Az RMDSZ az úzvölgyi temető ügyét is felvetette a Cotroceni-palotában rendezett egyeztetésen
Fotó: Presidency.ro
Az RMDSZ támogatja az államfő által kezdeményezett alkotmánymódosítást, középtávon azonban ennél sokkal átfogóbb alkotmányos reformot, valójában egy új alaptörvényt tart szükségesnek – közölte Kelemen Hunor szövetségi elnök a Klaus Johannis elnök által összehívott konzultációt követően.
2019. június 04., 20:292019. június 04., 20:29
2019. június 04., 20:562019. június 04., 20:56
Az államfő kedden kezdett konzultációsorozatba a parlamenti pártokkal az európai parlamenti választással egy időben rendezett igazságügyi népszavazás kapcsán. Johannis szerint mielőbb érvényt kell szerezni a referendumon kifejezett népakaratnak, ehhez pedig alkotmánymódosításra van szükség. Mint ismert, a népszavazáson több mint hatmillió választó támogatta, hogy ne részesülhessenek amnesztiában a korrupciós bűncselekmények elkövetői, és a kormány ne módosíthassa sürgősségi rendelettel a büntetőjogot.
Az államfővel folytatott keddi egyeztetést követően Kelemen Hunor elmondta: a magyar érdekképviselet bátrabb módosítást javasol, nevezetesen a kormánynak ne csak a büntetőjog terén, hanem semmilyen témában ne legyen joga sürgősségi rendeletekkel átvenni a törvényhozás szerepét, katasztrófahelyzet vagy háború kivételével.
Az RMDSZ támogatja az államfő által kezdeményezett alkotmánymódosítást, középtávon azonban ennél sokkal átfogóbb alkotmányos reformot, valójában egy új alaptörvényt tart szükségesnek. „Azt mondtuk, hogy a népszavazás után az alkotmányt felül kell vizsgálni, és ez megköveteli, hogy legyen egy alkotmánymódosító tervezet, amit szakembereknek kell kidolgozniuk, hogy tisztességesen meg legyen írva. Azt mondtuk, hogy az első kérdésre adott válasz ismert, a dolgok egyszerűek. A második kérdésben, a sürgősségi rendeleteket illetően úgy ítéljük meg, hogy határozottabb lépést tehetünk, és nem hisszük, hogy a polgárok rossz néven vennék, ha eltörölnénk az alkotmányból a sürgősségi rendelet intézményét. A sürgősségi rendeletek megmaradnának a rendkívüli esetekre, háborúk, természeti katasztrófák esetére” – nyilatkozta a konzultációt követően Kelemen Hunor. A szövetségi elnök amellett érvelt, hogy a következő években bővebb alkotmánymódosításra is sort kell keríteni, de jelenleg csak arra van lehetőség, hogy gyakorlatba ültessék a május 26-ai népszavazás eredményét.
A konzultációt az RMDSZ küldöttsége arra is kihasználta, hogy az úzvölgyi katonatemető ügyére felhívja az államfő figyelmét, és konkrét javaslatokkal sürgesse a feszült helyzet megoldását. „Úgy véljük, hogya kormánynak kell megoldást találnia, ugyanis a kormány felelőssége, hogy ott megsértették a jogrendet. Vissza kell állítani a rendet, erre van a kormány, ezt mondtam az államfőnek is. Mihamarabbi megoldást várunk. Meghallgatott minket, de nem kaptam választ. Nem vártam tőle, de úgy érzem, tudnia kell, hogy mi mit gondolunk erről az ügyről” – közölte az elnöki hivatalban rögtönzött sajtótájékoztatóján az RMDSZ elnöke.
Klaus Johannis államfő keddre az EP-választáson győztes jobboldali pártok és az RMDSZ küldöttségét hívta egyeztetésre az elnöki hivatalnak otthont adó Cotroceni-palotába. Az alkotmánymódosítást előkészítő konzultációsorozatot szerdán folytatja a többi parlamenti párttal.
Szerdai ülésén a kabinet jóváhagyja az 500 lej értékű szociális utalványok kiutalását a hátrányos helyzetű családokból származó gyermekek számára – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az elmúlt öt évben jelentősen nőtt azoknak a romániai fiataloknak a száma, akik úgy vélik, hogy az oktatási rendszer korrupt, és sok esetben a jegyeket pénzért vásárolják meg.
A kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) vezető helye megkérdőjelezhetetlen, a kisebbik koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) támogatottsága viszont igencsak visszaesett – legalábbis az derül ki egy friss felmérésből.
Elutasította Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökének felkérését, hogy lépjen vissza a javára az elnökválasztási küzdelemből.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és államfőjelöltje szerint ostobaság, hogy pártja szavazatok átirányítására készül Geroge Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke javára.
Benyújtotta a bukaresti parlamentnek közigazgatási reformcsomagja első törvénytervezeteit a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), amely az önkormányzatok számának drasztikus csökkentésével karcsúsítaná az államot.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) a koalíciós partner Szociáldemokrata Párttal (PSD) kialakult konfliktus ellenérse sem lép ki a kormányból – jelentette ki Nicolae Ciucă, a párt és a szenátus elnöke.
Október 27-étől, vasárnaptól áttér Románia a téli időszámításra, hajnali 4 órakor 3 órára kell visszaállítani az óramutatókat. Sokakat megvisel az óraátállítás, de továbbra sem lehet tudni, hogy mikor szabadulunk meg tőle.
Állandóan változó összetételű, de élénk közösségi életet élő gyülekezet tartozik az 50 évvel ezelőtt épített, fennállásának jeles évfordulóját a hétvégén ünneplő bukaresti Calvineum református templomhoz.
A kormány vezető erejét adó PSD arra készül, hogy az AUR-nak engedjen át szavazatokat, hogy annak elnöke, George Simion jusson be az elnökválasztás második fordulójába Marcel Ciolacu PSD-elnökkel együtt – állította kedden a PNL.
szóljon hozzá!