Kevésbé vonzó a hivatásos katonai szolgálat Romániában
Fotó: Haáz Vince
Széles kínálat között válogathat, aki katonai, rendőri vagy titkosszolgálati pályára szeretne elszegődni Romániában. A korábbi években igen népszerű védelmi és belügyi iskolákban tavaly már drasztikusan visszaesett a jelentkezők száma, és a negatív trend idén is folytatódik. A jelenséget az ukrajnai háború hatalmas emberveszteségeivel hozzák összefüggésbe. A rendőri szakszervezet szerint az érdektelenség mögött pénzügyi okok is állnak: úgy vélik, a rendőrök túl sokat dolgoznak kevés pénzért. Összeállításunkban a fegyveres testületek által meghirdetett állásokat vettük górcső alá.
2023. június 30., 18:452023. június 30., 18:45
Az eredeti határidőt kitolva, a védelmi minisztérium két héttel, június 30-ig meghosszabbította a jelentkezési határidőt azok számára, akik hivatásos katonának jelentkeznek a román hadseregbe. A meghirdetett 4159 helyre egyelőre nem jelentkeztek elegen, illetve sokan kiesnek az egészségügyi szűrővizsgálatokon. A legalább tízosztályos végzettséggel vagy szakiskolával rendelkező hivatásos katonák fizetése állandó juttatásokkal háromezer lejnél kezdődik, és évek múltán elérheti az ötezer lejt.
Erdélyben Arad, Fehér, Bihar, Beszterce-Naszód, Brassó, Kovászna, Hargita, Kolozs, Szilágy, Hunyad, Szeben, Temes és Szatmár megye katonai központjában ejtik meg a szükséges formaságokat.
A bukaresti védelmi minisztérium többszöri felhívásaira egyelőre azonban nem teltek be a helyek, egyes megyékben gyér az érdeklődés.
De nem csak a román hadsereg küzd emberhiánnyal, hanem a rendőrség és a csendőrség is. A 2010-es évek végén a létszámhiányt gyorstalpalásos kurzusokkal próbálták pótolni, a jelentkezők nem kellett elvégezzék a több éves rendőr- és csendőrképző posztliceális iskolát. A próbálkozás nem vált be, mert sok olyan személy is bekerült a rendőri állományba, aki megfelelő képzés hiányában nem tudta ellátni munkáját.
A rendőrségi szakszervezet, az Europol korábbi közleménye arra panaszkodott, hogy a belügyi állomány létszáma folyamatosan apad, miután egyre többen hagyják ott a rendőri pályát. A fizetések nem vonzóak, és egyre több a túlóra, amit nem fizetnek ki az egyenruhásoknak, vagy olyan alacsony órabérrel honorálnak, ami távozásra készteti a létszámhiány miatt túlterhelt rendőri, csendőri, katasztrófavédelmi és tűzoltói állományt.
Az Europol a tavalyi, belügyminisztériumi posztliceális oktatásba történő felvételi kapcsán megkongatta a vészharangot. Kiderült, hogy az utóbbi tíz év átlagában
A szakszervezet szerint a megcsappant érdeklődés nagy gond, mert a gyakorlati és elméleti vizsgák mellett sokan kiesnek a szigorú egészségügyi és pszichológiai vizsgálatokon is. A szakszervezeti állásfoglalásban az áll, hogy tavaly végül azokat is felvették a rendőrképző oktatásba, akik közül többen kiestek a szakorvosi vizsgálatokon.
A román rendőrség állományában dolgozó alkalmazottak érdekvédelmét ellátó Europol szakszervezet vezetői szerint ez egyértelmű jele a rendőri hivatás nimbusza megfakulásának a fiatalok körében. Ha a belügyminisztérium nem talál gyors megoldást, a következő években igen nehéz helyzetbe kerülnek a munkaerőhiánnyal küzdő belügyi szervek.
