Liviu Dragnea és Mihai Tudose
Fotó: PSD
A román kormány fő erejét adó szociáldemokraták elnöke, Liviu Dragnea ellenzi az államelnök kizárását az ügyészségi vezetők kinevezési eljárásából.
2017. augusztus 25., 09:572017. augusztus 25., 09:57
2017. augusztus 25., 09:582017. augusztus 25., 09:58
Dragnea erről csütörtökön nyilatkozott újságíróknak. Egy nappal korábban Tudorel Toader igazságügyi miniszter ismertette az igazságügy működését szabályozó három törvény módosítására irányuló indítványát. Toader kizárná az elnököt a legfőbb ügyész, valamint a főügyészek kinevezéséből. Az elnök helyett a jövőben az igazságügyi miniszter javaslatára a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács ügyészi részlege nevezné ki őket.
Az MTI szerint a pártelnök Klaus Johannis államfőt is bírálta, mert szerinte „elhamarkodottan” foglalt állást.
Hangsúlyozta: egy hosszú, alkotmányos törvényalkotási folyamat elejénél tartanak, amelynek során minden illetékes félnek joga van elmondania álláspontját és érvelni mellette. Mint mondta,
Arra a kérdésre, hogy a miniszter miért nem hozta még nyilvánosságra a módosító indítványát, Dragnea azt mondta: törvényesen járt el, hiszen előbb a Legfelsőbb Bírói Tanácsnak (CSM) kell megküldenie. Mindazonáltal ez utóbbi intézmény is nehezményezte csütörtökön, hogy nem kapta meg a konkrét szöveget.
Mihai Tudose kormányfő szerint Tudorel Toader saját álláspontját vázolta az igazságszolgáltatás működését szabályozó törvények módosítását illetően, az indítvány elfogadásáig azonban még hosszú az út.
„Tudorel Toader tartott egy sajtótájékoztatót, és ismertette mindazt, amire az általa folytatott egyeztetések nyomán jutott. De hosszú út vezet még addig, hogy mindebből törvény legyen. Szükség van például a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács véleményezésére. Ezzel most gyakorlatilag elkezdődött a közvita, és amint ez lezárul, a kormány elé kerül a tervezet, a kabinet pedig majd dönteni fog, figyelembe véve az állampolgárok álláspontját, illetve a véleményezéseket. Addig azonban sok van még” – fogalmazott Tudose az Antena 3 televízió műsorában.
A miniszterelnök ugyanakkor az Agerpres szerint megerősítette, hogy
Tudose ugyanakkor nem kívánt nyilatkozni arról, hogy egyetért-e a javaslattal, miszerint kizárnák az államfőt az ügyészségek vezetőinek kinevezési eljárásából. „Ha véleményt nyilvánítanék, azt jelentené, hogy döntöttem, mielőtt az érintettek ismertették volna álláspontjukat. Legyen még egy kis türelmünk” – tette hozzá.
Az indítvány felelősségre vonhatóvá tenné a munkájuk során hibát elkövető bírákat vagy ügyészeket, alsó korhatárt vezetne be a bírói és ügyészi pálya elkezdéséhez, és az ügyészségi vezetők mandátumát három évről négy évre bővítené, emellett az igazságügyi felügyeletet áthelyezné a CSM hatásköréből az igazságügyi minisztériumhoz.
Az igazságszolgáltatás szervei is kritizálták a módosításokat: a CSM ügyészi részlege szerint nőni fog az ügyészekre és bírákra nehezedő politikai nyomás, ha az indítványt elfogadja a parlament.
A módosító indítványt Toader szerint a kormány várhatóan törvénytervezetként fogadja el, tehát a parlamentnek is döntenie kell még róla ahhoz, hogy hatályba léphessen.
Szerdán este mintegy ötszázan tüntettek a kormány épülete előtt Toader javaslatai ellen, és további utcai megmozdulásokat hirdettek meg a közösségi oldalakon. Romániában az év elején több száz ezer ember tüntetett a büntetőtörvénykönyv módosítása ellen, a nagyszabású utcai tiltakozások hatására a kormány hatályon kívül helyezte az akkor elfogadott, vitatott sürgősségi kormányrendeletet.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a Román Rendőrség.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.
Elutasította az illetékes román bíróság Ukrajna azon kérelmét, hogy kényszer-végrehajtás útján foglalják le a Romániában lévő orosz vagyonelemeket.
Apácának öltözve próbált pénzt kicsalni áldozataitól egy bákó megyei férfi – közölte a moldvai megye rendőr-főkapitánysága.
szóljon hozzá!