Fotó: Farkas Antal
Az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) szerdai határozata szerint a bukaresti oktatási minisztérium hátrányosan különböztette meg a kisebbségek nyelvén oktató tanítókat, amikor eltörölte az általuk tartott román nyelvórák túlóraként történő kifizetését.
2018. október 17., 17:412018. október 17., 17:41
2018. október 17., 17:452018. október 17., 17:45
Asztalos Csaba, a testület elnöke az MTI-nek elmondta: a tanács egyhangú döntéssel állapította meg a kisebbségi nyelveken oktató tanítók diszkriminációját, és felszólította a minisztériumot, hogy a határozat közzétételétől számított harminc napon belül szüntesse meg a hátrányos megkülönböztetést.
A magyar iskolák tanítói azért tartanak hetente hárommal vagy néggyel több órát, mint a román iskolákban oktató társaik, mert ők a román és a magyar nyelvet is oktatják. Asztalos Csaba elmagyarázta, a tárca úgy próbálta azonos bérezésben részesíteni a román és a magyar iskolákban oktató tanítókat, hogy a románul tanítóknak előírta: részt kell venniük azokon az órákon is, amelyeket szaktanár oktat az elemi iskolában, a magyaroknak viszont nem. Ilyen órák az idegen nyelv, a testnevelés és a vallás.
Asztalos Csaba elmondta: a korábbiakban arra is volt példa, hogy az oktatási tárca elfogadta a CNCD elmarasztalását, és változtatott a gyakorlatán, de az is előfordult, hogy megtámadta a bíróságon a hátrányos megkülönböztetést megállapító határozatot.
Szabó Ödön, az RMDSZ oktatásért felelős szakpolitikusa az ügy kirobbanásakor lapunknak törvénytelennek nevezte a minisztériumi rendeletet, amely szembemegy a tanügyi törvény betűjével és szellemével. Ugyanígy vélekedett Nagy Gábor, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének Kovászna megyei elnöke is.
A román kormány Valentin Popa – azóta lemondott – oktatási miniszter kezdeményezésére tíz nappal a tanévkezdés előtt megvonta a kisebbségi iskolák tanítóitól a román nyelv és irodalom oktatásának a jogát. Ezt megelőzően, júliusban az oktatási minisztérium arról is rendelkezett, hogy a magyar tanítók nem kaphatnak túlóradíjat román nyelvórákért. A bérezésre vonatkozó rendelettel a tanítók október elején szembesültek, amikor a román nyelvoktatás feladatát – egy sürgősségi kormányrendelet révén – visszakapták, az érte járó fizetést viszont nem.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke, Sebastian Hotca szombaton arra intette Facebook-oldalán a vásárlókat, hogy csak alaposan tájékozódás után költekezzenek a nagy árleszállítások időszakában, mint amilyen a fekete péntek (Black Friday).
szóljon hozzá!