Brüsszel kettős mércéje

Brüsszeli pofon – értékeli már elemzése címében a Mensura Transylvanica az Európai Bizottság döntését, amellyel elutasította az RMDSZ és partnerei által kidolgozott kisebbségvédelmi tárgyú európai polgári kezdeményezést.

Bálint Eszter

1970. január 01., 02:001970. január 01., 02:00

2013. szeptember 23., 18:542013. szeptember 23., 18:54

Az elemzők szerint ugyan elsőre megdöbbentő a brüsszeli testület hozzáállása, a döntés maga tulajdonképpen nem minősíthető váratlannak. Azt ugyanis megelőlegezte már a korábbi határozat is, amellyel júliusban elutasította a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) és partnerei által beterjesztett, az etnikai, kulturális, vallási sajátosságokkal rendelkező régiókra vonatkozó európai polgári kezdeményezés bejegyzését, valamint az, hogy az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) által elővéleményezésre beterjesztett európai polgári kezdeményezést is negatívan véleményezte.

Mint arról több ízben is számot adtunk, az Európai Unió több mint egy éve lehetőséget ad polgárainak arra, hogy legalább hét tagállamból, arányosan összegyűjtött egymillió aláírással támogatott javaslatot terjesszen elő EU-konform jogszabály megalkotására. Ezen lehetőséggel élve szerette volna elérni az RMDSZ, hogy egyéb területekhez hasonlóan kisebbségi problémákra is hozzanak egységes, uniós rendelkezést, ennek érdekében az alakulat partnereivel többek között kulturális-, tanügyi- vagy éppen régiófejlesztési szegmensekre kiterjedő jogrendszer megalkotását szorgalmazta. A kezdeményezők ezzel fel kívánták hívni az Európai Unió figyelmét az európai kisebbségek és etnikai csoportok, valamint regionális és kisebbségi nyelvek problémakörére, ezek megoldása érdekében intézkedési javaslatokat fogalmaztak meg. A Minority SafePack elnevezésű indítvány megemlíti, hogy Európában 100 millió, a 340 őshonos nemzeti kisebbség valamelyikéhez tartozó polgár él, összesen 47 államban. Minden hetedik európai egy őshonos nemzeti kisebbséghez vagy etnikai csoporthoz tartozik.

 

Rendezetlen saját ügyek

Az Európai Bizottság viszont úgy döntött: az ilyen kérdések tagállami hatáskörbe tartoznak.

Ez a Mensura Transylvanica  szerint egyrészt annak tudható be, hogy az utóbbi időben, különösen a gazdasági válság miatt, egyre inkább fölerősödtek azok a hangok, amelyek szerint az EU túlbürokratizálttá vált, és az EB az indokoltnál jobban bele akar szólni az egyes tagállamok belügyeibe. A másik tényező, ami az elutasításról szóló döntésben sokkal nagyobb súllyal nyomhatott az elemzők szerint a latban, az, hogy a kisebbségi kérdések olyan kényes témakört jelentenek, amelyben az EU eddig sem mert konkrét lépéseket tenni – a kisebbségek védelmének és identitása megőrzésének szükségességéről szóló, általános jellegű kijelentések sok jogi értékkel nem bírnak, ráadásul rendszerint nem tesznek különbséget az őshonos kisebbségek és az elmúlt évtizedekben az egyes tagállamokba bevándorolt közösségek tagjai között. Ennek fő oka az elemzés szerint az, hogy a demokráciáról és egyenlőségről szóló hangzatos szólamok ellenére a „régi” európai uniós tagállamok sem tudták vagy akarták megnyugtatóan rendezni az őshonos kisebbségek helyzetét.

Mint a Mensura Transylvanica emlékeztet, vannak olyan tagállamok, ahol semmilyen nemzeti közösséget nem ismernek el, és az egyetlen politikai nemzet fikcióját védve a nemzetállami szuverenitás megsértésének tekintenének mindenfajta önrendelkezést – ezt az elvet próbálja védeni például Franciaország –, más országok pedig, ahol létezik autonómia, a kisebbségek közösségi jogainak uniós szintű rendezését a szeparatizmus bátorításaként fogják fel.

