Fotó: Facebook/Nicolae Ionel Ciucă
Megszavazták a honatyák a törvényhozók különnyugdíjának eltörléséről szóló törvénytervezetet a román képviselőház és szenátus hétfői együttes ülésén. Tavaly a román parlament egyszer már elfogadott egy, a törvényhozók különleges nyugdíjának eltörléséről szóló jogszabályt, ám a taláros testület alkotmányellenesnek nyilvánította.
2023. június 26., 15:242023. június 26., 15:24
2023. június 26., 17:372023. június 26., 17:37
A sürgősségi eljárással megvitatott tervezetet 382 igen szavazattal, három tartózkodás mellett fogadták el, három törvényhozó nem szavazott. Az Alfred Simonis szociáldemokrata párti képviselő által benyújtott tervezet a képviselők és szenátorok státusát szabályozó 2006/96-os törvényt módosítja úgy, hogy hatályon kívül helyezi a törvény képviselőket és szenátorokat különnyugdíjra feljogosító 11-es fejezetét.
A szavazást megelőzően Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke kijelentette: a PNL valamennyi törvényhozójának meg kell szavaznia a különnyugdíjak rendszeréről, a törvényhozók különnyugdíjának eltörléséről szóló, valamint az állami fizetés és a nyugdíj halmozását megtiltó törvénytervezeteket. Erről a párt országos politikai bizottsága döntött. Ciucă az Agerpres szerint rámutatott,
A liberálisok vezetője szerint a parlamenti ülésszak végéig, szerdáig, mindhárom törvénytervezetről szavazni fognak. Ciucă a hétfői parlamenti vitán kijelentette, egyértelmű jelzést adtak: önmagukkal kezdik a különleges nyugdíjak felszámolását, határozottságot és akaraterőt mutatva. Emlékeztetett, hogy a különnyugdíjak reformja a kormányprogram része, és elengedhetetlen az európai uniós finanszírozású, 30 milliárd eurót kitevő országos helyreállítási alapon (PNRR) lehívható források elérése érdekében, melyek elvesztését Románia „nem engedheti meg magának”.
Cătălin Drulă, az ellenzékben politizáló Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke jelezte, meghökkenve hallgatta Marcel Ciolacu kormányfő nyilatkozatait a különnyugdíjakról, hiszen 2015-ben éppen ő, a jelenlegi PSD-elnök megszavazta a különleges illetmények bevezetését, majd több mint egy évig blokkolta az USR kezdeményezését ezek eltörléséről. George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője előrebocsátotta, hogy megszavazzák a tervezetet, „az USR által benyújtott és a PSD által átvett” kezdeményezés formáját azonban alkotmányellenesnek nevezte, olcsó színháznak tartva a szavazást. Marcel Ciolacu szerint ugyanakkor nem merülhetnek fel alkotmányos problémák.
Az AUR-ból kizárt Diana Șoșoacă közben ezúttal sem hazudtolta meg önmagát: sűrű beszólásokkal zavarta meg a vitát, majd miután kikapcsolták a mikrofonját, egy síppal és egy csengettyűvel a pulpitushoz vonult, és ott folytatta a rendzavarást. Az ülést vezető Alfred Simonis felszólította Şoşoacát, hogy „hagyja abba a cirkuszt”, a szenátor azonban továbbra is fújta a sípot.
A speciális illetmény összegét a letöltött mandátumok száma alapján számítják ki, és a minimális összeg bruttó 2 187 lejre rúg ama volt honatyák esetében, akik legkevesebb 28 hónapot töltöttek a parlamentben. Petre Daea volt mezőgazdasági miniszter például nettó 9 ezer, míg a hét mandátummal rendelkező Eugen Nicolicea egykori képviselő 11 ezer lej különnyugdíjat kap, és utóbbi már előrebocsátotta, hogy bíróságon támadja meg a speciális illetmények eltörléséről szóló jogszabályt.
Tavaly különben a román parlament egyszer már elfogadott egy, a törvényhozók különleges nyugdíjának eltörléséről szóló jogszabályt. Azt a törvényt azonban a bukaresti taláros testület az alkotmánnyal ellentétesnek nyilvánította, mégpedig arra hivatkozva, hogy sürgősségi eljárásban fogadták el, holott ezt semmi nem indokolta.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!