Kihantolták a Ceauşescu-házaspár maradványait

Több mint két évtizeddel a kivégzésük után, hozzátartozóik kezdeményezésére kihantolták tegnap Bukarestben Nicolae Ceauşescu egykori román diktátor és felesége hamvait. A rendkívüli médiafigyelmet kiváltó exhumálást évekkel ezelőtt a kommunista vezetők lánya, Zoe kezdeményezte peres úton, miután a hatóságok kezdetben megtagadták a nyugvóhely pontos hollétének meghatározását. Megfigyelők szerint az exhumálás nyomán felerősödhetnek a Romániát negyed évszázadon keresztül irányító kommunista vezetőket áldozatként bemutató, likvidálásukat jogtalannak tartó hangok.

Rostás Szabolcs

2010. július 21., 12:162010. július 21., 12:16

Pont kerül végre a Ceauşescu diktátor házaspár pontos nyughelyével kapcsolatban az elmúlt több mint két évtized során újra és újra megfogalmazott találgatások végére. Beérett ugyanis az egykori kommunista vezetők gyermekei évekkel ezelőtti kezdeményezésének gyümölcse, és Bukarestben tegnap kihantolták Nicolae és Elena Ceauşescu földi maradványait, hogy kétséget kizáróan bebizonyosodjon: valóban ők nyugszanak a hatóságok által megjelölt sírokban.

Az Európa egyik legádázabb kommunista diktatúráját megteremtő, Románia irányítását 1965-től ellátó Nicolae Ceauşescut és feleségét az 1989 telén Temesváron kipattant forradalom idején, december 25-én végezték ki egy rögtönítélő katonai bíróság döntése nyomán. A két és fél évtizeden keresztül az egyiptomi fáraókat is megszégyenítő személyi kultuszt kiépítő Kondukátort és nejét a román nép ellen elkövetett bűneiért és a nemzetgazdaság tönkretételéért ítélték halálra, és rögtön ki is végezték őket a Bukarest közeli Tîrgovişte városában. A tîrgoviştei sortűz után a házaspár sátorlapba tekert holttestét tankkal öt napon keresztül egyik katonai egységből a másikba fuvarozták úgy, hogy még a közkatonák sem tudták, kiket szállítanak; mígnem december 30-án eltemették őket Bukarestben.

Mítosz a Ghencea-parcella körül

Romániában éveken keresztül mítosz lengte körül Ceauşescuék elhantolását és pontos nyughelyüket, mivel temetésükről semmilyen hivatalos papír nem készült, fejfáikra pedig eredetileg két ezredes feleségének nevét vésték fel. Sőt a törvényszéki orvostani intézet akkori igazgatója is úgy írta alá a Ceauşescu házaspár halotti bizonyítványát – Victor Athanasie Stănculescu hadseregtábornok utasítására –, hogy nem látta a holttesteket. Elsősorban ez a bizonytalanság késztette arra hét évvel ezelőtt a diktátorházaspár lányát, Zoe Ceauşescut, hogy bírósági úton próbálja tisztázni szülei nyugvóhelyének hollétét. A kommunista eszmékkel való kacérkodása előtt fiatalon suszterinasként dolgozó Nicolae Ceauşescu (1918. január 26., Scorniceşti) és Elena Petrescu 1945-ben kötött házasságából három gyermek született: Valentin, Zoe és Nicu; közülük ma már csak Valentin él. A Ceauşescu csemeték közül a diktatúra idején csupán az ifjabbik, Nicu avatkozott bele a nagypolitikába, szülei terve szerint ő vette volna át tőlük a hatalmat, éppen ezért magas ívű politikai pályát futott be, a román KISZ központi bizottságának első titkára és ifjúsági miniszter is volt.

