Liviu Dragnea és Mihai Tudose
Fotó: PSD
A román kormány fő erejét adó szociáldemokraták elnöke, Liviu Dragnea ellenzi az államelnök kizárását az ügyészségi vezetők kinevezési eljárásából.
2017. augusztus 25., 09:572017. augusztus 25., 09:57
2017. augusztus 25., 09:582017. augusztus 25., 09:58
Dragnea erről csütörtökön nyilatkozott újságíróknak. Egy nappal korábban Tudorel Toader igazságügyi miniszter ismertette az igazságügy működését szabályozó három törvény módosítására irányuló indítványát. Toader kizárná az elnököt a legfőbb ügyész, valamint a főügyészek kinevezéséből. Az elnök helyett a jövőben az igazságügyi miniszter javaslatára a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács ügyészi részlege nevezné ki őket.
Az MTI szerint a pártelnök Klaus Johannis államfőt is bírálta, mert szerinte „elhamarkodottan” foglalt állást.
Hangsúlyozta: egy hosszú, alkotmányos törvényalkotási folyamat elejénél tartanak, amelynek során minden illetékes félnek joga van elmondania álláspontját és érvelni mellette. Mint mondta,
Arra a kérdésre, hogy a miniszter miért nem hozta még nyilvánosságra a módosító indítványát, Dragnea azt mondta: törvényesen járt el, hiszen előbb a Legfelsőbb Bírói Tanácsnak (CSM) kell megküldenie. Mindazonáltal ez utóbbi intézmény is nehezményezte csütörtökön, hogy nem kapta meg a konkrét szöveget.
Mihai Tudose kormányfő szerint Tudorel Toader saját álláspontját vázolta az igazságszolgáltatás működését szabályozó törvények módosítását illetően, az indítvány elfogadásáig azonban még hosszú az út.
„Tudorel Toader tartott egy sajtótájékoztatót, és ismertette mindazt, amire az általa folytatott egyeztetések nyomán jutott. De hosszú út vezet még addig, hogy mindebből törvény legyen. Szükség van például a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács véleményezésére. Ezzel most gyakorlatilag elkezdődött a közvita, és amint ez lezárul, a kormány elé kerül a tervezet, a kabinet pedig majd dönteni fog, figyelembe véve az állampolgárok álláspontját, illetve a véleményezéseket. Addig azonban sok van még” – fogalmazott Tudose az Antena 3 televízió műsorában.
A miniszterelnök ugyanakkor az Agerpres szerint megerősítette, hogy
Tudose ugyanakkor nem kívánt nyilatkozni arról, hogy egyetért-e a javaslattal, miszerint kizárnák az államfőt az ügyészségek vezetőinek kinevezési eljárásából. „Ha véleményt nyilvánítanék, azt jelentené, hogy döntöttem, mielőtt az érintettek ismertették volna álláspontjukat. Legyen még egy kis türelmünk” – tette hozzá.
Az indítvány felelősségre vonhatóvá tenné a munkájuk során hibát elkövető bírákat vagy ügyészeket, alsó korhatárt vezetne be a bírói és ügyészi pálya elkezdéséhez, és az ügyészségi vezetők mandátumát három évről négy évre bővítené, emellett az igazságügyi felügyeletet áthelyezné a CSM hatásköréből az igazságügyi minisztériumhoz.
Az igazságszolgáltatás szervei is kritizálták a módosításokat: a CSM ügyészi részlege szerint nőni fog az ügyészekre és bírákra nehezedő politikai nyomás, ha az indítványt elfogadja a parlament.
A módosító indítványt Toader szerint a kormány várhatóan törvénytervezetként fogadja el, tehát a parlamentnek is döntenie kell még róla ahhoz, hogy hatályba léphessen.
Szerdán este mintegy ötszázan tüntettek a kormány épülete előtt Toader javaslatai ellen, és további utcai megmozdulásokat hirdettek meg a közösségi oldalakon. Romániában az év elején több száz ezer ember tüntetett a büntetőtörvénykönyv módosítása ellen, a nagyszabású utcai tiltakozások hatására a kormány hatályon kívül helyezte az akkor elfogadott, vitatott sürgősségi kormányrendeletet.
A meteorológiai szolgálat pénteki előrejelzése szerint jelentős lehűlés várható csütörtökig az ország nagy részében.
Hitelesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
szóljon hozzá!