Fotó: presidency.ro
Egyelőre nem írja ki a korrupcióellenes küzdelemről szóló népszavazást Klaus Johannis elnök. A népszavazást ugyanakkor nem vetette el, azt az igazságszolgáltatás megóvására használná.
2017. március 05., 16:422017. március 05., 16:42
2017. március 05., 17:252017. március 05., 17:25
Elhalasztja Klaus Johannis államfő a korrupcióellenes harc folytatásáról szóló népszavazás kiírását – értesült a HotNews hírportál. A portál pénteki értesülése szerint az elnök nem tett le e referendum kiírásáról, de megtartja azt biztosítéknak arra az esetre, ha a Szociáldemokrata Párt (PSD) ismét támadást intéz az igazságszolgáltatás ellen, miután a kabinet az utca nyomására visszavonta a Btk. módosításáról szóló 13-as sürgősségi rendeletet.
A portálnak nyilatkozó államfői hivatalbeli források szerint azt követően, hogy a kormány hatályon kívül helyezte a vitatott rendeletet, egy népszavazás olyan lenne, mintha az államfő „a levegőbe lőne ki egy töltényt.\" Ráadásul az immár tárgytalanná vált, és a pártok által sem támogatott népszavazás esetében fennáll a veszély, hogy még az érvényességhez szükséges 30 százalékos részvételi arány sem jön össze.
Mint ismeretes, az elnök január 23-án jelentette be, hogy népszavazást kíván kiírni a korrupcióellenes harc folytatásáról, miután kiderült, hogy a kormány rendeletben kívánja módosítani a Btk.-t, illetve részleges közkegyelmet akar hirdetni. Mint ismeretes, a rendelet csökkentette volna a hivatali visszaélés büntetését, és eleve legalább 200 000 lejes okozott kárhoz kötötte volna annak bűncselekményként való besorolását. Az ellenzék és civil szervezetek szerint a tiltakozások miatt később hatályon kívül helyezett rendelet valójában a korrupt politikusoknak kedvezett volna.
Vizsgálat Lazăr és Kövesi ellen
Eközben előzetes vizsgálatot indított a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) ellenőrző testülete Augustin Lazăr legfőbb ügyész és Laura Codruța Kövesi, az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) főügyésze által a büntető törvénykönyv módosítására elfogadott, 13-as sürgősségi kormányrendelet kapcsán tett nyilatkozataik miatt.
Az ellenőrző testület pénteken erősítette meg az előzetes vizsgálat tényét, amely során azt állapítják meg, indokolt-e fegyelmi vizsgálatot indítani a két ügyészségi vezető ellen. Lazăr és Kövesi ellen egy Răzvan Savaliuc nevű újságíró tett panaszt, arra hivatkozva, hogy a bíráknak és ügyészeknek tartózkodniuk kell a nyilvános kommentároktól. A két főügyész is folyamatosan bírálta a rendeletet, arra hivatkozva, hogy az ellehetetleníti az ügyészek korrupcióellenes igyekezetét.
Băsescu menesztené Kövesit
Kövesinek egyébként egykori „mentora\", Traian Băsescu volt államfő, a Népi Mozgalom Párt (PMP) elnöke is nekiment. A politikus leszögezte: ha még mindig államfő lenne, menesztené Kövesit az alkotmánybíróság döntése nyomán. „Ha egy államfő megsérti az alkotmányt, a parlament felfüggeszti tisztségéből. Kövesi számára azonban a jelek szerint ez megengedett, mint ahogy az is, hogy plagizáljon\" – hangoztatta Băsescu.
„Az is megengedett neki, hogy olyan látványos jeleneteket rendezzen, amelyeket minden, Románia által is elfogadott nemzetközi jogszabály tilt: hogy bilincsben hurcoljon embereket a DNA-ra, és odahívja a tévéstábokat, mint ahogy azt is megengedik neki, hogy szivárogtasson a sajtónak\" – tette hozzá. Băsescu úgy vélte, érthetetlen, hogy egy ilyen alkotmánybírósági döntés után az igazságügy-miniszter nem kezdeményezi az államfőnél Kövesi tisztségből való felfüggesztését.
Szombaton 7 órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
A csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is tagja a Marcel Ciolacu miniszterelnököt pénteki magyarországi munkalátogatására elkísérő delegációnak.
szóljon hozzá!