban, a PNL elnöke korábban jelezte, hogy a bizalmatlansági indítványt – amelyet az őszi ülésszakban egyetlen alkalommal kezdeményezhet az ellenzék – csak akkor terjesztik be a szociáldemokrata Viorica Dăncilă miniszterelnök vezette kormány ellen, ha azt legalább 233 képviselő és szenátor aláírja: ennyi szavazat szükséges ugyanis a kormány leváltásához.
A Mediafax hírügynökség értesülése szerint
A román alkotmány szerint a bizalmatlansági indítvány beterjesztéséhez a törvényhozók negyedének aláírása is elégséges, és csak a kormány leváltásáról rendezendő szavazásnál kell megszerezni a honatyák többségének támogatását.
Romániában a mindenkori ellenzék már csak a médiaérdeklődés miatt is minden parlamenti ülésszakban kísérletet tesz a kormánybuktatásra. A szociálliberális kormánykoalíció felbomlása nyomán azonban most valós esély mutatkozik a Dăncilă-kabinet leváltására, ezért a legnagyobb frakcióval rendelkező ellenzéki erő nem akarta eljátszani az egyedi alkalmat: ezért akarta már az indítvány beterjesztéséhez megszerezni a kormánybuktatáshoz elégséges támogatást.
A bizalmatlansági indítványon szereplő aláírások szokatlanul magas számától függetlenül
A PNL tervei szerint a bizalmatlansági indítványt jövő héten terjesztik a parlament elé, amely október 7-én szavazna a Dăncilă-kormány sorsáról.
Romániában azt követően alakult ki politikai válság, hogy a bukaresti kormány vezető erejét képező Szociáldemokrata Párt (PSD) koalíciós partnere, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) augusztus végén kilépett a kormányból. A parlamenti mandátumok 45 százalékával rendelkező PSD kisebbségi kormányzásra készült, és az ALDE pártütőivel próbálta feltölteni a kormányt, politikai ellenfelük, a jobboldali Klaus Johannis államfő azonban Dăncilă valamennyi miniszterjelöltjének kinevezését megtagadta.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!