Csak Bukarestben 358, piros koronggal is megjelölt, kiemelten omlásveszélyes épületet tartanak nyilván
Fotó: RMDSZ
Románia több mint félmilliárd eurót fordít az uniós finanszírozású helyreállítási programban (PNRR) épületek megerősítésére, a fejlesztési minisztérium eddig száz település 238 veszélyeztetett épületének biztonságossá tételére kötött finanszírozási szerződést 441 millió euró értékben – közölte csütörtökön Cseke Attila tárcavezető.
2023. február 09., 18:082023. február 09., 18:08
2023. február 09., 18:092023. február 09., 18:09
Az RMDSZ-es tárcavezető elmondta, a finanszírozást teljes egészében a fejlesztési minisztérium biztosítja, nem kell visszatéríteni. Felidézte, azzal kezdte miniszteri megbízatását, hogy elrendelte a régi jogszabályok módosítását, amelyek nem bátorították az épületek megerősítését, lebonyolították a pályáztatást és ma már több száz aláírt finanszírozási szerződésről beszélhetünk. „Ezek után a helyi hatóságokra vár a feladat, hogy végrehajtsák a beruházásokat” – idézte a minisztert a tárca közleménye.
A fejlesztési miniszter megemlítette, hogy az uniós forrásokból folytatott épület-rehabilitációval párhuzamosan a fejlesztési tárca idén román költségvetési forrásokból pénzelt, az omlásveszélyes épületek földrengés-biztossá tételét célzó, 100 millió eurós költségkeretű programot is indított, amelyre idén 40 millió eurónak megfelelő összeget irányoztak elő a költségvetésben. Ennél a programnál sem kérnek a lakóktól önrészt.
Az omlásveszélyes épületek megerősítését célzó országos program keretében 920 millió eurónak megfelelő összegre adtak le pályázatot 277 közintézmény és társasház megerősítése érdekében. A legtöbb (128) pályázat Bukarestből érkezett, a pályázási időszak február 20-án zárul – közölte az MTI.
Nicolae Ciucă szerint a törökországi és szíriai tragédia minden román állampolgárban felidézte az 1977-es romániai földrengés fájdalmas emlékét, és ilyenkor mindig felmerül a kérdés, hogy mi történik azzal a több ezer, vagy akár több tízezer épülettel, amelyet meg kellene erősíteni. A kormányfő szerint a fejlesztési tárcára vár a feladat, hogy felgyorsítsa a folyamatot.
Bukarestben 358, piros koronggal is megjelölt, kiemelten omlásveszélyes épületet tartanak nyilván, amely a szakértők szerint szinte bizonyosan össze fog dőlni a következő erős földrengésben. Az utóbbi három évtizedben a veszélyeztett épületek alig tíz százalékának felújítását sikerült csak államilag támogatott programokból elvégezni. A történelmi feljegyzésekre alapozva a szeizmológusok azt valószínűsítik, hogy Bukarest térségét évszázadonként legalább kétszer rázza meg nagy erejű földmozgás. A legutóbbi, 1977. március 4-én bekövetkezett 7,2-es erősségű földrengésben 35 ezer lakás semmisült meg, 1578-an haltak meg (több mint 1400-an Bukarestben), és több mint 11 ezer volt a sérültek száma – emlékeztet az MTI.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!