Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
Tucatnyi hangoskodó ellenzéki aktivista foglalta el szerdán a román parlament előcsarnokát, miközben az ülésteremben Viorica Dăncilă kormányfő az Európai Unió 2019. január elsején kezdődő román soros elnökségének előkészületeiről számolt be a törvényhozóknak.
2018. június 20., 16:352018. június 20., 16:35
2018. június 20., 16:452018. június 20., 16:45
A parlamentbe látogatóként érkezett demonstrálók tolvajoknak és maffiózóknak nevezték a kormánypártok vezetőit, azt hangoztatták, hogy a koalíció korrupt politikusok felelősségre vonását akarja megakadályozni a büntető törvénykönyv kedden elfogadott módosításával.
Utóbb bevallották: azoknak az ellenzéki civil szervezeteknek az aktivistái, amelyek másfél éve rendszeresen szerveznek kormányellenes tüntetéseket Romániában, és az utcán megszokottá vált korrupcióellenes jelszavakat „hozták be” a parlament épületébe.
Szerdán a parlament épülete előtt is tüntetők gyülekeztek, mivel – elmondásuk szerint – attól tartottak, hogy a szociálliberális kormánytöbbség napirendre akarja tűzni Klaus Johannis államfő felfüggesztését, amiért a jobboldali elnök vonakodik eleget tenni a korrupcióellenes főügyész leváltását előíró, csaknem két hete hatályos alkotmánybírósági döntésnek.
A román kormányfő nagy kihívásként, ugyanakkor kiváló "bizonyítási lehetőségként" értékelte azt, hogy Románia akkor látja el az Európai Unió tanácsának soros elnökségét, amikor az Egyesült Királyság kilépése, a jelenlegi Európai Bizottság mandátumának lezárása és a következő Európai Parlament megválasztása fontos döntések elé állítja az európai közösséget.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!