Chávez is exhumálta Bolívart

Venezuelában a múlt héten Hugo Chávez államfő utasítására hantolták ki Simón Bolívar csontvázát, amelyet péntek este mutattak be a caracasi állami tévében. Az exhumálásra azért került sor, mert miközben történészek általános véleménye szerint a 19. századi függetlenségi harcos 1830-ban tüdővészben halt meg, Chávez állítja, hogy meggyilkolták, bár azt elismeri, ezt nehéz lesz bizonyítani. Bolívar holttestét 1876. október 28. óta a venezuelai fővárosban, a nemzeti panteonban őrizték.

A mostani vizsgálatra azért is szükség van, hogy megbizonyosodjanak, azok valóban Bolívar maradványai. A szakértők DNS-vizsgálatot végeznek majd a csontvázon, amely igen jó állapotban maradt meg. A spanyol gyarmatosítók ellen a 19. század elején kibontakozott harc jelképes alakját, Simón Bolívart gyakran a felszabadító jelzővel illetik, mert jelentős mértékben hozzájárult számos dél-amerikai ország, így Venezuela függetlenségéhez is.

A ’89-es forradalom után a nemzetgazdaság aláásásáért húszéves börtönbüntetésre ítélték, 1996-ban májcirózisban elhunyt. Nővére és bátyja teljes vagyonát elkobozta a román állam, Valentinnek viszont nemrég sikerült visszaperelnie vagyontárgyai – értékes festmények, műkincsek – jelentős részét. A matematikus végzettségű Zoe sohasem nyugodott bele abba, hogy nem tudja, valóban anyja és apja fekszik-e a bukaresti Ghencea temetőben, ahol évente valóságos zarándoklatot rendeznek az „aranykor” iránt nosztalgiázók. Többször hangoztatta, gondoskodni szeretne arról, hogy keresztény szertartás szerint helyezze szülei hamvait újra nyugalomba, és mivel a bukaresti védelmi minisztérium és a temetőt működtető vállalat évekig azzal az indoklással utasította el exhumálásra vonatkozó kérését, hogy nincs a birtokában olyan irat, amely bizonyítaná, valóban a diktátorpár nyugszik a vitatott sírban, beperelte a két intézményt. Zoe Ceauşescu keresetét kezdetben elutasította a bíróság, a bukaresti ítélőtábla viszont később a nyughely pontos megjelölésére kötelezte a védelmi tárcát.

Jogos a család kezdeményezése

Ezt a döntést a 2006-ban elhunyt Zoe már nem érhette meg, terve megvalósítását azonban férje, Mircea Oprean és bátyja, Valentin folytatta. Igyekezetüket nemrég koronázta teljes siker, amikor a bíróság rájuk ruházta a sírok feletti használati jogot, ennek következtében zöld jelzést kaptak az exhumálásra is. Ez tegnap megtörtént, és törvényszéki orvostani szakértők – a nyilvánosság teljes kizárásával – mintákat vettek Ceauşescuék földi maradványaiból, hogy DNS-vizsgálattal megállapítsák a holttestek személyazonosságát, majd visszatemették a csontokat. A bukaresti törvényszéki orvostani intézetben néhány hetet, de akár több hónapot is eltarthat a DNS-vizsgálat. Mircea Oprean az exhumálás után úgy nyilatkozott: a hamvak megtekintése után valószínűnek tartja, hogy valóban a diktátorpár nyugszik a sírban, mivel látta a golyólyuggatta télikabátot és nadrágot, valamint a sapkát, amelyben Ceauşescut kivégezték és eltemették.

