Fotó: Pixabay.com
Feloldották Romániában a büntetés-végrehajtó intézetek egykori titkosszolgálata, a Független Védelmi és Korrupcióellenes Szolgálat (SIPA) irattárának titkosságát, miután több politikus és publicista azt állította, hogy egyesek az onnan eltulajdonított kompromittáló információkkal mindmáig zsarolják a bírákat.
2017. május 31., 19:202017. május 31., 19:20
Az erről szóló határozatot szerdai ülésén fogadta el a bukaresti kormány. A kabinet azoknak a jelentéseknek a titkosságát is feloldotta, amelyeket nem sokkal a titkosszolgálat 2006-os felszámolása után készítettek az irattárat elsőként átvizsgáló minisztériumi bizottságok.
Az irattár tartalmának leltározására most újabb, öttagú bizottság alakul, amelynek három éve lesz a dokumentumok osztályozására és az illetékes hatóságoknak történő átadására.
Tudorel Toader igazságügyi miniszter szerint ezeket nem hozzák nyilvánosságra.
A tárcavezető a kormányülés után tartott sajtótájékoztatóján úgy vélekedett, hogy az irattár államtitkokat is tartalmazhat: ezért van szükség a titkos dokumentumok kezelésére felhatalmazott tagokból álló újabb bizottságra, amely egy másik titkosítási szint elrendelését javasolhatja. A miniszter szerint a - magánéletet nem érintő és államtitoknak sem minősülő - SIPA-dokumentumok a leltározás után válnak valójában hozzáférhetővé, és azt sem zárta ki, hogy bűnvádi eljárásokban szolgálnak majd bizonyítékul.
A SIPA megszüntetését Monica Macovei - jelenleg néppárti EP-képviselőként politizáló - akkori igazságügyi miniszter rendelte el 2006-ban. A Traian Basescu volt jobboldali államfőhöz közel álló Evenimentul Zilei lap nemrég azzal gyanúsította meg a volt tárcavezetőt, hogy az általa kijelölt leltározási bizottság az archívum lezárása előtt fénymásolatokat készített számára a SIPA irattárában őrzött jelentésekről.
Macovei tagadta a vádat, maga is az irattár titkosságának feloldását sürgette, és úgy vélekedett, hogy azok „dobták be a SIPA-petárdát” a közéletbe, akik hitelteleníteni próbálják az igazságszolgáltatást.
A kormányzó Szociáldemokrata Párthoz (PSD) közel álló médiumok évek óta támadják mind a korrupcióellenes ügyészséget (DNA) megalapító Monica Macoveit, mind a rettegetté vált vádhatóság jelenlegi vezetőjét, Laura Codruta Kövesit, akikről azt állítják, hogy a korrupcióellenes harc leple alatt a titkosszolgálatok által ellenőrzött "ügyészállammá" változtatták az országot.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter csütörtökön, a Bukarestben zajló Európai Gazdák Kongresszusán népszavazást javasolt a mezőgazdasági termelők körében arról, hogy a Közös Agrárpolitika (KAP) 2027 után különváljon a többi európai alaptól.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) minden intézkedést meghozott a választások jó körülmények közötti lebonyolítása érdekében – jelentette ki Toni Greblă, a hatóság elnöke.
Újabb felmérés szerint jut be az elnökválasztás második fordulójába George Simion, a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke mögött nem sokkal lemaradva.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 23-án reggel 7 óráig tart az államfőválasztás első fordulójának kampánya.
A koalíciós partner Szociáldemokrata Pártot (PSD) ostorozta Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje elnöki programja ismertetésekor szerdán este.
Két, azonosítatlan repülő eszközt – minden bizonnyal az orosz hadsereg által Ukrajna ellen indított harci drónt – is észlelt szerdán este a román hadsereg az Ukrajnával határos Duna menti régióban, a lakosságot is riasztották.
Szerdai ülésén a kabinet jóváhagyja az 500 lej értékű szociális utalványok kiutalását a hátrányos helyzetű családokból származó gyermekek számára – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az elmúlt öt évben jelentősen nőtt azoknak a romániai fiataloknak a száma, akik úgy vélik, hogy az oktatási rendszer korrupt, és sok esetben a jegyeket pénzért vásárolják meg.
A kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) vezető helye megkérdőjelezhetetlen, a kisebbik koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) támogatottsága viszont igencsak visszaesett – legalábbis az derül ki egy friss felmérésből.
szóljon hozzá!