Fotó: Presidency.ro
Az Európai Bizottság álláspontja az, hogy a román igazságügyi rendszerrel nincsenek problémák – jelentette ki Bukarestben Frans Timmermans, a testület első alelnöke. „Olyan, mintha lefutottak volna egy maratont, és már az utolsó száz méteren lennének. A tanácsom az, hogy fussanak tovább, de ne a rossz irányba, hanem a célvonal felé" - jelentette ki.
2018. március 01., 18:112018. március 01., 18:11
2018. március 01., 18:462018. március 01., 18:46
A romániai igazságszolgáltatással nincs probléma – szögezte le csütörtökön délután, burkoltan az igazságszolgáltatási rendszer, különösen a korrupcióellenes ügészség visszásságait és visszaéléseiről szóló vádakat megfogalmazó kormányerőknek üzenve az Európai Bizottság (EB) bukaresti képviseletén Frans Timmermans, az EB első alelnöke azt követően, hogy a nap folyamán az állami és igazságügyi vezetőkkel tárgyalt.
Tárgyalásait követően kijelentette: Románia az utóbbi húsz évben jelentős eredményeket ért el az igazságszolgáltatás függetlensége terén. „Olyan, mintha lefutottak volna egy maratont, és már az utolsó száz méteren lennének. A tanácsom az, hogy fussanak tovább, de ne a rossz irányba, hanem a célvonal felé.
Leszögezte: a legfontosabb az, hogy az érintettek együtt dolgozzanak, ne egymás ellen. Elmondta, a parlamenti elnökökkel és a kormányfővel abban állapodtak meg, hogy szorosabban együttműködnek, és akár napi kapcsolatban lesznek. Megjegyezte: egyes kormánypárti politikusok azt állították, az Európai Bizottság hiányosan informált, ennek azonban most vége, hiszen közvetlenül együttműködnek majd. Hozzátette: egyébként is pontosan tudja, mi zajlik Romániában.
Fotó: Agerpres
Kijelentette: az igazságügyi törvények módosításain tovább kell dolgozni, hogy megfelelő legyen az eredmény. Timmermans szerint Romániában nincs gond a hatalmi ágak szétválasztásával, erős igazságügyi rendszer épült ki, amire büszkék lehetnek a polgárok.
A bizottság álláspontja az, hogy nincsenek problémák, bár mindig lehet javítani a dolgokon" – hangsúlyozta Timmermans. Az EB-alelnök a Tudorel Toader igazságügy-miniszter által a DNA főügyészéről készített, lesújtó megállapításokat tartalmazó jelentés kapcsán kijelentette: az ügyészek és bírák ellenőrzését nem a politikumnak, nem a kormány tagjainak, hanem magának az igazságügyi rendszernek kell lefolytatnia.
A korrupcióellenes küzdelem és az igazságügyi reform megvalósításainak figyellemmel követését szolgáló Együttműködései és Megfigyelési Mechanizmus (CVM) kapcsán megállapította: a cél az, hogy 2019-ben, a jelenlegi bizottság mandátumának lejárta előtt lezárhassák azt, ez azonban nem leszögezett határidő. Kifejtette: bukaresti tárgyalópartnereinek mindegyike Románia azon óhajáról tájékoztatta, hogy Brüsszel vessen véget a megfigyelésnek, de ennek feltétele a kijelölt feladatok teljesítése.
Hozzátette: bizonyos területeken megtorpanás tapasztalható, amivel elégedetlen a bizottság, de ez megoldható. Hozzáfűzte: Románia készen áll a schengeni csatlakozásra. Timmermans először a parlament két házának elnökeivel, Liviu Dragneával és Călin Popescu-Tăriceanuval találkozott, majd az igazságügyi törvények módosításainak kidolgozásával megbízott parlamenti bizottság tagjaival egyeztetett.
Liviu Dragnea szűkszavúan reagált a találkozó után: mindssze annyit mondtt, hogy az „jó" volt. Még szerdán arról beszélt: nem kell magyarázattal szolgálnia a korrupcióellenes főügyész visszahívására irányuló kezdeményezéssel kapcsolatban. Călin Popescu-Tăriceanu közleményben számolt be a tárgyalásról. Ebben megállapította, hogy Timmermans látogatása nagy jelentőséggel bír az uniós intézményekkel fennálló kapcsolat normalizálódása érdekében, egyúttal elkerülhetővé válik, hogy részleges és torzított információk kerüljenek Brüsszelbe. Leszögezte: az igazságügyi tárca az alkotmánybírósági ítéletek szellemében dolgozta ki a büntető törvénykönyv és a büntetőjogi perrendtartás módosításait, a cél pedig az, hogy az alkotmányos és törvényes keretek között működő intzmények demokratikusan végezhessék a tevékenységüket, az erőszakszervek és a hírszerző szolgálatok beavatkozása nélkül.
Fotó: Gov.ro
Florin Iordache szociáldemokrata szenátor, az igazságügyi törvények módosításával megbízott testület elnöke kijelentette: tájékoztatta Timmermanst arról, hogy az igazságügyi törvényeket összhangba hozzák az alkotmánybíróság ítéleteivel.
A Klaus Johannisszal folytatott megbeszélésről az államfői hivatal azt közölte, annak fő témája az igazságügyi törvények módosítása és a korrupcióellenes harc volt, az elnök pedig elkötelezettségét hangsúlyozta a korrupció leküzdésében. Mint arról beszámoltunk, Timmermans korábban Jean-Claude Junckerrel, az EB elnökével közösen írt levelet a román kormánynak, amelyben figyelmeztették Bukarestet a jogállami értékek és az igazságszolgáltatás függetlensége megőrzésének fontosságára.
Újabb felmérés szerint jut be az elnökválasztás második fordulójába George Simion, a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke mögött nem sokkal lemaradva.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 23-án reggel 7 óráig tart az államfőválasztás első fordulójának kampánya.
A koalíciós partner Szociáldemokrata Pártot (PSD) ostorozta Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje elnöki programja ismertetésekor szerdán este.
Két, azonosítatlan repülő eszközt – minden bizonnyal az orosz hadsereg által Ukrajna ellen indított harci drónt – is észlelt szerdán este a román hadsereg az Ukrajnával határos Duna menti régióban, a lakosságot is riasztották.
Szerdai ülésén a kabinet jóváhagyja az 500 lej értékű szociális utalványok kiutalását a hátrányos helyzetű családokból származó gyermekek számára – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az elmúlt öt évben jelentősen nőtt azoknak a romániai fiataloknak a száma, akik úgy vélik, hogy az oktatási rendszer korrupt, és sok esetben a jegyeket pénzért vásárolják meg.
A kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) vezető helye megkérdőjelezhetetlen, a kisebbik koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) támogatottsága viszont igencsak visszaesett – legalábbis az derül ki egy friss felmérésből.
Elutasította Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökének felkérését, hogy lépjen vissza a javára az elnökválasztási küzdelemből.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és államfőjelöltje szerint ostobaság, hogy pártja szavazatok átirányítására készül Geroge Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke javára.
szóljon hozzá!