Az egyedüli ország, amely igazán ellenzi Románia felvételét a schengeni övezetbe, az maga Románia – állapította meg Klaus Iohannis román államfő egy televíziós interjúban a közkegyelmi törvénytervezet körüli vitákra és a büntető törvénykönyv korrupcióellenes szigorát enyhítő, országos tiltakozási hullámot kiváltó kormányzati próbálkozásra utalva.
2017. május 08., 17:472017. május 08., 17:47
Az elnök akkor reagált így, amikor a román közszolgálati televízió Európai út című műsorában arról kérdezték, melyek azok az uniós tagállamok, amelyeknek az ellenkezése akadályozza Románia csatlakozását a belső határellenőrzés nélküli övezethez.
A jobboldali államfő élesen bírálta a szociálliberális kormányt és parlamenti többséget, amiért szerinte
Kifejtette, hogy szerinte az ország schengeni csatlakozását hátráltatják azok a román vezetők, akik az Európai Uniót Románia ellenségeként állítják be, és Brüsszel ellen ágálnak. Johannis úgy vélekedett: a „kisiklások” ellenére elérhető még az a célkitűzés, hogy 2019-ig (elnöki mandátuma végéig) az Európai Bizottság lezárja az úgynevezett ellenőrzési és együttműködési mechanizmust (MCV).
Több uniós tagállam a romániai korrupciós problémákra hivatkozva az MCV éves igazságügyi országjelentéseinek javulásától tette függővé Románia schengeni csatlakozásának támogatását. Bár az „árukapcsolást” mind Bukarest, mind az Európai Bizottság bírálta, a román vezetők megkerülhetetlen tényként kezelik, hogy országuk addig nem léphet be a schengeni övezetbe, amíg az uniós tagállamok szerint Romániában gondok vannak a jogállamisággal.
A szavazatok több mint 60 százalékos feldolgozottsága alapján Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje a voksok mintegy 23 százalékát kapta meg az elnökválasztás első fordulóján.
Călin Georgescu független jelölt a zt nyilatkozta a felmérések eredményeinek közzététele után, hogy a román nép békét akar, és ezt az óhaját „nagyon hangosan” fejezte ki.
Marcel Ciolacu, a PSD vezetője az eredmények ismertetése után az nyilatkozta, hogy a mai (vasárnapi – szerk.) választás az egyensúlyról és a stabilitásról szólt.
A várakozásoknak megfelelően Marcel Ciolacu miniszterelnök nyerte a romániai államfőválasztás első fordulóját, benyűjtve a szavazatok 25 százalékát az exit poll adatok szerint.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
Az Országos Audiovizuális Tanács vasárnap tájékoztatta a Központi Választási Irodát és az Állandó Választási Hatóságot arról, hogy bizonyos internetes oldalak közzétették a választási exit poll felmérések eredményeit, ami sérti a választási törvényt.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adatai szerint elérte a 30 százalékos érvényességi küszöböt a bukaresti referendumon vasárnap szavazók aránya.
Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje elnöke vasárnap reggel a szavazata leadása után kijelentette, hogy hamis információk terjednek az államelnökjelöltségtől való visszalépéséről.
A vasárnap reggeli urnanyitás óta a kora délutáni órákig 80 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Vizsgálat indult Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő ellen azzal a gyanúval, hogy a szavazófülkében felvételt készített a szavazólapjáról – tudta meg vasárnap rendőrségi forrásokból az Agerpres.
szóljon hozzá!