Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
Románia hat földgáztárolójának töltöttségi szintje 89,58 százalék volt augusztus 17-én – derül ki az energiaunió helyzetéről szóló 2024-es jelentésből, amelyet szerdán tett közzé az Európai Bizottság.
2024. szeptember 11., 16:352024. szeptember 11., 16:35
A dokumentum szerint az Európai Unió jóval a november 1-jei határidő előtt, már augusztus 19-én elérte a 90 százalékos gáztárolási célértéket.
Románia hat földgáztárolójának teljes kapacitása 3,1 milliárd köbméter, ami az ország 2022-es éves fogyasztásának a 31 százalékát teszi ki.
Tavaly a lakosság 13,6 százaléka számára nehézséget okozott a közüzemi számlák kifizetése, míg 12,5 százalékuk télen nem tudta megfelelően fűteni a lakását. A jelentés szerint ezek az adatok is rávilágítanak az épületfelújítások felgyorsításának fontosságára.
A dokumentumban leszögezik, hogy az elmúlt években az EU-nak sikerült elhárítania az energiaellátás biztonságát fenyegető kockázatokat, visszavette az ellenőrzést az energiapiac és az árak felett, és felgyorsította a klímasemlegességre való átállást. Az év első felében az EU villamosenergia-termelésének fele megújuló energiaforrásokból származott. Az uniós gázimporton belül az orosz gáz részaránya a 2021-es 45 százalékról 2024 júniusára 18 százalékra csökkent, miközben a megbízható partnerektől, például Norvégiából és az Egyesült Államokból származó behozatal nőtt.
A jelentés kitér arra is, hogy az energiaárak stabilabbak, és jelentősen elmaradnak a 2022-es energiaválság idején jegyzett áraktól, ugyanakkor az EU üvegházhatásúgáz-kibocsátása 1990 és 2022 között 32,5 százalékkal csökkent, míg az uniós gazdaság ugyanebben az időszakban mintegy 67 százalékkal nőtt – számolt be az Agerpres.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
Silviu Vexler, a Romániai Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke bejelentette, hogy visszaadja a román államtól kapott Nemzeti Érdemrendet, miután Nicușor Dan is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen.
Romáiában van olyan állami cég, amelynek vezetői azért is kapnak pluszjuttatást, mert nő is van közöttük – ezt Bogdan Ivan energiaügyi miniszter árulta el.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
A képviselőház és a szenátus csütörtöki együttes ülésén ismertette a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
szóljon hozzá!