Kérdéses stabilitás. Pászkán Zsolt szerint a nyugalomra nincs több esély, mint az előző 30 évben
Fotó: Youtube
A nemzeti liberálisok és a szociáldemokraták koalíciója kialakíthat egy modus vivendit a „kiskirályok”, a két párt helyi erős emberei között, s megvalósulhat egy országos „területfelosztás” – véli Pászkán Zsolt, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Hivatal Románia-szakértője. A nagybányai származású elemző szerint az RMDSZ nem engedheti meg magának a kimaradást az együttműködésből, mert önkormányzati testületei esélytelenek lennének a központi és európai uniós források elosztásánál.
2021. november 15., 10:242021. november 15., 10:24
– Eljöhet-e a több mint tizenöt éve várt stabilitás a román belpolitikában egy esetleges nagykoalícióval, azaz a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) RMDSZ-szel kiegészülő, a parlamentben kétharmados támogatottsággal rendelkező kormányzásával?
– Mivel a két nagyobb romániai párt, a PNL és a PSD közötti tárgyalások még zajlanak, csak elméleti válasz adható a kérdésre. A jelenlegi parlamenti számtan szerint a PNL és a PSD, valamint az RMDSZ által létrehozott, és a nem magyar kisebbségek képviselőiből álló frakció teljes vagy részleges részvételével megvalósuló többség a lehető legnagyobb, azaz bel- és külpolitikailag egyaránt elfogadtathatóbb. Stabilitása elsősorban a pártok közötti megállapodás elemeitől és azok megvalósíthatóságától függ. De nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ugyanazok a politikusok, akik néhány hete még nyolcévnyi „megbonthatatlan” és „jobboldali”, a PNL-re és a Mentsétek meg Romániát Szövetségre (USR) épülő kormányzásról beszéltek, most hétévnyi közös kormányzást terveznek a minap még „vörös pestisnek” nevezett PSD-vel.
Hasonlóképpen, az eddig az előre hozott választás elkerülhetetlenségét hangoztató Marcel Ciolacu PSD-elnök már miniszterjelölt-válogatást végez a pártjában a „politikai tetemnek” minősített PNL-vel kötendő megállapodáshoz. Vagyis a stabilitásnak pontosan ugyanolyan esélye van, mint bármikor korábban volt az utóbbi harminc év Romániájában.
– Milyen középtávú politikai kihatása lehet egy ilyen nagykoalíciónak?
– Amennyiben valóban megvalósul a „nagykoalíció”, és az képes lesz majd legalább olyan eredményeket elérni, amelyeket sikerként lehet kommunikálni, akkor ez kialakíthat egy modus vivendit a „kiskirályok”, a PSD és a PNL helyi szervezeti vezetői, erős emberei között.
Ezt az idilli elképzelést gyengíti, hogy mind a PNL (nagyobb mértékben), mind a PSD (jelenleg egyelőre kisebb mértékben) belső feszültségekkel terhelt, ami még középtávon is megnehezíti a politikai tervezést, a stratégiák kidolgozását.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) végrehajtó bizottságának pénteki határozata értelmében javasolni fogják Ludovic Orban volt pártelnök kizárását az alakulatból.
– Mekkora lehet egy ilyen koalícióban az RMDSZ mozgástere?
– Meglehetősen kicsi. A PNL-nek és a PSD-nek kényelmes többsége lenne, így az RMDSZ és a nemzeti kisebbségi képviselőinek bevonása csak arculati szerepet tölt be. Ugyanakkor a kimaradást sem engedheti meg magának, mert önkormányzati testületei teljesen esélytelenek lennének a központi és európai uniós források elosztásánál, másrészt ellenzékben semmilyen érdekérvényesítési esélye nem lenne a magyar közösségi jogok, elvárások és követelések iránt közömbös USR és ellenséges AUR mellett. Ha pedig a PSD által hangoztatott alkotmánymódosítási szándék nem egyszerű politikai retorika, akkor jobb ezt a folyamatot „belülről” megpróbálni befolyásolni, és nem „kívülről” figyelni.
Megállapodtak Romániában a nagykoalíció létrehozására készülő pártok a közös kormányprogram legtöbb részletéről, de továbbra sincs egyetértés közöttük a miniszterelnök személyéről, ezért találkozót kértek Klaus Iohannis államfőtől.
Elővigyázatosságra int, konkrét tanácsokat ad a lakosságnak a román rendőrség a fekete pénteki online csalások megelőzésére.
Súlyos állapotban szállítottak péntekre virradóan Konstancáról Bukarestbe egy 10 éves gyereket, aki testfelülete 70 százalékán megégett, miután a medgigiai állomáson felmászott egy vasúti kocsi tetejére, és áramütés érte.
Marcel Ciolacu, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) első embere jutna be az elnökválasztás második fordulójába, ha most vasárnap rendeznék a megmérettetést – derül ki egy új felmérésből.
Egy friss felmérés szerint két államfőjelölt maradt szoros versenyben, hogy Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) kormányfő ellenfele legyen a romániai elnökválasztás második fordulójában.
Az alkotmánybíróság csütörtöki döntése szerint alkotmányellenes a törvény, amely előírja, hogy csak az állami közoktatási rendszerbe beiratkozott tanulók részesülhetnek teljesítmény-ösztöndíjban.
Jóváhagyta a kormány csütörtökön az ötödik generációs, amerikai gyártmányú F-35-ös többcélú harci repülőgépek beszerzésének első szakaszáról szóló törvénytervezet.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány arról, hogy 2025. január elsejétől a súlyos látássérültek és súlyos fogyatékkal élők a nyugdíjuk mellett havonta egy úgynevezett szolidaritási támogatásban részesülnek.
Egyik párt sem tud majd egyedül kormányt alakítani a választások után, a leendő kabinetnek pedig költségvetési „korrekciókat” kell végrehajtania – szögezte le Ilie Bolojan, a Bihar megyei közgyűlés elnöke.
A kormány valamennyi önkormányzat számára biztosítani fogja a beruházásaik folytatásához kért pénzt – jelentette ki a csütörtöki kormányülés elején a miniszterelnök.
szóljon hozzá!