A belügyminisztérium szerint 2031. augusztus 3. után már csak elektronikus személyit állítanak ki
Fotó: Alex Tudor/Agerpres
Fokozatosan cserélik le a jelenleg használatos személyi igazolványokat az elektronikus személyi kártyákra, az idén kibocsátott okmányok például – a felnőttek esetében – már nem tíz, hanem csak hét évig érvényesek. 2031. augusztus 3-tól a 14. életévét betöltött romániai lakosoknak már csak elektronikus személyit állítanak ki.
2024. október 12., 17:542024. október 12., 17:54
2024. október 12., 18:242024. október 12., 18:24
Az elektronikus személyi igazolványok bevezetésének projektjét 2021. augusztus 2-án ültette gyakorlatba a belügyminisztérium azzal a céllal, hogy tíz éven belül az összes eddigi személyi okmányt kicserélik. Ez összhangban van az Európai Parlament és az Európai Tanács 2019-es, az Európai Unió állampolgárai tartózkodási és utazási okmányainak a biztonságosabbá tételére vonatkozó rendelkezésével – írta a belügyminisztérium közleménye alapján a Digi24.ro.
Jelenleg minden 14. életévét betöltött román állampolgár kaphat személyit: 14 és 18 év között négy év a dokumentum érvényessége, 18 és 25 év közötti személyek esetében hét év, a 25 év felettiek pedig tíz évre kapják meg az igazolványt, viszont azoknak, akik idén töltötték be a 25. életévüket, már csak hét évre érvényes dokumentumot állítottak ki.
Az elektronikus személyiket egyelőre Kolozsváron, illetve Kolozs megyében lehet igényelni egy úgynevezett bevezetőprojekt keretében, de a számítógépes szakemberek azon dolgoznak, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár adtabázisával összekapcsolják a rendszert, és év végéig már minden megyében igényelhető legyen az újfajta igazolvány.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a lakosság nyilvántartását és az elektronikus személyazonosító igazolványt szabályozó törvényt módosító és kiegészítő 2023/12-es számú kormányrendeletet jóváhagyó jogszabályt – írja az Agerpres hírügynökség.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
szóljon hozzá!