„Az Unió ennek nyomán jelenleg – hiába szól jelmondata úgy, hogy Egység a sokszínűségben – valójában nemigen tud mit kezdeni azzal a sokszínűséggel, amelyekkel az egyes tagállamokon belül kell szembesülnie. Hiába nincs etnikailag tiszta tagállam az EU-n belül, hiába élnek az egyes tagállamokban őshonos, a többségi nemzetétől eltérő kultúrájú és identitású nemzeti közösségek, Brüsszel a konkrétumok szintjén nem hajlandó a védelmükre kelni, és az általános jellegű kisebbségvédelmi mantrák felmondásán túl csakis az egyéni emberi és polgári jogok biztosítását tartja kikényszeríthetőnek, lévén hogy erről az elmúlt bő kétszáz év során többé-kevésbé konszenzus alakult ki a nyugati civilizációban” – vallják az elemzők. Mint a továbbiakban rámutatnak, ennek nyomán az EU és az egyes tagállamok kemény hangú nyilatkozatokat fogalmaznak meg annak kapcsán, hogy Afganisztánban, Irakban vagy Szíriában törzsi, etnikai alapú konfliktusok zajlanak, amelyek során ezrek emberi jogai sérülnek, de az egyes uniós tagállamokban élő őshonos kisebbségek helyzetét mindaddig tagállami belügynek nyilvánítják, amíg nem akarják egyéni polgári jogaikban korlátozni őket – függetlenül attól, hogy egyes tagállamokban ma is napirenden van például a kisebbségi nyelven zajló állami felsőoktatás akadályozása. Úgy értékelik ugyanis, hogy például Romániában a kisebbségi állampolgárok nincsenek kirekesztve a felsőoktatásból, a közéletből vagy bármilyen más, hivatalos pozícióból – és ez elvileg így is van, csak azt hagyják figyelmen kívül, hogy rendszerint csak akkor férnek hozzájuk, ha nem az anyanyelvükön, hanem kizárólag egy idegen nyelven – vagyis az állam hivatalos nyelvén – tanulnak, kommunikálnak, ami valójában hátrányos helyzetbe hozza őket, emlékeztet a Mensura Transylvanica.

 

Van remény?

Az elemzés végkövetkeztetése szerint bár EB döntése tehát nem teljesen váratlan, mindenképpen tanulságos. Mint az elemzők leszögezik, a küzdelmet azért, hogy uniós szinten rögzítsék az őshonos kisebbségek jogait, nem szabad feladni, az európai őshonos kisebbségi közösségeknek egymást támogatva, közösen kell állandó és kemény lobbit folytatniuk azért, hogy egyszer megvalósuljon. S szerintük ahogy az egyéni emberi és polgári jogok biztosításáról meglévő konszenzust sikerült kikényszeríteni, előbb-utóbb a kisebbségek közösségi és egyéni jogait uniós szinten elismerő szabályozást is sikerülhet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 06., vasárnap

„Ide férfikéz kell!” – a diszkriminációellenes tanácshoz fordul a katasztrófavédelem, miután egy kórházmenedzser menesztett egy női alkalmazottat

Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz (CNCD) fordul a belügyminisztérium Katasztrófavédelmi Főosztálya (DSU), miután a Konstanca Megyei Sürgősségi Kórház vezetője, Raluca Ştefan egy interjúban azt mondta, hogy azért váltotta le a sürgősségi osztály vezetőjét, Rodica Tudorant, mert f&

„Ide férfikéz kell!” – a diszkriminációellenes tanácshoz fordul a katasztrófavédelem, miután egy kórházmenedzser menesztett egy női alkalmazottat
2025. április 05., szombat

Több száz új mentőautóval gyarapodik a flotta

Májustól kezdik el kiszállítani a megyei mentőszolgálatoknak és rohammentő-szolgálatoknak (SMURD) a mintegy 600 új mentőautót – jelentette be szombaton Focșani-ban Raed Arafat, a belügyminisztérium államtitkára.

