Viszályforrás. Victor Ponta elnökválasztási indulási szándéka gyanakvást keltett egyes liberális vezetőkben
Fotó: Facebook/Victor Ponta
Feszültségforrásá válhat a bukaresti kormánykoalíció két nagyobbik pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PSD) között, hogy miközben a koalíció Crin Antonescu volt PNL-elnök személyében közös államfőjelöltet állított, Victor Ponta volt PSD-s miniszterelnök, korábbi pártelnök, a párt jelenlegi képviselője is bejelentette indulási szándékát.
2025. március 03., 10:292025. március 03., 10:29
A PNL vezetői vasárnap este Bukarestben gyűltek össze, hogy Antonescu és Ponta ügyéről tárgyaljanak.
Az ülésen részt vevő források szerint úgy döntöttek, hogy felvilágosítást kérnek a PSD vezetésétől Victor Ponta indulásáról.
A liberálisoknak ugyanakkor nem tetszik az önfelfüggesztés, és kettős stratégiát gyanítanak a PSD vezetősége részéről, miután, hogy a szociáldemokraták több helyi vezetője is támogatásáról biztosította a volt PSD-elnököt.
A PNL-ben azt gyanítják, hogy a PSD amolyan tartalékjelöltnek szánja Pontát, aki a támogató aláírásokat is a párt infrastruktúráját felhasználva gyűjtheti össze.
Victor Ponta szociáldemokrata párti (PSD) parlamenti képviselő szerdán bejelentette, hogy indul az elnökválasztáson. Szerinte a szavazóknak joguk van több jelölt közül választani.
Ennek nyomán
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke korábban azt mondta, hogy ha Victor Ponta úgy dönt, hogy indul, akkor nem a Szociáldemokrata Párt tagjaként fogja ezt megtenni.
Eközben a PNL-ben sem egységes a kiállás Antonescu mellett: a párt számos vezetője úgy véli, hogy jobb lenne ejteni őt, és pragmatikusabb megoldást választani, például a jelenlegi ügyvivő államfőt, Ilie Bolojant támogatni.
Antonescu ejtésének szükségességét azzal indokolják, hogy nem áll jól a közvélemény-kutatásokban.
Mint arról beszámoltunk arra,
Antonescu szerint ugyanakkor ez nem probléma.
„A kampány még el sem kezdődött, hosszú a versenyfutás. Ez a 80 nap nagyon lassan fog eltelni, majd meglátják” – mondta Crin Antonescu.
Az Európai Unióban 2023-ban ismét emelkedett a fogvatartottak száma, elérve a félmilliós létszámot. Magyarország a 2. helyen áll a fogvatartottak arányát tekintve, miközben Románia látványos javulást mutat a börtönök túlzsúfoltságának csökkentése terén.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
Bár George Simion, az AUR és a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt elnökválasztás vasárnapi első fordulójának győztese kedden arról beszélt: szeretne új parlamenti többséget létrehozni, ez nem tűnik könnyű feladatnak.
Közleményben cáfolta szerdán az Állandó Választási Hatóság (AEP) az elnökválasztás második fordulójának elhalasztásáról szóló híreszteléseket.
Romániának kiszámíthatóságra, stabil kormányra, racionálisan gondolkodó államfőre van szüksége – jelentette ki szerdán Tánczos Barna kormányfőhelyettes és pénzügyminiszter, aki teljesen kizártnak nevezte az RMDSZ és az AUR közötti együttműködést.
Erdélyi megyékre is érvényes sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható felhőszakadások miatt.
Az elnökválasztás második fordulójában mindenki szavazzon a lelkiismerete szerint, de gondoljon a méltóságra és az európai értékekre – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő államfő szerdán.
Nicușor Dan független államfőjelölt nem tartja időszerűnek az előre hozott parlamenti választások kezdeményezését, függetlenül attól, hogy ki nyeri el az államfői tisztséget.
szóljon hozzá!