Szégyen. Kolozsváron még mindig egy fasiszta, antiszemita román személyiség nevét viseli az egyik utca, a holokausztkutató intézet most orvosolná a problémát
Fotó: Orbán Orsolya
Háborús bűnösökről elnevezett utcák nevének megváltoztatására szólította fel az Elie Wiesel Holokausztkutató Intézet Bukarest és Kolozsvár elöljáróit.
2025. március 04., 12:592025. március 04., 12:59
A Nicușor Dan bukaresti főpolgármesternek és Emil Boc kolozsvári polgármesternek címzett levélben a holokausztkutató intézet azt kéri, hogy változtassák meg a bukaresti Mircea Vulcănescu és kolozsvári a Radu Gyr utcák nevét.
„Tekintettel a jelenlegi helyzetre, amikor
előterjesztjük kérésünket, hogy a jó gyakorlat példájaként mielőbb oldják meg a két utca nevének megváltoztatását” – áll Alexandru Florian, az intézet igazgatója nyílt levelében.
A holokausztkutató intézet arra alapozza kérését, hogy a két személyt a 321/1945-ös törvény alapján háborús bűnökért ítélték el, és a hatályos törvény tiltja, hogy utcákat nevezzenek el ilyen bűncselekményekért elítélt személyekről.
Mircea Aurel Vulcănescu román filozófus, közgazdász, etikatanár, szociológus és politikus volt.
1946-ban letartóztatták, és háborús bűnösként ítélték el.
1952-ben halt meg a nagyenyedi börtönben.
Radu Gyr (irodalmi álneve Radu Demetrescu; sz. 1905. március 2., Câmpulung, Muscel, Románia - megh. 1975. április 29., Bukarest, Románia) román költő, drámaíró, esszéista, újságíró és szélsőjobboldali, légiós-fasiszta politikus. Egyetemi adjunktus volt Mihail Dragomirescu professzor esztétika tanszékén, majd a bukaresti bölcsészkar oktatója.
1945-ben 12 év szabadságvesztésre ítélték, majd 1956-ban szabadult.
1959-ben azonban egy verse miatt fegyveres lázadásra valófelbujtás miatt ismét letartóztatták és halálra ítélték, az ítéletet azonban 25 év kényszermunkára változtatták.
Az 1964-es általános amnesztiával szabadult
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/
A George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje amerikai népszerűsítésére vonatkozó a szerződés nem lépett hatályba, és az ilyen szolgáltatásokért nem fizettek pénzt – közölte az érintett amerikai lobbicég.
A CSM az Igazságügyi Felügyelethez fordul annak a bírónak az ügyében, aki egy, a jogi szakértők által keményen bírált döntéssel felfüggesztette a tavalyi elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő alkotmánybírósági döntést.
Idén is folytatódik a munkaügyi minisztérium országos lombikbébi programja, amely jelentős anyagi támogatással segíti a meddőséggel küzdő párokat és egyedülálló nőket a gyermekvállalásban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
Tudorel Toader volt igazságügyi miniszter és az alkotmánybíróság egykori tagja szerint az alkotmánybíróság határozatai véglegesek és nem támadhatók meg a bíróságon. Hasonlóan vélekedett Radu Marinescu igazságügyi miniszter is.
szóljon hozzá!