A DIICOT szerint kibertámadásokat is orosz hibrid műveletnek vélnek
Fotó: Pixabay.com
Románia 2024-ben más európai államokkal együtt az orosz hibrid hadviselésre jellemző szabotázsakciók célpontja volt – derül ki a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) 2024-es tevékenységét ismertető jelentésből.
2025. február 12., 15:502025. február 12., 15:50
A DIICOT jelentése szerint 2022-től 13 európai országban legalább ötven olyan incidens történt, amelyeket orosz hibrid műveletnek vélnek. Ezek többnyire kémkedéssel, diverziókeltéssel, vandalizmussal, kibertámadásokkal, félretájékoztatási kampányokkal kapcsolatos ügyek, három esetben pedig a balti-tengeri víz alatti infrastruktúrát érte támadás.
Az esetek többségében ezek nem követeltek áldozatokat, „bár az orosz hírszerző szolgálatok számára az áldozatok elkerülése nem prioritás” – hangsúlyozták a dokumentumban.
A DIICOT szerint Oroszország taktikát változtatott: már nem küld kiképzett ügynököket a NATO-országokba, hanem a Telegram csevegőprogramját használva toboroz embereket, akiknek néhány száz és több ezer dollár közötti összegeket ajánl. „A hibrid támadások célja a NATO-országok védelmi készültségének tesztelése, az infrastruktúrájuk gyenge pontjainak a feltárása és a nyugati országok nyomozószerveinek a túlterhelése” – magyarázták a dokumentumban.
A fő kockázatot továbbra is a román állampolgárok radikalizálódása jelenti, az ezen átesett személyek ugyanis propagandatevékenységet folytatnak az iszlamista terrorszervezeteknek - mutattak rá.
Az Agerpres hírügynökség által idézett jelentés szerint a DIICOT tavaly 94 ügyben vizsgálódott, és négy ügyben 15 személy ellen emelt vádat.
Oroszország a kommunikációs teret a hibrid hadviselés eszközeként használja, akár propaganda, akár dezinformáció formájában – nyilatkozta kedden az Agerpres hírügynökségnek Andrei Ţărnea, a külügyminisztérium szóvivője.
Közvitára bocsátotta szerdán az oktatási minisztérium a 2025–2026-os tanév rendjének tervezetét, amely szerint a 36 hetes új iskolai év 2025. szeptember 8-án kezdődik.
Miután korábban tulajdonképpen kihátrált, most újra kormányra vágyik a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR). Legalábbis erről beszélt szerdán Elena Lasconi pártelnök.
Néhány száz erdészeti alkalmazott tüntetett szerdán a környezetvédelmi minisztérium bukaresti székhelye előtt a tárcavezető által „a Romsilva ellen indított sajtókampány miatt”.
Szerdától mintegy három hónapig Ilie Bolojan Románia ügyvivő államfője, miután Klaus Iohannis délben átadta neki az elnöki mandátumot.
A rendőrség kopogtatott egy román férfi ajtaján, aki ironikus bejegyzést posztolt Facebook-oldalán annak kapcsán, hogy kedden házkutatást tartottak Călin Georgescu kampányfőnökénél.
Ismét nem működik az egészségügyi rendszerben használt egységes integrált információs rendszer (SIUI), az orvosok szerint emiatt hosszabb a várakozási idő a rendelőkben és gyógyszertárakban.
George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke arra számít, hogy hamarosan az AUR adja Románia miniszterelnökét.
Cătălin Predoiu belügyminisztert választotta ügyvivő elnöknek a Nemzeti Liberális Párt (PNL) országos politikai bürója – számolt be a sajtónak a testület kedd esti ülése után Ilie Bolojan.
Megfenyegette az alkotmánybírákat az érvénytelenített elnokválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt azt követően, hogy Klaus Iohannis államfő hétfőn bejelentette a lemondását.
A gyerekeket nem szabad „tanórákkal és tantárgyakkal megrakott” hordárokká változtatni – jelentette ki Daniel David oktatási miniszter kedden, az országos középiskolai kerettantervek első közvitáján.
szóljon hozzá!![Hozzászólások](https://kronikaonline.ro/template/kronika_new/images/dropdown.svg)