Fotó: Europa Fm
Jelentős, mintegy hat százaléknyit esett a kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) támogatottsága két hónap leforgása alatt, míg az ellenzéki szociáldemokratáké nőtt egy friss felmérés szerint. Az RMDSZ-t jelenleg épp a parlamenti küszöb alatt mérik.
2020. december 02., 12:462020. december 02., 12:46
2020. december 02., 14:092020. december 02., 14:09
Az IMAS közvélemény-kutató intézet szerdán tette közzé az Europa FM kereskedelmi rádiócsatorna megrendelésére készített felmérését. Négy nappal a december 6-ai parlamenti választást megelőzően egyáltalán nem dőlhet hátra a Klaus Iohannis államfő által a kampányban masszívan megtámogatott Nemzeti Liberális Párt (PNL), amelynek népszerűsége jelenleg 28,5 százalékos. A Ludovic Orban kormányfő vezette alakulatra egy hónappal ezelőtt még a választók 32,6, míg szeptemberben 34,7 százaléka szavazott volna.
Az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) támogatottsága jelenleg 23,6 százalékos, mintegy két százalékkal magasabb, mint októberben (21,7), és négy százalékkal több a szeptemberi 19,6 százalékhoz képest. Mindez azt jelenti, hogy az elmúlt két hónapban harmadára csökkent, öt százalékpont alá zsugorodott a kisebbségben kormányzó PNL előnye a legnagyobb ellenzéki alakulattal, a PSD-vel szemben.
A többi ellenzéki alakulat közül az USR Plus-nak nem sikerült növelnie hívei táborát, a pártszövetség népszerűsége több mint két százaléknyit, 18 százalékra apadt az októberi 20,4 százalékról. Az IMAS felmérése szerint a Victor Ponta exkormányfő vezette Pro Romániára a válaszadók 9,5 százaléka szavazna, az alakulat egy hónappal ezelőtt még 8,9 százalékon állt.
Csökkent a támogatottsága az RMDSZ-nek az Europa FM által rendelt kutatás alapján: miközben a szövetséget októberben még 5,1 százalékon mérték, jelenleg a parlamenti küszöb alá csúszott, támogatottsága 4,7 százalékos. Az alakulat esetében egyébként nem először fordul elő, hogy választásokat megelőzően az 5 százalékos küszöb alatt mérik a többnyire román szavazók válaszaira épülő országos felmérések.
A Traian Băsescu volt államelnök alapította Népi Mozgalom Pártja (PMP) ugyancsak a parlamenti küszöb alatt mozog 4,6 százalékos támogatottsággal, korábban 4,8 százalékon mérték az alakulatot. A Călin Popescu Tăriceanu volt miniszterelnök vezette ALDE is megjelenik a felmérésben, a válaszadók 3,3 százaléka szavazna rá, pedig az alakulat már beolvadt a Pro Romániába.
A rádiócsatorna megrendelésére az IMAS által november 6-27 között készült felmérés során 1 010, 18. életévüket betöltött polgárt kérdeztek meg, a kutatás hibahatára +/- 3,1 százalékos.
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
szóljon hozzá!