A SRI terrorelhárító egysége is várja a jelentkezőket
Fotó: sri.ro
A védelmi minisztérium hatáskörébe tartozó posztliceális iskolák háza táján még rosszabb a helyzet. Idén először történt meg, hogy a minisztérium honlapján közzétett toborzó szerint a katonai iskolákban felfüggesztették a felvételi vizsgákat. Az altisztek képzéséhez elegendőnek bizonyult az érettségi diploma: sem erőpróbát mérő sportvizsgákon, sem a tudást mérő rácsteszten nem kell átessenek a jelentkezők. A hivatásos katonának jelentkezők és az altisztképzőbe iratkozó fiatalok közötti annyi a különbség, hogy a posztliceális iskolákba érettségi diploma kell, de felvételit nem követelnek.
A rendőri szakszervezet szerint a belügyminisztériumi oktatásban résztvevő jelentkezők ,,színvonala” hamarosan eléri a katonai iskolákét, ahol már ,,lasszóval” keresik a jelentkezőket.
A korábbi években teljes titkolódzásba burkolozó Román Hírszerző Szolgálat (SRI) honlapja is átalakult, és tele van álláshirdetésekkel. Igaz, az idei képzésekre történő jelentkezések határideje már lejárt, de számos olyan álláshirdetés van, amit speciális képzés nélkül is betölthetnek ,,külsősök”.
A munkatársakat vadászó román titkosszolgálat elsősorban a bukaresti Mihai Viteazul Nemzeti Információs Akadémiájára keres érettségizett fiatalokat. A bukaresti tanintézet azonban jelentős továbbképző központként is működik a különböző egyetemi diplomával rendelkezők számára, akik jogászként, mérnökként, közgazdászként, különböző nyelvek felsőfokú ismerőjeként vagy más végzettséggel szeretnének a román titkosszolgálat kötelékében dolgozni.
A felsorolt szakterületek száma jelzi, hogy az átlagosnál magasabb fizetések ellenére sem annyira vonzó ez a ,,titkos” pálya a fiatalok számára, hogy a meghirdetett állások hamar beteljenek.
De nem csak ügynököket várnak a titkosszolgálat kötelékébe, hanem harcosokat is. Aki hivatásos katonaként nem a hadseregben, hanem a SRI antiterrorista brigádjában szeretne dolgozni, jelentkezhet felvételre. A kemény kiképzés elé néző jelentkezők önéletrajzát emailban várja a hivatal, és azokat értesítik, akiket az előzetes szűrés alapján alkalmasnak tartanak.
A hivatal ,,előszobájába” bekerült fiatalok interjún, alapos orvosi vizsgálaton, az elméleti tudásukat mérő teszteken – egy idegen nyelv ismerete is szükséges –, és nemzetbiztonsági átvilágításon esnek át.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
Le kell lőni a településekre bemerészkedő medvéket – jelentette ki hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
A schengeni csatlakozás Románia számára szolidaritást és bizalmat jelentett, amit az európai partnerekkel közösen épített ki Bukarest – jelentette ki hétfőn Bogdan Despescu.
George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a függetlenként induló Victor Ponta volt szociáldemokrata miniszterelnök között dőlhet el a májusra kiírt, megismételt elnökválasztás – derül ki egy friss felmérésből.
Kénsav szivárog egy tartálykocsiból Comarnicon, az 1-es főúton. A lakosságot Ro-Alert üzenettel figyelmeztették a veszélyre, a környékbeli házakat kiürítették a hatóságok.
George Simion nem alkalmas államfőnek kolerikus kirohanásai, nem helyénvaló megnyilvánulásai és agresszív viselkedése miatt – vélekedik a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökéről és államfőjelöltjéről a párt második számú vezetője.
Románia nehéz időszakot él meg. Az egykori huligánok, akik ükapáink sírjain ugráltak, mára az egyik legerősebb politikai erő a román parlamentben. A magyarellenes szélsőjobboldal Funar és Vadim Tudor fénykorában sem volt ilyen erős.
Kritikával vegyes elismerő szavakkal beszélt Crin Antonescu a hétvégén kolozsvári kampányrendezvényén Orbán Viktorról. No de mi a véleménye a magyar kormányfő vezette Fidesznek arról, hogy az RMDSZ is a bukaresti koalíció közös államfőjelöltjét támogatja?
szóljon hozzá!