Fotó: Gov.ro
Liviu Dragnea szociáldemokrata pártelnökre hárította a kormányválság felelősségét Sorin Grindeanu román miniszterelnök, és felszólította, hogy hétfőig mondjon le a PSD éléről. Csütörtöki sajtóértekezletén azt ígérte: maga is lemond a kormány éléről, ha Dragnea megválik párttisztségétől.
2017. június 15., 22:412017. június 15., 22:41
2017. június 15., 22:452017. június 15., 22:45
Grindeanu nem adott magyarázatot az ultimátumban megszabott határidőre. Csütörtökön a koalíciós pártok úgy döntöttek: hétfőn bizalmatlansági indítványt terjesztenek a parlament elé, hogy leváltsák Grindeanut.
Bizalmatlansági indítványt terjesztenek be a román parlamentben Sorin Grindeanu miniszterelnök ellen, aki megtagadta, hogy lemondjon tisztségéről – erről a kormányt eddig támogató PSD–ALDE kormánykoalíció vezető testületei döntöttek csütörtökön.
Romániában azt követően alakult ki kormányválság, hogy a koalíciós pártok a kormányprogram végrehajtásának késésére hivatkozva szerdán megvonták bizalmukat Sorin Grindeanu kabinetjétől, a miniszterelnök azonban bejelentette, hogy nem hajlandó lemondani.
A miniszterelnök az eltávolítására kitalált „hazug” ürügynek nevezte azt a mérleget, amelyben a kormányprogram végrehajtásának késését olvasták a fejére. Szerinte
Grindeanu, akit csütörtökön fosztott meg párttagságától a PSD végrehajtó bizottsága, azt állította, hogy kizárása nem volt szabályos. A politikus a pártelnöki önkény elleni lázító felhívással fordult a PSD több százezres tagságához, azt állítva, hogy Dragnea saját tulajdonának tekinti a pártot, de fél szembenézni a tagsággal.
Grindeanu rendkívüli pártkongresszus összehívását sürgette, de cáfolta, hogy megpályázná a pártelnöki tisztséget. Megjegyezte a PSD végrehajtó bizottságát már csak az övéhez hasonló „kivégzésekre” hívják össze, de
A kormányfő hazugságnak nevezte, hogy a titkosszolgálatok embere lenne, azt sugallta, hogy Dragneáról ez inkább elmondható, és nyíltan megfenyegette a PSD elnökét, hogy „keményebb választ” is adhat, ha további hazugságokat terjeszt róla.
Arra az újságírói kérdésre, hogy miért „nyelte le eddig” Dragnea gyámkodását, Grindeanu azt mondta:
reménykedve abban, hogy megfelelő eszközökkel maga is hozzájárulhat a PSD-n belüli viszonyok javításához.
Grindeanu elismerte, hogy a kormány legtöbb tagja benyújtotta lemondását, de arra emlékeztetett, hogy lemondásuk hatályba lépéséig törvényes kötelességük ellátni munkájukat, amit a legtöbben meg is tettek. A politikus azt állította: a – pártból történő kizárás terhe mellett – lemondásra kényszerített miniszterek
Köszönetet mondott közülük azoknak, akik megértették, hogy az ország nem maradhat kormány nélkül és hivatalos felmentésükig folytatják a munkát.
Grindeanu csütörtökön azt mondta, felelősségteljes ember, és ha azt tapasztalja, hogy működésképtelenné válik a kormány, akkor nem húzza tovább az időt és benyújtja lemondását.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
szóljon hozzá!