Fotó: Videófelvétel
Nem áll jól az RMDSZ szénája a jelenleg még hárompárti bukaresti koalíciós kormány szerkezetének újratárgyalása során: mivel a kormánytöbbség a magyar szervezet nélkül is megvan, nehéznek tűnik az érdekei érvényesítése, így egyáltalán nem kizárható, hogy kiszorul a kormányból, miután a két román partner, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) szemet vetett a jelenleg RMDSZ-es irányítású tárcákra.
2023. május 19., 13:222023. május 19., 13:22
2023. május 19., 15:352023. május 19., 15:35
Ezt erősítette meg Raluca Turcan, a PNL képviselője is, aki csütörtökön este a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva leszögezte: zajlanak a tárgyalások, és két lehetőség van: vagy a jelenlegi három koalíciós párt tárgyalja újra a koalíciós megállapodást, vagy a PSD és a PNL az RMDSZ nélkül.
Arra a kérdésre, hogy két vagy három párttal akar-e koalíciót a kormányban, Turcan így válaszolt: így vagy úgy, de megvan a parlamenti többség, a tárgyalások után pedig bármi megtörténhet.
– szögezte le, hozzátéve: ha az RMDSZ létfontosságú lenne a többség biztosításához, akkor törvényszerű lenne, hogy megadják, amit kér, különben nincs kormány.
„Jelenleg azonban ha az RMDSZ a távozás mellett dönt is, akkor is megvan a többség” – mondta Turcan.
Ezzel tisztában van az RMDSZ is: Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke a HotNews portálnak elismerte: nem a magyar szervezeten múlik a dolog.
– szögezte le Kelemen.
Mint megírtuk, a PNL és a PSD között megkötött 2021-es megállapodás szerint a kormány mandátumának félidejében a PNL átadja a PSD-nek a miniszterelnöki tisztséget, ezzel egyidőben pedig több tárca is gazdát cserél.
Az eredeti tervek szerint a PSD-s miniszterelnök-helyettes helyét egy PNL-es veszi át, emellett a közlekedési és a pénzügyi tárca a PSD-től a PNL-hez „vándorol”, míg az európai forrásokért felelős és az igazságügyi a PNL-től a PSD-hez. Emellett a PSD átadja a kormányfőtitkári tisztséget a PNL-nek, amiért cserében megkapja attól a miniszterelnöki kancellária vezetését.
Ez pedig az RMDSZ-t is érinti: a Novák Károly Eduárd által vezetett sportminisztériumot betagoznák a PSD-s vezetésű családügyi tárcába.
Ezt az RMDSZ még elfogadta volna, ám a PNL először a környezetvédelmi tárcáért is bejelentkezett, majd egy újabb fordulat nyomán olyan értesülések láttak napvilágot, hogy a jelenleg Tánczos Barna vezette minisztériumot inkább a PSD akarja magának,
Az értesülések szerint cserében felajánlották az európai forrásokért felelős tárcát, illetve a művelődésit vagy a digitalizációért felelőst, amit viszont az RMDSZ elutasított.
A szövetség delegációja ezt követően idő előtt felállt az asztaltól, és kivonult a csütörtöki tárgyalásokról.
Mint arról beszámoltunk, a tárgyalásokon az RMDSZ-es delegáció tagjaként részt vevő Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester szerint nem értik, miért akarják elvenni a szövetségtől a tárcát.
Az értesülések szerint az RMDSZ egyes vezetői a kormányból való kilépést helyezték kilátásba arra az esetre, ha a szövetség elveszíti a fejlesztési tárcát, ugyanakkor a G4Media szerint az RMDSZ-es polgármesterek nyomást gyakorolnak a vezetésre azért, hogy maradjanak kormányon.
Eközben a liberális párton belül sem egységes a kommunikáció: Ionuţ Stroe, a PNL szóvivője pénteken az RFI rádiónak arról beszélt,
Azt is állította, hogy az RMDSZ „nem állt fel a tárgyalóasztal mellől”, csupán „eljött egy olyan pillanat, amikor a tárgyalások leálltak, valószínűleg mindenki ezt akarta”.
