Elemző az újabb magyar–román diplomáciai csörtéről: hiányzik Bukarestből a politikai akarat a viszony javítására

Határeset. Hullámokat vert az óbébi új átkelő ügye •  Fotó: Poliţiadefrontieră.ro

Határeset. Hullámokat vert az óbébi új átkelő ügye

Fotó: Poliţiadefrontieră.ro

Bukarestben jelenleg nincs meg a politikai akarat a magyar–román viszony javítására, a román elitet pedig a magyarellenesség fűzi össze – vélekedett a Krónika megkeresésére Barabás T. János, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője a legújabb magyar–román diplomáciai csörte kapcsán.

Balogh Levente

2020. június 21., 18:422020. június 21., 18:42

2020. június 21., 18:462020. június 21., 18:46

Kérdésünkre, hogy mennyire szól a román belpolitikai küzdelmekről Klaus Iohannis döntése, amellyel megtámadta az Óbéb–Kübekháza határátkelő megnyitását, és mennyire kell azt a magyar–román viszony fényében értelmezni, leszögezte:

részben valóban belpolitikai indíttatású lehet az alkotmánybíróság elnök általi bevonása, de az államfőnek kötelessége az alkotmány védelme ebben az esetben is.

korábban írtuk

Bukarest elfogadhatatlannak tartja, hogy Szijjártó Péter szélsőségesen magyarellenesnek nevezte Klaus Iohannist
Bukarest elfogadhatatlannak tartja, hogy Szijjártó Péter szélsőségesen magyarellenesnek nevezte Klaus Iohannist

Románia elutasítja, elfogadhatatlannak és nyelvezetét tekintve tiszteletlennek tartja azokat a bírálatokat, amelyeket Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter fogalmazott meg pénteken Klaus Iohannis román elnökkel szemben – olvasható a román külügyminisztérium közleményében.

Az Államfői Hivatal vizsgálja alkotmányosság szempontjából a parlament működését, és a román alaptörvény szerint nemzetközi megállapodásokat, például határátkelők létesítését a kormány köthet. Ha az államfő részéről kétely merül fel a parlament döntéseivel kapcsolatban, joga van az AB döntését kikérni. Az elmúlt években Iohannis elnök több alkalommal nehezményezte a honanyák és honatyák tevékenységét, a mostani eset tehát nem egyedi.

Idézet
Nekem fura, hogy a parlament és az államfő vitás kérdésekben előbb nem merítik ki a kétoldalú tárgyalásos megoldás lehetőségét, és a nyilvánosságban üzennek egymásnak, ami azt jelezheti, hogy az ügynek politikai népszerűségszerzési célja is lehet.

Budapestről nézve nem volt teljesen érthető Iohannis elnök határnyitásóvása. Szerencsésnek találnám, ha a két kormány és a két parlament rendszeresebben kapcsolatban lenne, tisztáznák közös ügyeiket. Meglátásomban a román kormánypárt és a román ellenzék, valamint a román és a magyar kormány közötti, ebben az esetben is hevesre sikerült reakciókban a bizalomhiány, és a járvány okozta vészhelyzet feszültsége is szerepet játszik.

Idézet
Mindebből egyszerű következtetést lehet levonni: építsenek bizalmat, tegyék rendszeressé a közös ügyekben való konzultációt”

– mondta az elemző. Arra a felvetésünkre, milyen érdeke fűződik Iohannisnak ahhoz, hogy megpróbáljon keresztbe feküdni egy magyar–román határátkelő létrehozásának, Barabás T. János kifejtette, nem látja, milyen érdeke lenne a határforgalom megnehezítésében. Ezt egy elnöki nyilatkozatban lehetett volna tisztázni, és nem csak a határnyitás megóvását bejelenteni, akkor Budapesten nem lettek volna kételyek.

Idézet
Abban látok elnöki érdeket, hogy a belföld és a külföld előtt megtartsa az igazság és törvényesség bajnokának szerepét” 

– jelentette ki.

A magyarellenesség mint a román elit egyik fő ismérve

Azon kérdésünkre, miért teszi a kormány rendszeresen a román belpolitikai kampány témájává Magyarországot – mint ismert, a két legutóbbi kormányülésen Ludovic Orban a magyar kormányon köszörülte a nyelvét –, az elemző leszögezte: tudomásul kell vennünk, hogy a román nemzeti egység létrehozása Magyarország rovására történt meg 100 éve.

„Kevés idő volt arra, hogy a történelem értelmezéseken túlmenően más értékek is határozottabban érvényesüljenek a nemzettudatban. Már Ceausescu korában fő politikai eszköz volt a magyarellenesség.

Idézet
A román elit jelenleg is zárt körű, kooptálással vesznek be új vezetőket, és ha megnézzük a „felvételi feltételeket”, ott van a magyargyűlölet is, lásd a román nemzetbiztonsági stratégiákban a magyar veszély abszurd felbukkanását.

Tehát ha összefogásra van szükség, akkor az elit szerint szidni kell a magyarokat, ha van ennek alapja, ha nincs – mert a román elit nem érzi elég erősnek az összetartozást létrehozó saját nemzeti értékeit” - vázolta a helyzetet.