A Ceauşescu házaspár veje szerint a család ugyanabban a temetőben, de más sírhelyen temeti majd el Nicolae és Elena maradványait. Ennek kapcsán Marius Oprea történész, a kommunizmus rémtetteit kutató bukaresti intézet volt igazgatója kíváncsiságának adott hangot, akad-e vajon olyan ortodox lelkész Romániában, aki hajlandó újratemetni a falu- és templomrombolást elrendelő kommunista vezetőt. Az ügyben megszólaló egykori katonai és politikai vezetők úgy vélekednek, hogy a diktátorhamvak exhumálásának elrendelése jogában állt a családtagoknak, mindez azonban semmivel sem befolyásolja a Ceauşescu-per, illetve a kivégzett diktátorpár megítélését. Mások viszont attól tartanak, hogy felerősödnek azok a hangok, amelyek szerint Ceauşescuékat törvénytelenül végezték ki, és új lendületet kaphat a kommunizmus iránti nosztalgia, amelynek első számú haszonélvezője az éppen nemrég újjáalakult Román Kommunista Párt lehet. Dan Voinea, Románia volt katonai főügyésze – aki maga képviselte a vádhatóságot a húsz évvel ezelőtti perben – azonban elítélte ezeket a vélekedéseket, leszögezve: az 1989. decemberi forradalmi hangulatban nem lehetett „tisztességesebb” pert rendezni Ceauşescuéknak, az ügyükben született halálos ítélet pedig – tekintve az általuk elkövetett bűnöket – teljesen megalapozott volt.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 25., péntek

Legfelsőbb bíróság: érvényben marad az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat

A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.

Legfelsőbb bíróság: érvényben marad az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat
2025. április 25., péntek

A romániaiak több mint 60 százaléka szerint rossz irányba tart az ország

A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.

A romániaiak több mint 60 százaléka szerint rossz irányba tart az ország
2025. április 25., péntek

Még egy kis vakációs játék és szórakozás: hétfőtől folytatódik a tanítás

Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.

Még egy kis vakációs játék és szórakozás: hétfőtől folytatódik a tanítás
2025. április 25., péntek

Az alkotmánybíróság is fellebbezett a döntését „felfüggesztő” ítélet ellen

Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.

Az alkotmánybíróság is fellebbezett a döntését „felfüggesztő” ítélet ellen
2025. április 25., péntek

Jó egy hét alatt több mint 130, az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat elleni keresetet nyújtottak be

Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/

Jó egy hét alatt több mint 130, az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat elleni keresetet nyújtottak be
2025. április 25., péntek

Amerikai lobbicég: nem lépett hatályba a Simion népszerűsítéséről szóló szerződés, nem fizettek semmiért

A George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje amerikai népszerűsítésére vonatkozó a szerződés nem lépett hatályba, és az ilyen szolgáltatásokért nem fizettek pénzt – közölte az érintett amerikai lobbicég.

Amerikai lobbicég: nem lépett hatályba a Simion népszerűsítéséről szóló szerződés, nem fizettek semmiért
2025. április 25., péntek

Fegyelmi eljárás indulhat az alkotmánybíróság döntését „felfüggesztő” bíró ellen

A CSM az Igazságügyi Felügyelethez fordul annak a bírónak az ügyében, aki egy, a jogi szakértők által keményen bírált döntéssel felfüggesztette a tavalyi elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő alkotmánybírósági döntést.

Fegyelmi eljárás indulhat az alkotmánybíróság döntését „felfüggesztő” bíró ellen
2025. április 24., csütörtök

Folytatódik a lombikbébi program: idén újabb 10 ezer igénylő részesülhet támogatásban

Idén is folytatódik a munkaügyi minisztérium országos lombikbébi programja, amely jelentős anyagi támogatással segíti a meddőséggel küzdő párokat és egyedülálló nőket a gyermekvállalásban.

Folytatódik a lombikbébi program: idén újabb 10 ezer igénylő részesülhet támogatásban
2025. április 24., csütörtök

Fechet: a medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról

A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.

Fechet: a medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról
2025. április 24., csütörtök

Lesz elnökválasztás: az igazságügyi miniszter szerint közigazgatási bíróság nem függesztheti fel az alkotmánybíróság döntését

Tudorel Toader volt igazságügyi miniszter és az alkotmánybíróság egykori tagja szerint az alkotmánybíróság határozatai véglegesek és nem támadhatók meg a bíróságon. Hasonlóan vélekedett Radu Marinescu igazságügyi miniszter is.

Lesz elnökválasztás: az igazságügyi miniszter szerint közigazgatási bíróság nem függesztheti fel az alkotmánybíróság döntését