Liviu Dragnea, a PSD elnöke cáfolta azt az értesülést, hogy a kormánypárt arra ösztönözné az RMDSZ-t, hogy lépjen be a koalícióba.
2017. március 08., 16:462017. március 08., 16:46
2017. március 08., 19:552017. március 08., 19:55
Cáfolta Liviu Dragnea, a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, hogy a párton belül tárgyalások zajlanának az RMDSZ kormányzati szerepre való felkéréséről. Dragnea kedden este az Antena 3 hírtelevíziónak nyilatkozva leszögezte: nem volt és jelenleg sincs egyeztetés a PSD-ben abban a témában, hogy közös kormányzásra kérjék fel az RMDSZ-t, ugyanakkor a jövőre nézve nem zárta ki ennek a lehetőségét.
„Nagyon jól együttműködünk RMDSZ-es kollégáinkkal a parlamentben, és remélem, ez az együttműködés egyre hatékonyabbá válik. Megszavazták a kormányt, a bizalmatlansági indítvány ellen voksoltak, és számos törvényjavaslat esetében együtt szavaznak velünk. Vagyis a kapcsolat nagyon jó. Politikai alakulatként és emberekként is meglehetősen komolynak tartom a parlamenti tevékenységüket” – fogalmazott Dragnea.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök még korábban úgy nyilatkozott: kizárt, hogy az RMDSZ kormányra lépjen. A HotNews kedden este írt arról politikai forrásokra hivatkozva, hogy a PSD még februárban, a költségvetés elfogadását követően megkörnyékezte az RMDSZ-t, azóta pedig folyamatosan egyeztetnek a témában. Az RMDSZ kormányra lépéséről a HotNews-nak nyilatkozó források szerint júniusig, a parlamenti ülésszak végéig születhet döntés, addig az RMDSZ különböző gesztusokat vár a PSD-től annak érdekében, hogy megindokolhassa a kormányra lépést. Ez Dragnea érdekeit szolgálná, mivel egyrészt bármikor átalakíthatná a kormány összetételét, másrészt biztosítaná a parlamenti többséget arra az esetre is, ha a koalíción belül fokozódnának az ellentétek.
A PSD-ALDE koalíció még decemberben parlamenti támogatásról szóló megállapodást írt alá az RMDSZ-szel, amelyet minden parlamenti ülésszakot követően kiértékelnek. Akkor Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke azt mondta a Krónikának: ha úgy értékelik, hogy a megállapodás révén nem sikerült elérni a szervezet céljait, fel is mondhatják azt. A HotNews szerint viszont az RMDSZ két miniszteri és egy miniszterelnök-helyettesi tisztséget kérne, Kelemen ugyanakkor nem kíván a kormány tagja lenni. A kormányra lépésért cserébe viszont olyan ügyek rendezését kérik, mint az anyanyelvű oktatás, a nemzeti jelképek használata, valamint a marosvásárhelyi római katolikus gimnázium helyzete.
A portál értesülései szerint csökkenti az RMDSZ kormányra lépésének esélyeit, hogy Kelemen és Dragnea között rossz a viszony azóta, hogy utóbbi a fejlesztési minisztérium élén állt, ugyanakkor az RMDSZ-en belülről erős nyomás nehezedik a pártvezetésre a kormányra lépés érdekében, miután a kormányból való 2014-es kilépést követően elzárultak a pénzcsapok. A HotNews azt állítja: a Fidesz is áldását adta az esetleges kormányra lépésre, ha abból a magyar közösség nyerhet.
A portál az RMDSz felé tett gesztusként értékeli, hogy Sorin Grindeanu kormányfő tanácsosává nevezte ki Borbély Lászlót, illetve hogy a képviselőház emberi jogi bizottságában megalakulhat a magyar közösség ügyeivel foglalkozó albizottság. Egyébként Călin Popescu-Tăriceanu, a kisebbik koalíciós párt, az ALDE elnöke kedden este a România TV-nek nyilatkozva azt mondta: nem voltak tárgyalások az RMDSZ kormányra lépéséről, és most sem zajlanak konkrét egyeztetések, de jó ötletnek tartaná, ha az RMDSZ is belépne a koalícióba. Raluca Turcan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke bírálta az RMDSZ-t, mondván: sajnálja, hogy egyre inkább részévé válik a PSD-ALDE koalíciónak.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!