Emlékeztetett: Európában számos példa van arra, hogy szomszéd államok történelmi sérelmeket hordoznak, de ezt helyre tudják tenni, és a közös történelem a normális élet részévé válik. „Tehát nem kell túldramatizálni a kétoldalú kapcsolataink helyzetét, de dolgozni kell a problémák oldásában.

Idézet
Ahhoz viszont, hogy javítsuk a kapcsolatainkat politikai akarat kell, és ezt nem látom Bukarestben, így például a román fél több mint 20 éve blokkolja a közös történelmi albizottság munkáját.

Ha Bukarest nem segíti elő megfelelően a szakértő történészek, társadalomtudósok közös munkáját, találkozóit, a civil világ közeledésesét, és csak szólamokat pufogtat, akkor nem csoda, hogy a média, és a politikusok mindkét országban zaklatottan közelítik meg a kapcsolatainkat.

Idézet
Ugyanakkor a magyar fél sem hibátlan, nekünk is lenne tennivalónk, jobban megérthetnénk a román fél motivációit, és az elmúlt évtizedekben voltak tapintatlan magyar politikusi nyilatkozatok.

Az 1950-es években De Gaulle és Adenauer őszintén gondolták a német-francia közeledést, és ennek részeként támogatták például a fiatalok kölcsönös látogatásait, munkavállalását, oktatását” - hangsúlyozta Barabás T. János.

Példa lehet a gazdasági együttműködés

Kérdésünkre, miszerint lehetséges-e az egyre hűvösebb magyar–román viszony normalizálása annak fényében, hogy a frissen kidolgozott román védelmi stratégia kiemelt figyelmet szentel az illiberális demokrácia kockázatának, ami egyértelműen Magyarország ellen irányul, reményét fejezte ki, hogy a romániai választási kampány múltával a józan politikai hangok kerülnek az előtérbe.

Idézet
Ebben szerepe lehet a gazdasági válság és a várható megszorító intézkedések kijózanító hatásának. Előtérbe kerül a gazdaság. Tudnunk kell azt, hogy a két ország vállalkozói kitűnően együtt tudnak működni, messze Magyarország a legfontosabb partner a térségben.

Így a magyar–román kétoldalú kereskedelem meghaladta tavaly a 9 milliárd eurót, míg pl. román-bolgár viszonylatban ez az összeg 2-3 milliárd euró. A kétoldalú kereskedelemben csökken a román passzívum, vagyis gyorsabban nő a romániai export, ez is jelzi, hogy a gazdaságban növekszik a román érdek a kiegyensúlyozott politika iránt. A romániai vállalkozóknak mi vagyunk a legmegbízhatóbb partnerek a régióban, sajnos a politikusokra ez nem vonatkozik. A magyar OTP bank korrekt és innovatív üzletvitele román szakvélemények szerint jótékonyan hat a román gazdaságra, nekünk pedig például a román energiapolitikához való jobb bekapcsolódás lenne nagy segítség. Üzletembereink megbíznak egymásban. Tanuljunk tőlük” – fejtette ki lapunknak Barabás T. János.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 28., hétfő

Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne Románia a miniszter szerint

Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.

Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne Románia a miniszter szerint
2024. október 28., hétfő

Egyre vadabb: Ciucă már Orbán Viktort is belekeveri a PSD és az AUR közötti állítólagos szövetségről szóló PNL-kampányba

Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.

Egyre vadabb: Ciucă már Orbán Viktort is belekeveri a PSD és az AUR közötti állítólagos szövetségről szóló PNL-kampányba
2024. október 28., hétfő

Felmérés: Nyugat-barát elnököt akar a romániaiak többsége

A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.

Felmérés: Nyugat-barát elnököt akar a romániaiak többsége
2024. október 28., hétfő

Simion: már az elnökválasztás első fordulójában legyőzhetem Ciolacut

Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.

Simion: már az elnökválasztás első fordulójában legyőzhetem Ciolacut
2024. október 27., vasárnap

Csökkent a földgázimport, emelkedett a termelés

Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.

Csökkent a földgázimport, emelkedett a termelés
2024. október 27., vasárnap

Ciolacu azt akarja, hogy a jelenlegi parlament a választások után fogadja el a költségvetést

A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.

Ciolacu azt akarja, hogy a jelenlegi parlament a választások után fogadja el a költségvetést
2024. október 26., szombat

Meghalt a sofőr, de épségben sikerült kijutnia a hídról lezuhant gépkocsiból egy gyermeknek

Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.

Meghalt a sofőr, de épségben sikerült kijutnia a hídról lezuhant gépkocsiból egy gyermeknek
2024. október 26., szombat

Ciolacu szerint az autóipar „a román gazdaság motorja”

Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.

Ciolacu szerint az autóipar „a román gazdaság motorja”
2024. október 26., szombat

Óvatosságra int a fekete pénteki vásárlások előtt a fogyasztóvédelem

Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke, Sebastian Hotca szombaton arra intette Facebook-oldalán a vásárlókat, hogy csak alaposan tájékozódás után költekezzenek a nagy árleszállítások időszakában, mint amilyen a fekete péntek (Black Friday).

Óvatosságra int a fekete pénteki vásárlások előtt a fogyasztóvédelem
2024. október 26., szombat

Erdőgazdálkodás területén történt a legtöbb halálos munkahelyi baleset

Az idei első félévben 2311 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában.

Erdőgazdálkodás területén történt a legtöbb halálos munkahelyi baleset