Több száz új mentőautóval gyarapodik a flotta
2025. április 05., szombat

Elnökválasztás: politikai hirdetéseket távolíttat el az online térből a BEC

A Központi Választási Iroda (BEC) elrendelte szombaton csaknem negyven politikai hirdetés eltávolítását az online térből, mivel nem feleltek meg a törvényi előírásoknak.

Elnökválasztás: politikai hirdetéseket távolíttat el az online térből a BEC
2025. április 05., szombat

Raed Arafat: a polgári védelmi óvóhelyek fenntartása kötelező

A polgári védelmi óvóhelyek fenntartása kötelező, még akkor is, ha alacsony a kockázata annak, hogy használni kell majd ezeket – jelentette ki szombaton Raed Arafat, a belügyminisztérium államtitkára.

Raed Arafat: a polgári védelmi óvóhelyek fenntartása kötelező
2025. április 05., szombat

Crin Antonescu biztos abban, hogy bejut az elnökválasztás második fordulójába

Crin Antonescu szerint rajta kívül egyik államfőjelölt sem lehet biztos abban, hogy bejut a választás második fordulójába, még a közvélemény-kutatásokban jelenleg vezető George Simion AUR-elnök sem.

Crin Antonescu biztos abban, hogy bejut az elnökválasztás második fordulójába
2025. április 05., szombat

Káosz a szélsőséges AUR-ban: Târziu azt állítja, felfüggesztették tisztségéből, a párt cáfol

Egymásnak ellentmondó hírek röppentek föl szombaton a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) háza tájáról: a Mediafax hírügynökség saját értesüléseire hivatkozva azt állította, hogy szombaton felfüggesztették tisztségéből Claudiu Târziut,

Káosz a szélsőséges AUR-ban: Târziu azt állítja, felfüggesztették tisztségéből, a párt cáfol
2025. április 05., szombat

Ciolacu elmondta, mikor lenne hajlandó lemondani a miniszterelnöki tisztségről

Két célt akar megvalósítani Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, ezt követően akár távozhat is tisztségéből.

Ciolacu elmondta, mikor lenne hajlandó lemondani a miniszterelnöki tisztségről
2025. április 05., szombat

Ékszer, dohány, alkohol: 21 személy ellen rendeltek el kényszerintézkedést gazdasági bűncselekmény gyanúja miatt

A román rendőrség szombati tájékoztatása szerint március 21. és április 3. között összesen 162 helyszínen tartottak házkutatást a hatóságok gazdasági bűncselekménnyel kapcsolatos ügyekben, és 54 825 166 lej értékben foglaltak le javakat.

Ékszer, dohány, alkohol: 21 személy ellen rendeltek el kényszerintézkedést gazdasági bűncselekmény gyanúja miatt
2025. április 05., szombat

Kocsmai színvonalú szájkaratéba bonyolódott Ciolacu és Băsescu 

A Facebookon esett egymásnak Marcel Ciolacu miniszterelnök és Traian Băsescu volt államfő, miután utóbbi egy bejegyzésben bírálta és lemondásra szólította a kormányfőt.

Kocsmai színvonalú szájkaratéba bonyolódott Ciolacu és Băsescu 
2025. április 04., péntek

Rendőrök TikTok-álprofiljaira figyelmeztet a belügyminisztérium

A belügyminisztérium pénteken figyelmeztetett, hogy a TikTok-on rendőrök vagy rendvédelmi szervek hivatalos fiókjait imitáló hamis fiókok egész hálózata működik, amelyeket kifejezetten a felhasználók megtévesztésére és a hatóságok lejáratására terveztek.

Rendőrök TikTok-álprofiljaira figyelmeztet a belügyminisztérium