Kelemen Hunor RMDSZ-elnök
Fotó: Kelemen Hunor/Facebook
Huszonöt százalékkal csökken az államtitkárok száma, az RMDSZ-nek is kevesebb államtitkára lesz a közigazgatási költségcsökkentés keretében – jelentette be csütörtökön az RMDSZ elnöke. Kelemen Hunor létszámleépítést szorgalmaz a közszférában, kivéve az oktatást és az egészségügyet.
2025. január 16., 14:202025. január 16., 14:20
2025. január 16., 14:292025. január 16., 14:29
Kelemen Hunor csütörtökön videóüzenetben számolt be a Bukarestben előző nap lezajlott koalíciós tárgyalásokról. A szövetségi elnök ismertetése szerint az RMDSZ azt javasolta, hogy minden megszorítást és intézkedést, amelyre szükség van az ország költségvetésének rendbe tételéhez, elsősorban az állam karcsúsításával, az állami intézmények fogyókúrájával kell kezdeni, nem pedig a polgárokkal.
Ezért a koalíció úgy döntött, hogy 25 százalékkal csökkentik az államtitkárok számát a közigazgatásban, ennek megfelelően az eddigi több mint 70 államtitkárból 53 marad. Ez azt jelenti, hogy az RMDSZ-nek is kevesebb államtitkára lesz, az 53-ból hét államtitkárt fog adni az alakulat. Eldőlt az is, hogy az alprefektusok számát is csökkenteni fogják, de ezek számáról nem közölt részleteket az RMDSZ elnöke.
„Tehát a kormány saját magával kezdi az állami adminisztrációnak az átszervezését. Ugyanakkor azt javasoltuk, mindenki vizsgálja meg, hogy szükség van-e 1,3 millió, a közszférában dolgozó emberre, alapos átszervezésre lesz szükség, de ez nem érintheti az oktatást és az egészségügyet” – vetítette előre Kelemen Hunor. Hozzátette, a létszámleépítésnek a minisztériumokat, az általa fölöslegesnek nevezett ügynökségeket és azokat a közigazgatási intézményeket kell érintenie, ahol nagyon sokan dolgoznak, és nem biztosítanak megfelelő közszolgáltatást a polgároknak.
„Ugyanakkor azt is nagyon határozottan elmondtuk a koalícióban, hogy 2025-ben nincs szükség semmilyen adóemelésre, nem lehetséges semmiféle adóemelés. A kisnyugdíjasokat pedig az év utolsó negyedében a kormány meg fogja segíteni egy egyszeri kifizetéssel, juttatással, mert arra van szükség, hogy a kormány rájuk figyeljen, őket segítse” – számolt be a koalíciós tárgyalásokról Kelemen Hunor.
Az idei évre tervezett 7 százalékos költségvetési hiány finanszírozásához Romániának mintegy 231 milliárd lejes hitelre van szüksége, amit külföldi és hazai pénzpiacokról készül biztosítani a kormány – jelentette ki hétfőn Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elítéli a „közvélemény manipulálására tett kísérletet” azon állítás révén, hogy a jelenlegi költségvetési problémákat a tavaly regisztrált deficit okozta.
Az Ilfov megyei törvényszék pénteken jogerősen Cristian Rizea volt képviselő feltételes szabadlábra helyezéséről döntött – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Visszatámadt Constantin Dobrea, az országos sótársaság (Salrom) vezérigazgatója, miután Radu Miruță gazdasági miniszter a héten megszellőztette, hogy az igazgató fizetését nem sokkal a parajdi sóbányában bekövetkezett katasztrófa után hatezer lejjel megemelték.
szóljon hozzá!