Kiadták csütörtökön a moldovai hatóságok Romániának a korrupció miatt jogerősen elítélt, de a büntetés letöltése elől a Pruton túli országba szökött volt szociáldemokrata párti (PSD) parlamenti képviselőt, Cristian Rizeát.
2023. április 28., 09:322023. április 28., 09:32
A chişinăui bevándorlási főfelügyelőség csütörtök esti közlése szerint Cristian Rizea volt parlamenti képviselőt – aki ellen a román hatóságok befolyással való üzérkedés és pénzmosás miatt kiszabott négy év és nyolc hónapos börtönbüntetését követően nemzetközi körözést adtak ki – 15 évre nemkívánatos személynek nyilvánították a Moldovai Köztársaság területén, és kíséret mellett kitoloncolták az országból.
A román országos rendőr-főkapitányság közlése szerint csütörtökön este a a Moldovai Köztársaság hatóságai arra kérték a román rendőrséget, hogy vegyenek át egy 54 éves férfit, aki ellen a bukaresti bíróság elfogatóparancsot adott ki.
„A férfit a határrendészet támogatásával vették át, és az Országos Büntetés-végrehajtási Igazgatóság egyik büntetés-végrehajtási intézetében helyezik el” – közölte a román rendőrség.
A DNA azzal vádolta Rizeát, hogy 2009-ben két részletben összesen 300 ezer eurót kapott egy Lucian Colţea nevű, amerikai állampolgárságú üzletembertől azért, hogy közbenjárjon az állami protokollalapnál, valamint Chiajna község önkormányzatánál egy bukaresti telek visszaszolgáltatásának felgyorsítása érdekében. Rizea az ártatlanságát hangoztatta.
Rizea ugyanakkor Moldovába szökött, ahol a moldovai állampolgárságot is megszerezte. A moldovai főügyészség ugyanakkor büntetőeljárást indított ellene az állampolgárság megszerzésének folyamata során tett hamis nyilatkozat miatt, elhallgatta ugyanis, hogy Romániában büntetőeljárás zajlik ellene.
Ennek nyomán 2020-ban visszavonták a moldovai állampolgárságát, és a menedékjog iránti kérelmét is elutasították.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
szóljon hozzá!