Fotó: Facebook/Nicolae Ionel Ciucă
Megszavazták a honatyák a törvényhozók különnyugdíjának eltörléséről szóló törvénytervezetet a román képviselőház és szenátus hétfői együttes ülésén. Tavaly a román parlament egyszer már elfogadott egy, a törvényhozók különleges nyugdíjának eltörléséről szóló jogszabályt, ám a taláros testület alkotmányellenesnek nyilvánította.
2023. június 26., 15:242023. június 26., 15:24
2023. június 26., 17:372023. június 26., 17:37
A sürgősségi eljárással megvitatott tervezetet 382 igen szavazattal, három tartózkodás mellett fogadták el, három törvényhozó nem szavazott. Az Alfred Simonis szociáldemokrata párti képviselő által benyújtott tervezet a képviselők és szenátorok státusát szabályozó 2006/96-os törvényt módosítja úgy, hogy hatályon kívül helyezi a törvény képviselőket és szenátorokat különnyugdíjra feljogosító 11-es fejezetét.
A szavazást megelőzően Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke kijelentette: a PNL valamennyi törvényhozójának meg kell szavaznia a különnyugdíjak rendszeréről, a törvényhozók különnyugdíjának eltörléséről szóló, valamint az állami fizetés és a nyugdíj halmozását megtiltó törvénytervezeteket. Erről a párt országos politikai bizottsága döntött. Ciucă az Agerpres szerint rámutatott,
A liberálisok vezetője szerint a parlamenti ülésszak végéig, szerdáig, mindhárom törvénytervezetről szavazni fognak. Ciucă a hétfői parlamenti vitán kijelentette, egyértelmű jelzést adtak: önmagukkal kezdik a különleges nyugdíjak felszámolását, határozottságot és akaraterőt mutatva. Emlékeztetett, hogy a különnyugdíjak reformja a kormányprogram része, és elengedhetetlen az európai uniós finanszírozású, 30 milliárd eurót kitevő országos helyreállítási alapon (PNRR) lehívható források elérése érdekében, melyek elvesztését Románia „nem engedheti meg magának”.
Cătălin Drulă, az ellenzékben politizáló Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke jelezte, meghökkenve hallgatta Marcel Ciolacu kormányfő nyilatkozatait a különnyugdíjakról, hiszen 2015-ben éppen ő, a jelenlegi PSD-elnök megszavazta a különleges illetmények bevezetését, majd több mint egy évig blokkolta az USR kezdeményezését ezek eltörléséről. George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője előrebocsátotta, hogy megszavazzák a tervezetet, „az USR által benyújtott és a PSD által átvett” kezdeményezés formáját azonban alkotmányellenesnek nevezte, olcsó színháznak tartva a szavazást. Marcel Ciolacu szerint ugyanakkor nem merülhetnek fel alkotmányos problémák.
Az AUR-ból kizárt Diana Șoșoacă közben ezúttal sem hazudtolta meg önmagát: sűrű beszólásokkal zavarta meg a vitát, majd miután kikapcsolták a mikrofonját, egy síppal és egy csengettyűvel a pulpitushoz vonult, és ott folytatta a rendzavarást. Az ülést vezető Alfred Simonis felszólította Şoşoacát, hogy „hagyja abba a cirkuszt”, a szenátor azonban továbbra is fújta a sípot.
A speciális illetmény összegét a letöltött mandátumok száma alapján számítják ki, és a minimális összeg bruttó 2 187 lejre rúg ama volt honatyák esetében, akik legkevesebb 28 hónapot töltöttek a parlamentben. Petre Daea volt mezőgazdasági miniszter például nettó 9 ezer, míg a hét mandátummal rendelkező Eugen Nicolicea egykori képviselő 11 ezer lej különnyugdíjat kap, és utóbbi már előrebocsátotta, hogy bíróságon támadja meg a speciális illetmények eltörléséről szóló jogszabályt.
Tavaly különben a román parlament egyszer már elfogadott egy, a törvényhozók különleges nyugdíjának eltörléséről szóló jogszabályt. Azt a törvényt azonban a bukaresti taláros testület az alkotmánnyal ellentétesnek nyilvánította, mégpedig arra hivatkozva, hogy sürgősségi eljárásban fogadták el, holott ezt semmi nem indokolta.
Vádat emelt a katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmének miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
szóljon hozzá!