Hozzátette: a PNL számára az a legfontosabb, hogy az átmenet a lehető leggyorsabb legyen, és sikerüljön szavatolni a stabilitást. Megjegyezte, az összes pártnak meg kell értenie, hogy a legfontosabb a stabilitás és a folytonosság, és
Emellett megismételte korábbi állítását, miszerint a PNL nem akarja a fejlesztési tárcát, ez „pletyka, valótlan információ”, mivel a párt jelenleg egyetlen, a koalíciós partnerek által birtokolt minisztériumot sem akar.
Azt is kijelentette: semmilyen összefüggés nincs a jelenlegi helyzet és aközött, hogy „mit hozhat választási szempontból az RMDSZ egyik vagy másik pártnak”.
Ezzel arra utalt, hogy egyes értesülések szerint Lucian Bode belügyminiszter, a párt főtitkára egy olyan felmérést ismertetett, amely szerint
Amúgy Bode pénteken arról beszélt: a PSD és a PNL közötti egyeztetések is folytatódnak, mivel még e két párt között sem született meg a megállapodás, ugyanis ha a PSD ragaszkodik ahhoz, hogy módosítsák az eredeti megállapodást, akkor nulláról kell újratárgyalni az összes tárca sorsát. Annyit leszögezett, hogy a minisztériumok száma legtöbb 18 lehet a jelenlegi 20 helyett. Arra a kérdésre, hogy a PNL igényt tart-e a fejlesztési tárcára, közölte,
Szerinte egyébként az RMDSZ két miniszteri tárcát és egy miniszterelnök-helyettesi posztot kap majd meg az új, várhatóan Marcel Ciolacu PSD-elnök vezette kormányban, amelyben a PSD nyolc tárcát, a miniszterelnöki és egy miniszterelnök-helyettesi tisztséget birtokolná, valamint a kancellária vezetőjét is ő adná, a PNL pedig szintén nyolc tárca mellett egy miniszterelnök-helyettesi tisztséget és a kormányfőtitkárság irányítását kapná meg.
Egyébként úgy vélekedett: az új kormány szerkezete már jövő hét elején véglegessé válhat.
A tárgyalások hétfőn folytatódnak.
A tét az, hogy jövőre négy választást is tartanak Romániában, és mindegyik párt ragaszkodna ahhoz, hogy a megmérettetésnek jelentős pénzösszegek fölött rendelkező minisztériumok birtokában fusson neki.
Döntési kényszerben az RMDSZ
Az RMDSZ vezetése pénteken online formában ülésezik, hogy megvitassa a lehetséges forgatókönyveket. Egyes értesülések szerint a kormányon maradás két formátumban is elképzelhető: az elsőben megmarad a miniszterelnök-helyettesi tisztség és két miniszteri – a legújabb verzió szerint a környezetvédelmi és az európai forrásokért felelős – poszt, a másodikban kormánytagokat nem adna a szövetség, csupán a kormánynak alárendelt intézményekben maradnának meg a szervezet színeiben kinevezett vezetők, és a parlamentben biztosítana támogatást a kormány számára.
Ha ezek egyike sem elfogadható, akkor az RMDSZ kiléphet a kormányból, és ellenzékben tevékenykedhet tovább a 2024-es választásokig.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.
Elutasította az illetékes román bíróság Ukrajna azon kérelmét, hogy kényszer-végrehajtás útján foglalják le a Romániában lévő orosz vagyonelemeket.
Apácának öltözve próbált pénzt kicsalni áldozataitól egy bákó megyei férfi – közölte a moldvai megye rendőr-főkapitánysága.
Vége a vénasszonyok nyarának, a hétvégén gyökeresen megváltozik az időjárás – egy sarkvidéki léghullám akár 13 fokos hőmérsékletcsökkenést is hozhat. A lehűlés a hegyekben havazást is hozhat.
Nem lesz együttműködés a választások után a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) – döntött a Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa csütörtök esti ülésén Marcel Ciolacu pártelnök javaslatára.
1 hozzászólás