Iohannis: legitim elvárás, hogy a keleti szárny jobban képviseltesse magát a NATO vezetésében, tovább támogatjuk Ukrajnát

•  Fotó: Facebook/román védelmi minisztérium

Fotó: Facebook/román védelmi minisztérium

A keleti szárny országai az „első szövetséges elrettentő és védelmi vonalban” vannak, Románia pedig „megbízható partnerként” szilárdította meg státuszát a szövetségen belül – többek között ezzel indokolta szerdán Klaus Iohannis román államfő, hogy harcba száll a NATO főtitkári tisztségéért.

Krónika

2024. április 10., 12:292024. április 10., 12:29

„A NATO keleti szárnyának országai jelenleg az elrettentés és a védelem első szövetséges vonalában vannak, hogy fenntartsák az euroatlanti biztonságot Oroszország agresszív magatartásával szemben. Ezért jogos törekvés, hogy a NATO vezetői struktúráiban jelentősebb képviseletet kapjon egy olyan régió, amely történelmileg állandó orosz fenyegetéssel nézett szembe. Románia valamennyi szövetségestől elismerést kapott a hadseregünk teljesítményéért és professzionalizmusáért, és megszilárdította a NATO-n belüli megbízható partneri státuszát. Tulajdonképpen ezek voltak az okai annak, hogy beneveztem a NATO főtitkári posztjára kiírt pályázatra, mivel meggyőződésem, hogy a tapasztalat és e bonyolult régió sajátosságainak alapos ismerete jelentős értéket jelent a jövőbeni döntésekhez, amelyeket a szövetségnek az euroatlanti biztonság szavatolása érdekében kell meghoznia” – mondta az elnök a ROMÁNIA - NATO, 20 év című bukaresti endezvényen.

Iohannis megjegyezte, hogy

a NATO a történelem legerősebb politikai-katonai szövetsége, és hogy Románia teljes mértékben és visszafordíthatatlanul integrálódott ebbe a struktúrába.

„Országunk NATO-csatlakozása és európai pályánk az 1989-es forradalom után a legfőbb nemzetstratégiai célunk volt. Miután elértük, a NATO-tagság az egyik olyan szilárd alap lett, amelyen a mai Romániát felépítették. Románia erős, felelős és megbecsült szövetséges Európában és a világban, mélyen elkötelezett az európai és euroatlanti biztonsági struktúra iránt” – mondta az elnök az Agerpres szerint.

Klaus Iohannis hozzátette, hogy a jelenlegi időszakot számos európai és globális szintű kihívás jellemzi, és Románia kül- és biztonságpolitikája a NATO-ban, az EU-ban és az Egyesült Államokkal fennálló stratégiai partnerségben gyökerezik.

Idézet
Ma Románia történelmének legerősebb biztonsági garanciáit élvezzük, amelyeket az Észak-atlanti Szerződés 5. cikke biztosít számunkra. Mi viszont teljesítjük szövetséges kötelezettségvállalásainkat, és hozzájárulunk a közös biztonság és a kollektív védelem megerősítéséhez.

Jelen voltunk Afganisztánban, részesei voltunk az iraki többnemzetiségű erőknek, és együtt harcoltunk a globális terrorizmus ellen. Ma komoly jelenlétet tartunk fenn a NATO koszovói missziójában, és jelentősen hozzájárulunk a NATO elrettentő erejének és védelmi pozíciójának megerősítéséhez a keleti szárnyon” – mondta az elnök.

Hozzátette, hogy Románia „működőképes és robusztus” NATO-struktúráknak ad otthont, a román katonák pedig az Egyesült Államok, Franciaország, Lengyelország, Portugália, Belgium, Olaszország, az Egyesült Királyság, Hollandia, Spanyolország, Észak-Macedónia és Luxemburg több mint 5000 katonájával működnek együtt és tartanak hadgyakorlatokat az országban.

Az államfő arra is kitért:

Romániának a hadsereg tartalékerejének megerősítésére, a védelmi ipar újjáélesztésére és a közlekedési infrastruktúra korszerűsítésére kell törekednie.

Beszédében kifejtette, hogy az emberek biztonságát csak modern technológiával felszerelt hadsereg garantálhatja. Emlékeztetett arra, hogy 2023-tól kezdődően Románia a GDP 2 százalékáról 2,5 százalékra növelte a védelmi kiadásait, a többletösszeget pedig a román hadsereg felszerelésére, a katonák motiválására és kiképzésére, valamint a szövetséges erőkkel való interoperabilitás szintjének növelésére fordították. Hangsúlyozta, hogy mindezek mellett az országnak a hadsereg tartalékerejének megerősítésére, a védelmi ipara újjáélesztésére és a közlekedési infrastruktúra korszerűsítésére kell törekednie.

