A kormányzati alkalmazottak „szomorú ernyők” elnevezésű akcióval tiltakoztak a béremeléseket előíró tervezet ellen
Fotó: Kormányalkalmazottak szakszervezete
A közigazgatási alkalmazottak és a kormányalkalmazottak szakszervezete egyaránt bírálta szerdán az egyes közalkalmazotti kategóriák számára 10 százalékos béremelést előíró sürgősségirendelet-tervezetet.
2024. május 22., 19:382024. május 22., 19:38
2024. május 22., 19:422024. május 22., 19:42
A központi és a helyi közigazgatásban dolgozók érdekeit védő Közigazgatási Szakszervezetek Szövetsége (FNSA) közleményében azzal vádolta a kormányt, hogy fenntartja „az azonos szintű intézmények közötti különbségeket”, figyelmen kívül hagyja a közintézményekben dolgozó alkalmazottak valós igényeit, és nem hajlandó tisztességes és arányos megoldásokat alkalmazni a béregyenlőtlenségek megszüntetésére.
A szakszervezeti szövetség bejelentette: találkozót kérnek Marcel Ciolacu miniszterelnökkel, hogy a kormány törölje a rendelettervezetben szereplő „homályos, helytelen és félrevezető” előírásokat. A FNSA kifogásolja azt is, hogy az állítólagos emelések nagy része semmiképp nem fogja elérni a jogszabályjavaslatban rögzített szintet, mert a helyi közigazgatásban a béremelések a „politikailag alárendelt munkáltatótól” függenek, és ez számos bírósági perhez fog vezetni.
Eközben a parlamenti köztisztviselők 20 százalékos béremelést követelnek, visszautasítva a kormány 10 százalékos béremelésre vonatkozó ajánlatát. Az Agerpres állami hírügynökséghez eljuttatott közleményük szerint a parlamenti alkalmazottak elutasítják a kormány arra vonatkozó ajánlatát, hogy két szakaszban, összesen 10 százalékkal emeljék meg bizonyos közalkalmazotti kategóriák bérét.
„A közvélemény és sajnos a politikum is elterjesztette azt a hamis elképzelést, hogy a román állam működésében betöltött szerepünk csekély, és ennek következményeit a fizetésünkön érezzük meg. Most világosan és hangosan kimondjuk: mi vagyunk az állam köztisztviselői, akik biztosítják a román törvényhozás működését! Egy általunk elkövetett apró hibának is mindenkit érintő következményei lehetnek” – olvasható a közleményben.
A kormányalkalmazottak szakszervezete (SAALG) a „szomorú ernyők” elnevezésű akcióval tiltakozott a béremeléseket előíró tervezet ellen. Ennek keretében több esernyőt helyeztek a kormánypalotában ezzel üzenettel: „Tisztességes munkáért tisztességes bért: minden hozzájárulás méltányos elismerést érdemel”. A SAALG szerdán közleményt is kiadott. Ebben a szakszervezet elnöke, Noni-Emil Iordache megállapította, hogy a munkaügyi minisztérium honlapján közvitára bocsátott tervezet megőrzi a kormányalkalmazottak és más közintézmények dolgozói közötti béraránytalanságokat, annak ellenére, hogy a jogszabályjavaslat célja éppen a méltánytalanságok kiküszöbölése.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kedd este bejelentette, hogy két szakaszban összesen 10 százalékos béremelésben részesülnek az alacsony jövedelmű közalkalmazottak. Az erről szóló tervezetet közvitára bocsátották. A munkaügyi minisztérium honlapján közzétett sürgősségirendelet-tervezet szerint 2023 decemberéhez képest idén júniustól 5 százalékkal, majd szeptembertől újabb 5 százalékkal nő a kulturális intézményekben, a diplomácia területén, a cégbíróságon, a legtöbb 20 ezer fős települések polgármesteri hivatalaiban, valamint a kormány és a parlament alárendeltségében működő, kizárólag saját bevételekből finanszírozott intézményeknél és hatóságoknál dolgozók fizetése.
Két szakaszban, összesen 10 százalékos béremelésben részesülnek az alacsony jövedelmű közalkalmazottak – jelentette be kedd este Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
Nem túlzás kijelenteni: sorsdöntő választásra várják a romániai választópolgárokat a megismételt államfőválasztás második fordulójában vasárnap.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
szóljon hozzá!