Fotó: Pinti Attila
Romániában az elmúlt évtizedekben nem csak a hőmérséklet emelkedett meredeken, hanem hosszabb ideig tartó aszályos időszakok is voltak, és nőtt a szélsőséges aszályok által érintett területek nagysága.
2024. október 10., 20:562024. október 10., 20:56
2024. október 10., 21:002024. október 10., 21:00
A 2025-2031-re vonatkozó éghajlati előrejelzések szerint főként az ország déli részén jelentős szárazság és aszályosodás várható. A hotnews.ro idézte az infoclima.ro által koordinált State of the Climate jelentését, amelyben egy román kutató ír a múltbeli aszályokról és arról, hogy mit hozhat a jövő. Monica Ioniță, a németországi Alfred Wegener Sark- és Tengerkutató Intézet kutatója kifejti, általánosságban elmondható, hogy az aszály által leginkább sújtott régiókban a jövőben magasabb lesz a hőmérsékletet és több lesz a hőhullám.
A kutatók szerint míg régen az aszályokat a csapadékhiány okozta, a jövőben a magasabb hőmérséklet járul hozzá egyre inkább a talaj kiszáradásához. A magas hőmérséklet és az aszály kombinációja súlyosbítja a vízhiányt, veszélyeztetve az ökoszisztémákat és a mezőgazdasági termelést.
amely növeli a párolgás mértékét és csökkenti a talaj nedvességtartalmát.
Az elmúlt 70 évben a hőhullámok időtartama és gyakorisága jelentősen megnőtt, és az előrejelzések szerint az évszázad végére még fokozódni is fog.
A legtöbb aszályos területet az elmúlt két évtizedben regisztrálták, a 2018-2020-as és a 2021-2023-as időszakokban regisztrálták a legnagyobb szárazságot.
Kevesebb, de jó minőségű bort fogyaszthatnak majd az idei termésből a borkedvelők a ménesi borvidékről – állítja Balla Géza borász, egyetemi tanár, aki szerint Arad-Hegyalja az utóbbi negyven év legaszályosabb nyarán van túl.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vasárnapi közleménye szerint egyre több jel utal „választási csalásra, a szavazók megfélemlítésére és a politikai erőforrásokkal való visszaélésre”.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel együtt szavazott, Ilie Bolojan ügyvivő államfő, Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök is leadta szavazatát a második fordulóban vasárnap.
Vasárnap reggel 9 óráig, a szavazás első két órájában 1 586 857 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 8,82 százaléka szavazott az államfőválasztás második fordulójában.
A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult mintegy 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
szóljon hozzá!