Johannis szerint ötéves mandátuma végére elérte, hogy Románia az Európai Unió megbecsült tagjává vált
Fotó: Presidency.ro
Klaus Johannis román államfő első ötéves mandátuma legfontosabb eredményének tartja, hogy – a nyugati elkötelezettségét veszélyeztető kihívások ellenére – Románia demokratikus ország maradt és nem tért le az európai útról.
2019. december 19., 19:402019. december 19., 19:40
A tisztségébe novemberben újraválasztott jobboldali elnök csütörtökön rövid sajtónyilatkozatban sommázta az eddigi tevékenységét mérlegre tevő, nyolcszáz oldalas dokumentumot, amelyet az elnöki hivatal honlapján tettek közzé.
Johannis felidézte: mandátuma egyik első kezdeményezéseként 2015-ben megszerezte a parlamenti pártok konszenzusos támogatását ahhoz, hogy Románia legalább tíz éven keresztül a GDP legalább két százalékának megfelelő összeget fordítson védelmi kiadásokra, ezzel is bizonyítva szövetségesei előtt, hogy megbízható ország.
Külföldi útjai sorából kiemelte, hogy két ízben is találkozott Donald Trump amerikai elnökkel a Fehér Házban, de az idei román uniós elnökséget lezáró nagyszebeni csúcstalálkozót is külpolitikai sikerei között tartja számon, hiszen az európai állam- és kormányfők a csúcson az unió jövőjéről fogadtak el szándéknyilatkozatot.
Belpolitikai téren az elnök feladata az állam intézményeinek működése felett őrködni, márpedig ezeket – Johannis szerint – az utóbbi három évben folyamatos ostrom alatt tartották, és megpróbálták egyéni és pártérdekeiknek alárendelni a hatalmon lévő (szociáldemokrata) politikusok.
Az elnök kitért az oktatásra, szociális kérdésekre, a civil szervezetekkel fenntartott partnerségére is. Johannis beszámolt arról hogy az ország kulturális értékeinek megőrzése és gazdagítása felett is őrködött, ezek között pedig megemlítette a nemzeti kisebbségek kulturális örökségének ápolását is.
Klaus Johannis 2014. december 21-e óta Románia elnöke. Novemberben – kétharmados többséggel legyőzve szociáldemokrata ellenfelét, Viorica Dăncilă volt kormányfőt – újabb ötéves elnöki mandátumot szerzett, amelyet szombaton kezd meg, amikor a kétkamarás bukaresti parlament együttes ülésén ismét leteszi a hivatali esküt.
Újabb négy személyt vettek őrizetbe a hatóságok a Călin Georgescu elnökjelöltségét érvénytelenítő BEC-döntést követő zavargások kapcsán.
Határozottan cáfolta kedden Crin Antonescu államfőjelölt, hogy bármilyen formában együttműködött volna a kommunista titkosszolgálattal vagy besúgó lett volna.
Negatívan véleményezte kedden a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) a bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezetet, amely megvitatásra vár a képviselőházban.
A BEC keddi közleménye szerint azok a magánszemélyek, akik nem töltenek be választott tisztséget vagy más köztisztséget, de ismétlődő, hangsúlyos módon választási propagandát osztanak meg személyes oldalukon a közösségi médiában.
Két hét leforgása alatt két fiatal rezidens orvos halt meg Moldvában, mindketten a gasztroenterológiai osztályon teljesítettek ügyeletet.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kedden meghosszabbította a hétfőn tíz megyére kiadott viharos szélre vonatkozó elsőfokú figyelmeztetést.
Az amerikai kongresszus kedden Bukarestben jelenlévő képviselői kielégítőnek találták a Cotroceni-palota által a tavalyi elnökválasztás elmaradásával kapcsolatban adott magyarázatokat – közölték politikai források.
George Simion első fordulós elnökválasztási győzelme nem kérdéses, a második hely viszont még mindig kiadó – derül ki a legfrissebb felmérésből.
A Központi Választási Iroda (BEC) cenzúráz és korlátozza a szólásszabadságot – szögezte le az államfőválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan.
Romániát Călin Georgescu fogja vezetni – jelentette ki George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.
szóljon hozzá!