Fotó: Agerpres
Nyilvánosan bocsánatot kért pénteken Viorica Dăncilă kormányfő az érintettektől amiatt, hogy egy csütörtök esti televíziós műsorban autistáknak nevezte azokat, akik szerinte félretájékoztatják az Európai Uniót. A diszkriminációellenes tanács vizsgálatot indított.
2018. február 16., 11:112018. február 16., 11:11
2018. február 16., 12:562018. február 16., 12:56
A kormány pénteken közleményt bocsátott ki, amelyben támogatásáról és megértéséről biztosítja a fogyatékkal élőket. „Kötelességünk megértést és emberséget tanúsítani irántuk, tiszteletben tartanunk jogaikat, védelmeznünk méltóságukat” – idézi a kormányfő a közleményét az Agerpres hírügynökség.
Hivatalból vizsgálatot indított az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) Viorica Dăncilă miniszterelnök autistákkal kapcsolatos televíziós kijelentése ügyében – mondta az Agerpres hírügynökségnek a testület elnöke. Asztalos Csaba szerint a miniszterelnököt beidézték az autistákkal kapcsolatos kijelentése miatt. „Még nem tett senki feljelentést a CNCD-nél, mi hivatalból vizsgálatot indítottunk. (...) Kedden meghallgatjuk a miniszterelnököt, majd utána döntünk” – mondta pénteken Asztalos, aki hozzátette, hogy az Antena 3 műsorvezetőjét, Mihai Gâdeát is beidézték. A testület elnöke szerint figyelembe veszik a döntés során azt is, ha az érintett személy bocsánatot kér kijelentése miatt, ahogyan az Mihai Tudose volt miniszterelnök székely zászlóval kapcsolatos kijelentése esetében is történt.
Mint arról beszámoltunk, a kormányfő csütörtök este pejoratív értelemben használta az autista kifejezést. Viorica Dăncilă az Antena3 hírtelevízió meghívottjaként többek között elítélte azokat a politikusokat és európai parlamenti képviselőket, akik szerinte „bemártják” Romániát külföldön. A miniszterelnök név szerint Monica Macovei volt igazságügy-minisztert, jelenlegi európai parlamenti képviselőt említette, aki az igazságügyi törvények miatt Brüsszelben is élesen bírálta a bukaresti balliberális kormányt. „Hogy elegánsan fogalmazzak: másokkal együtt ő is félretájékoztat, miközben ismeri a valóságot, de nem akarja elfogadni és látni. Azt hiszem, ezek az emberek autisták, nem látják és nem hallják meg mindazt, ami minden jóérzésű ember számára látható” – jelentette ki Viorica Dăncilă.
Feljelentést tett az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnál az autistákat képviselő egyik romániai egyesület vezetője Viorica Dăncilă miniszterelnök ellen amiatt, hogy autistának nevezett bizonyos politikusokat.
Ana Dragu, az autistákat képviselő, Európa elnevezésű besztercei egyesület elnöke a közösségi oldalán közzétett bejegyzésében úgy vélekedett, hogy a kormányfő által használt nyelvezet sértő az autizmusban szenvedő romániai betegek számára, ugyanakkor megvetésre és lebecsülésre buzdít.
Sürgősségi rendelettel módosította pénteki ülésén az Ilie Bolojan vezette kabinet a romániai kommunista rendszer idején elkobzott ingatlanok kárpótlásának megállapítását és kifizetését.
Dominic Fritz, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke úgy véli, helyes volt pártnak ama döntése, hogy politikusaik nem vesznek részt Ion Iliescu volt államfő temetésén, mivel az eseményen szerinte „csak körülbelül ezer ember” volt jelen.
Románia gyanúja szerint Oroszország egy hibrid háborús művelet keretében nagy mennyiségű, az OMV Petrom Petrobazi finomítójába szállított azeri kőolajat szennyezett be szándékosan – közölték hivatalos források.
A fél országra érvényes első- és másodfokú hőségriasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Nicușor Dan államelnök pénteken aláírta a dekrétumot, amellyel megüresedettnek nyilvánított egy miniszterelnök-helyettesi tisztséget.
Ismét állami szolgálati ingatlant kap Traian Băsescu volt államfő, miután az alkotmánybíróság neki adott igazat a volt elnököket jogaiktól megfosztó törvény ellen benyújtott panasza nyomán.
Mi lenne, ha egy rendezvény nem csak kikapcsolna, hanem bekapcsolna? Sepsiszentgyörgyön idén nyáron először rendezik meg a MindFormers jövőfesztivált, ahol a szórakozás mellett a tudás, az inspiráció és a közösségi párbeszéd is főszerepet kap.
A négypárti román kormánykoalíció sorsa is kérdőjelessé vált a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) között Ion Iliescu volt államfő állami temetése miatt kirobbant konfliktus nyomán.
A történelem során először az RMDSZ minisztereinek a legmagasabb a bizalmi indexe a romániai politikusok közül – állította Mirel Palada, a Sociopol közvélemény-kutató intézet igazgatója.
Közvitára bocsátották Romániában a helyi közigazgatás takarékosabb és költséghatékonyabb működtetését célzó reform tervezetét, amelyet a fejlesztési minisztérium dolgozott ki a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedések részeként.
szóljon hozzá!