Ferenc pápát fogadja Klaus Johannis államfő a Cotroceni-palota előtt
Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
Katonai tiszteletadással fogadták az államelnöki hivatalnak otthont adó bukaresti Cotroceni-palotába érkező Ferenc pápát péntek délben. A szentatya beszédében külön méltatta a külföldön dolgozó román állampolgárok erőfeszítését.
2019. május 31., 13:422019. május 31., 13:42
2019. május 31., 16:222019. május 31., 16:22
Ferenc pápa szerint a nehézségek ellenére az utóbbi harminc esztendőben Románia nagyot lépett előre a demokratikus fejlődés útján. A katolikus egyházfő erről a Cotroceni-palotában elhangzott közöntőjében beszélt.
A szentatya örömének adott hangot, hogy 20 évvel II. János Pál látogatása után felkeresheti „ezt a gyönyörű országot”, amikor Románia, az Európai Unióhoz való csatlakozása óta először, betölti az Európai Unió Tanácsának elnöki tisztségét. „Ez jó alkalom, hogy áttekintést nyerjünk erről a 30 évről, amely eltelt azóta, hogy Románia felszabadult egy polgári és vallási szabadságot korlátozó rendszer alól, amely elszigetelte a többi európai országtól, és amely ezen túlmenően a gazdaság stagnálásához és a kreatív erők kimerüléséhez vezetett” – állapította meg Róma püspöke.
„El kell ismernünk, hogy a sok nehézség és hiányosság ellenére Románia nagyot lépett előre ezen az úton” – mondta Ferenc pápa a Cotroceni-palotában, miután az állami hatóságok, a civil társadalom és a diplomáciai testületek képviselőivel találkozott. A szentatya az emigrációt nevezte Románia legsúlyosabb társadalmi problémájának, amely falvak elnéptelenedéséhez vezetett. Megértéssel szólt ugyanakkor azokról a román vendégmunkásokról, akik hátrahagyva családjukat, külföldön vállalnak munkát. Szerinte a külföldön dolgozó román állampolgárok „munkájukkal, értékükkel” gazdagítják a befogadó országokat. „Lerovom tiszteletemet a Románia megannyi fia és lánya által hozott áldozatok előtt, akik a magukkal vitt értékekkel és munkájukkal gazdagítják azokat az országokat, ahová kivándoroltak, és munkájuk gyümölcseivel segítik otthon maradt családjukat. (...) Szeretettel gondolni azokra, akik elmentek, hazafias és testvéri cselekedet” – hangoztatta a Cotroceni-palotában Ferenc pápa.
A szentatya ugyanakkor összefogásra buzdított, a politikai, gazdasági, társadalmi és szellemi erők együttműködésének fokozását sürgette. Úgy vélekedett: az állam legnemesebb küldetése népe boldogulásának szolgálata, ennek megvalósítása érdekében pedig összefogásra – a romániai látogatás mottójául választott – „együtt haladásra” van szükség. A pápa azzal zárta beszédét, hogy a katolikus egyháztól nem idegen, sőt szerves része a nemzeti érzés, és Romániában is hozzá akar járulni a társadalmi és szellemi élet fejlődéséhez. Ferenc pápa Isten áldását és a Szűzanya oltalmát kérte Románia minden lakójára.
Ezt megelőzően Klaus Johannis államfő feleségével, Carmen Johannisszal együtt köszöntötte a katolikus egyházfőt, majd az államelnöki rezidencián található Marinescu-platón diákok, fiatalok, egyetemisták csoportjai fogadták. A szentatya románul szólt a díszőrséghez, és az elnöki delegáció, valamint a katolikus egyház küldöttségének minden tagjával kezet fogott.
Az Agerpres hírügynökség tudósítása szerint az Henri Coandă nemzetközi repülőtértől a Cotroceni-palotáig vezető úton több ezren köszöntötték az egyházfőt, aki egy adott pillanatban ki is nyitotta az őt szállító Dacia Logan ablakát, hogy köszöntse a tömeget.
Klaus Johannis köszönti a szentatyát a bukaresti Henri Coandă repülőtéren
Fotó: Twitter
A cotroceni-i hivatalos fogadtatás után négyszemközti megbeszélésre vonult el a pápa és a román államfő. Ezt követően Ferenc pápa Viorica Dăncilă miniszterelnökkel, közjogi méltóságokkal és a civil szféra képviselőivel is találkozott. A szentatya szombaton látogat a csíksomlyói kegyhelyre, onnan pedig Jászvásárra (Iaşi) megy tovább.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
szóljon hozzá!