Fotó: Presidency.ro
A román belügyminisztérium és az ortodox egyház között a húsvéti ünnepre vonatkozó megállapodás visszavonására szólította a bukaresti kormányt Klaus Johannis államfő, bírálva a korlátozó intézkedések lazítását célzó kezedeményezést.
2020. április 15., 12:222020. április 15., 12:22
2020. április 15., 14:352020. április 15., 14:35
Az államfő szerdán arra reagált, hogy előző este Marcel Vela belügyminiszter bejelentette: a belügyi tárca és a román görögkeleti egyház megállapodása értelmében a koronavírus-járvány kijárási korlátozásai közepette belügyi alkalmazottak segítik az ünnepi pászka és a szent láng szétosztását az ortodox húsvét alkalmával. A Cotroceni-palotában tett sajtónyilatkozatában Johannis többször is kihangsúlyozta, hogy a járványügyi helyzet közepette szó sem lehet a korlátozó intézkedések enyhítéséről.
„Meglehet, nem jutott el érthetően mindenkihez az előző napi üzenetem, miszerint a parancs továbbra is az marad: maradjatok otthon! Sajnálatos azt tapasztalni, hogy a legjobb szándék sok esetben a legnagyobb bonyodalmat okozza” – emlékeztetett Johannis arra, hogy kedden írta alá a szükségállapot harminc napos meghosszabbításáról szóló elnöki rendeletet. Az államfő „túlzottan optimistának” nevezte a belügyminisztérium és az ortodox egyház megállapodása kapcsán tett nyilatkozatokat.
Klaus Johannis közölte, nyilatkozatát követően megbeszélést folytat Ludovic Orban miniszterelnökkel, Marcel Vela belügyminiszterrel és a kormány többi tagjaival. A tanácskozáson az államfő a belügy és az egyház közötti megállapodás újragondolására, továbbá arra kéri a kormányfőt, találjon egy más formát, amely tiszteletben tartja a „Maradj otthon” elvét, és illeszkedik a szükségállapot meghosszabbításának követelményeihez. „Drága románok, függetlenül attól, hogy mások mit mondanak nektek, én ugyanazt mondom, amit az orvosok, szakértők, az Egészségügyi Világszervezet: maradjatok otthon! Ellenkező esetben az ünnepek után temetések lesznek” – hangzott az államfő felszólítása.
Fotó: Presidency.ro
Ludovic Orban miniszterelnök egyébként kedd este úgy nyilatkozott: amennyiben tiszteletben tartják a belügyminisztérium és az ortodox egyház közötti megállapodásban foglaltakat, nem áll fenn a koronavírus terjedésének kockázata. „Az együttműködést úgy gondolták ki, hogy ha tiszteletben tartják az abban foglaltakat, akkor nem áll fenn a vírus terjedésének veszélye” – jelentette ki a kormányfő a Realitatea Plus hírtelevízió műsorában. Marcel Vela belügyminiszter ugyanakkor szerdán úgy nyilatkozott: korábban az államfőt és a miniszterelnököt egyaránt tájékoztatta a Daniel ortodox pátriárkával kötött egyezményről, és szerinte Johannis és Orban beleegyezett a húsvéti megállapodásba.
„Természetes, hogy miniszteri minőségemben értesítem a miniszterelnököt és az államelnököt, mielőtt meghoznék egy döntést. Az elnök úr is, és a kormányfő is tudott arról, amit tegnap este bejelentettem. Közösen elfogadott megállapodásról van szó, értesült róla a miniszterelnök úr is, az elnök úr is, és ők egyetértettek abban, hogy az intézkedés hasznos az állampolgárok és a vírus terjedésének megakadályozását célzó tevékenység számára” – nyilatkozta Vela szerdán az Antena 3 hírtelevízió műsorában. A belügyminiszter ugyanakkor meghökkentő forgatókönyvvel rukkolt elő: szerinte fennállt a veszélye, hogy a hívek az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) polgármestereinek uszítására a feltámadás éjszakáján „megrohamozzák” a templomokat, és arra kényszerítik a belügyminisztériumot, hogy erőt alkalmazzon távol tartásukra.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
1 hozzászólás