Iohannis kijelentette, hogy

Románia a NATO-szövetségesekkel együtt továbbra is „politikai és gyakorlati támogatást” nyújt Kijevnek. A segítségnek fontos része lesz az ukrán katonák, köztük a leendő F-16-os pilóták kiképzése a fete ti-i kiképzőközpontban – tette hozzá.

Románia továbbra is határozottan támogatja a transzatlanti kapcsolatokat, valamint a NATO és az EU közötti intenzívebb együttműködést – szögezte le beszédében az államfő.

Az eseményen felszólalt Marcel Ciolacu miniszterelnök is, aki kijelentette:

Románia visszafordíthatatlanul lehorgonyzott az euroatlanti közösségben, és a NATO „stratégiai horgonyának” számít a keleti szárnyon.

Beszédében kiemelte, hogy Románia továbbra is érett és hiteles szövetséges, amelyik képes proaktívan és kitartóan fellépni saját céljai elérése és a NATO értékeinek védelme érdekében.

A miniszterelnök szerint a NATO-csatlakozás Románia számára az ország visszatérését jelentette a nyugati demokratikus értékek és elvek közösségébe.

„Az euroatlanti integráció stratégiai kül- és biztonságpolitikai cél volt, amelyet az egész társadalom és a politikai osztály támogatott. Ez az országos célkitűzés egy olyan demokratikus és virágzó Románia alapjává vált, amely történelmünk legszilárdabb biztonsági garanciáit tudja nyújtani polgárainak” – mondta Ciolacu.

Hozzátette, hogy

Románia továbbra is Ukrajna elkötelezett támogatója marad.

A védelmi minisztérium szerdán ROMÁNIA-NATO, 20 év címmel rendezvényt szervez, amelyen Románia két évtizedes NATO-tagságát ünneplik meg.

Az eseményen részt vesz Klaus Iohannis államfő, Nicolae Ciucă szenátusi elnök, Marcel Ciolacu miniszterelnök, valamint Románia és az Észak-atlanti Szerződés Szervezete tagállamainak politikai és katonai személyiségei.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

A miniszter szerint nem lesznek leépítések az egészségügyben

Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.

A miniszter szerint nem lesznek leépítések az egészségügyben
2025. július 01., kedd

Traian Băsescu javára döntött az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető kiváltságok ügyében

Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.

Traian Băsescu javára döntött az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető kiváltságok ügyében
2025. július 01., kedd

Felmérés: nem bízik az új kormány sikerességében a romániai polgárok többsége

A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

Felmérés: nem bízik az új kormány sikerességében a romániai polgárok többsége
2025. július 01., kedd

A bírák és ügyészek hallani sem akarnak kiváltságaik megnyirbálásáról

Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.

A bírák és ügyészek hallani sem akarnak kiváltságaik megnyirbálásáról
2025. július 01., kedd

Kiszabadulhat a börtönből Elena Udrea

Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.

Kiszabadulhat a börtönből Elena Udrea
2025. július 01., kedd

Román személyazonossági iratokkal üzérkedő bűnszövetkezetre csaptak le

Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.

Román személyazonossági iratokkal üzérkedő bűnszövetkezetre csaptak le
2025. július 01., kedd

Elnöki tanácsadó: Románia egzisztenciális válságon megy keresztül

A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.

Elnöki tanácsadó: Románia egzisztenciális válságon megy keresztül
2025. július 01., kedd

Fejenként közel 200 ezer lejes „búcsúajándékot” adna három távozó tagjának az alkotmánybíróság

Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul

Fejenként közel 200 ezer lejes „búcsúajándékot” adna három távozó tagjának az alkotmánybíróság
2025. július 01., kedd

Cseke: 2025-ben biztosított a bölcsődeprogram finanszírozása

2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.

Cseke: 2025-ben biztosított a bölcsődeprogram finanszírozása
2025. július 01., kedd

Tiltakoznak a pótlékok csökkentése miatt az adóhivatali dolgozók, az ország megbénításával fenyegetőznek

Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.

Tiltakoznak a pótlékok csökkentése miatt az adóhivatali dolgozók, az ország megbénításával fenyegetőznek