Fotó: 123RF
A Realitatea TV és a România TV a legbüntetettebb hírtelevíziók Romániában – derül ki az ActiveWatch jelentéséből, melyet szerdán, a sajtószabadság világnapján közöltek.
2023. május 03., 14:052023. május 03., 14:05
A közérdekű szabad kommunikációért, az emberi jogok betartásáért küzdő civil szervezet Breaking (News) Democracy (rendkívüli hírek demokráciája) című jelentésében felvázolja a romániai közbeszédet évtizedek óta meghatározó hírtévék erősen befolyásoló szerepének kialakulását. Az írásban emlékeztetnek, hogy Románia már öt meglévő hírtévéjével is az európai élbolyban szerepelt számuk tekintetében, ám tavaly a Realitatea TV/Plus, az Antena 3/CNN, a România TV, a B1TV és a Digi24 alkotta mezőnyhöz újabb három, országos lefedettségű médium csatlakozott: a Euronews Románia, a TVR Info és a Prima News.
A jelentés szerzői hangsúlyozzák: az egyetlen szabályozó és ellenőrző hatóság, az Országos Audiovizuális Tanács nem tudott tekintélyt parancsolni a hírtévék szemében. Ezt a médiumokra egy évtized, 2011 és 2022 alatt kirótt szankciók alapján állítják, mondván: az etikai vérségek miatt kirótt büntetések nem hatékonyak, nem eredményeznek jelentős változást a sajtóorgánumok „viselkedésében”.
A magyarellenes kirohanások miatt is „dagadó” feketelistán az Antena 3/CNN (175 szankció: 85 bírság és 90 felszólítás) és a B1 TV (127: 61 és 66) következik. Tőlük messze leszakadva zárja a sort a Digi24 27 esettel (6 és 21), amely e tekintetben a legkorrektebb hírtévének számít. Az ActiveWatch jelentése szerint a hírtévékre kirótt bírságok összértéke évente 200–300 ezer euró.
– olvasható az írásban. A civilek szerint a fentebb említett számokat az elmúlt évek politikai és társadalmi kontextusában kell értelmezni. Ugyanis a hírtelevíziók továbbra is vitát és érdeklődést generálnak, főleg a politikusok részéről, azzal együtt, hogy az említett tévék összesen valamivel több, mint egymillió embert érnek el.
A politikai érdekek régóta kitapinthatók a piacon, mely 2001-ben a Realitatea TV megjelenésével „nyílt meg”. Azóta a politikusok sokszor eszközként használták a médiumokat, de odáig is mentek, hogy közpénzből finanszíroztak közvetlenül, átláthatatlanul egy-egy sajtóorgánumot. Manapság pedig nem ritka, hogy egy-egy hatalmon lévő politikus „breaking news”, exkluzív formában jelent be egy-egy fontos, közérdekű hírt kedvenc kereskedelmi adójában ahelyett, hogy a közszolgálati adót választaná, vagy sajtótájékoztatót tartana, ahol már nem csak előre megbeszélt kérdésekkel és általa elfogadott újságírókkal szembesülne – írja az ActiveWatch.
Százezer lejes bírságot rótt ki az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) a România TV csatornára amiatt, ahogyan a nemrég elhunyt Iulia Marin újságíróról és a mentális problémákkal küzdő emberekről beszéltek két műsorukban – írta a G4media.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!