Lakóhelyükön tölthetnék le börtönbüntetésük nagy részét a legtöbb öt év szabadságvesztésre ítélt személyek, beleértve azokat is, akiket korrupciós bűncselekmények miatt küldtek bíróság elé – többek között erről rendelkezik az a törvényjavaslat, amelyet kedden tárgyalt a képviselőház jogi bizottsága.
2018. április 04., 10:492018. április 04., 10:49
A testület tagjai keddi ülésükön összevontak három, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ által benyújtott indítványt, amelyeket kiegészítettek a Szociáldemokrata Párt (PSD) módosító javaslataival. A liberálisok tiltakoztak ez ellen, hangsúlyozva, hogy a módosító javaslatok alapjaiban változtatják meg tervezetüket.
A jogi szakbizottság által jóváhagyott tervezet a következő megoldásokat javasolja a börtönben letöltendő szabadságvesztés alternatívájaként:
külön erre a célra létesített központokban, nyitott rendszerű büntetés-végrehajtási intézményekben vagy abban a börtönben, amelyikben előzőleg leülték büntetésük egyötödét; úgynevezett vegyes rendszerben töltik büntetésüket, azaz hét közben közmunkát vállalnak, hétvégén pedig az erre a célra létesített központokban ülnek.
Mindegyik alternatíva csak a legtöbb öt év szabadságvesztésre ítéltek esetében alkalmazható, miután büntetésük egyötödét letöltötték valamely büntetés-végrehajtási intézetben.
Az indítvány eredetileg azt is előírta, hogy a hivatali vagy korrupciós bűncselekményeket elkövetők, illetve a visszaesők esetében sem alkalmazhatók ezen alternatívák, ezt a kitételt azonban törölték a bizottságban.
A testület arról is döntött, hogy a legtöbb egy év szabadságvesztésre ítéltek házi őrizetben tölthetik le büntetésüket, kivéve azokat, akik erőszakos bűncselekményeket követtek el.
Ioan Cupşa nemzeti liberális párti képviselő szerint az alakulata által európai modell alapján kidolgozott indítványt a szakbizottságban „eltorzította” a PSD, ezért a PNL nem fogja megszavazni a tervezetet, sőt ha esedékes lesz, alkotmányossági kifogást emel majd ellene. A Mentsétek meg Romániát Szövetséget (USR) képviselő Stelian Ion szerint ezekkel a módosításokkal a szociáldemokraták bátorítják a bűnözést és a korrupciót.
Erre reagálva az alsóház jogi bizottságának PSD-s elnöke, Eugen Nicolicea kifejtette, a börtönben letöltendő szabadságvesztés alternatívájaként megszabott intézkedésekre vonatkozó kitételeket más országok példája ihlette. Az ellenzék azon felvetése kapcsán, miszerint javaslatukra a korrupciós bűntettek miatt elítéltekre is vonatkozik a tervezet, Nicolicea azt mondta, „félreértésről" van szó, amely a közvéleménynek a témával szembeni érzékenységén alapul.
A szakbizottság kedden elhalasztotta a tervezetről szóló szavazást. A módosításokról a képviselőház dönt első kamaraként.
Tíz diákból hét állítja, hogy iskolai bántalmazás áldozata volt. A leggyakrabban említett ok, hogy az elkövető pénzt vagy értéktárgyakat akar szerezni. Az az elkövető, aki egy friss tanulmány szerint az esetek 94 százalékában egykor maga is áldozat volt.
Sorin Moldovan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője kedden kijelentette, hogy 2030-ban érkeznek Romániába az első amerikai F-35-ös vadászgépek, amelyek beszerzéséről aznap fogadott el törvénytervezetet a képviselőház.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvénymódosítással kitiltaná a játéktermekből a 21 év alatti fiatalokat is – közölte kedden Adrian Cozma képviselő.
Döntő házként fogadta el kedden a képviselőház azt a tervezetet, amely értelmében a más országban akkreditált felsőoktatási intézményben tanulmányait végző egyetemisták és doktoranduszok is járulékfizetés nélkül jogosultak egészségbiztosításra.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) kedden bejelentette, hogy a párt képviselője, Claudiu Năsui pert nyert az elnöki hivatal ellen, ezért az intézmény köteles nyilvánosságra hozni Klaus Iohannis államfő „luxusutazásainak” költségeit.
Romániában csaknem egymillió fogyatékkal élő embert tartanak számon – jelentette ki Monica Solomie, a fogyatékkal élő személyek országos hatóságának (ANPDPD) igazgatóhelyettese egy keddi szakkonferencián.
A Román Hírszerző Szolgálattól (SRI) kapott válasz alapján úgy tűnik, hogy nem bukkantak Romániával szemben ellenséges külső szereplők által irányított propaganda vagy dezinformáció nyomaira – tájékoztatott kedden Ioan Chirteș, a Román Hírszerző Szolgálat ellenőrzésével foglalkozó parlamenti bizottság elnöke.
Gondatlanságból elkövetett emberölés gyanújával indított nyomozást a rendőrség, miután meghalt egy 16 éves fiú a Târgu Jiu-i megyei sürgősségi kórházban.
Egy napon belül újabb felmérés mutatja azt, hogy a bukaresti kormánykoalíciót alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke jut be a néhány hét múlva esedékes elnökválasztás második fordulójába.
szóljon hozzá!