„Fussanak tovább, de ne a rossz irányba!” – Bukarestben tájékozódott az igazságügy helyzetéről Frans Timmermans EB-alelnök

•  Fotó: Presidency.ro

Fotó: Presidency.ro

Az Európai Bizottság álláspontja az, hogy a román igazságügyi rendszerrel nincsenek problémák – jelentette ki Bukarestben Frans Timmermans, a testület első alelnöke.  „Olyan, mintha lefutottak volna egy maratont, és már az utolsó száz méteren lennének. A tanácsom az, hogy fussanak tovább, de ne a rossz irányba, hanem a célvonal felé" - jelentette ki. 

Balogh Levente

2018. március 01., 18:112018. március 01., 18:11

2018. március 01., 18:462018. március 01., 18:46

A romániai igazságszolgáltatással nincs probléma – szögezte le csütörtökön délután, burkoltan az igazságszolgáltatási rendszer, különösen a korrupcióellenes ügészség visszásságait és visszaéléseiről szóló vádakat megfogalmazó kormányerőknek üzenve az Európai Bizottság (EB) bukaresti képviseletén Frans Timmermans, az EB első alelnöke azt követően, hogy a nap folyamán az állami és igazságügyi vezetőkkel tárgyalt.

Az uniós illetékes az igazságügyi törvények módosítása, illetve Laura Codruţa Kövesi, az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) főügyészének menesztését célzó szándék nyomán kirobbant botrány miatt érkezett Bukarestbe.

„Ne visszafelé fussanak!"

Tárgyalásait követően kijelentette: Románia az utóbbi húsz évben jelentős eredményeket ért el az igazságszolgáltatás függetlensége terén. „Olyan, mintha lefutottak volna egy maratont, és már az utolsó száz méteren lennének. A tanácsom az, hogy fussanak tovább, de ne a rossz irányba, hanem a célvonal felé.

Ne álljanak meg, ne vesztegeljenek, és az ég szerelmére, ne fussanak az ellenkező irányba!" – üzente Timmermans a romániai politikusoknak.

Leszögezte: a legfontosabb az, hogy az érintettek együtt dolgozzanak, ne egymás ellen. Elmondta, a parlamenti elnökökkel és a kormányfővel abban állapodtak meg, hogy szorosabban együttműködnek, és akár napi kapcsolatban lesznek. Megjegyezte: egyes kormánypárti politikusok azt állították, az Európai Bizottság hiányosan informált, ennek azonban most vége, hiszen közvetlenül együttműködnek majd. Hozzátette: egyébként is pontosan tudja, mi zajlik Romániában.

•  Fotó: Agerpres Galéria

Fotó: Agerpres

Kijelentette: az igazságügyi törvények módosításain tovább kell dolgozni, hogy megfelelő legyen az eredmény. Timmermans szerint Romániában nincs gond a hatalmi ágak szétválasztásával, erős igazságügyi rendszer épült ki, amire büszkék lehetnek a polgárok.

Idézet
Az igazságügyi rendszer elleni támadások nyomán azonban, amelyek a sajtóban és a nyilvános viták során merülnek föl, fennáll a veszély, hogy a közvélemény szemében olyan kép alakul ki, hogy az igazságszolgáltatással problémák vannak.

A bizottság álláspontja az, hogy nincsenek problémák, bár mindig lehet javítani a dolgokon" – hangsúlyozta Timmermans. Az EB-alelnök a Tudorel Toader igazságügy-miniszter által a DNA főügyészéről készített, lesújtó megállapításokat tartalmazó jelentés kapcsán kijelentette: az ügyészek és bírák ellenőrzését nem a politikumnak, nem a kormány tagjainak, hanem magának az igazságügyi rendszernek kell lefolytatnia.

Visszafordíthatatlan előrelépés szükséges

A korrupcióellenes küzdelem és az igazságügyi reform megvalósításainak figyellemmel követését szolgáló Együttműködései és Megfigyelési Mechanizmus (CVM) kapcsán megállapította: a cél az, hogy 2019-ben, a jelenlegi bizottság mandátumának lejárta előtt lezárhassák azt, ez azonban nem leszögezett határidő. Kifejtette: bukaresti tárgyalópartnereinek mindegyike Románia azon óhajáról tájékoztatta, hogy Brüsszel vessen véget a megfigyelésnek, de ennek feltétele a kijelölt feladatok teljesítése.

„Rendkívüli, amit az igazságszolgáltatás, a korrupcióellenes harc terén az elmúlt évben elértek, mi pedig azt szeretnénk, hogy az elért fejlődés visszafordíthatatlan legyen" – szögezte le Timmermans.

Hozzátette: bizonyos területeken megtorpanás tapasztalható, amivel elégedetlen a bizottság, de ez megoldható. Hozzáfűzte: Románia készen áll a schengeni csatlakozásra. Timmermans először a parlament két házának elnökeivel, Liviu Dragneával és Călin Popescu-Tăriceanuval találkozott, majd az igazságügyi törvények módosításainak kidolgozásával megbízott parlamenti bizottság tagjaival egyeztetett.

Fogadta őt Klaus Johannis államfő, Viorica Dăncilă miniszterelnök, Laura Codruţa Kövesi, a DNA főügyésze és Tudorel Toader igazságügy-miniszter is.

Liviu Dragnea szűkszavúan reagált a találkozó után: mindssze annyit mondtt, hogy az „jó" volt. Még szerdán arról beszélt: nem kell magyarázattal szolgálnia a korrupcióellenes főügyész visszahívására irányuló kezdeményezéssel kapcsolatban. Călin Popescu-Tăriceanu közleményben számolt be a tárgyalásról. Ebben megállapította, hogy Timmermans látogatása nagy jelentőséggel bír az uniós intézményekkel fennálló kapcsolat normalizálódása érdekében, egyúttal elkerülhetővé válik, hogy részleges és torzított információk kerüljenek Brüsszelbe. Leszögezte: az igazságügyi tárca az alkotmánybírósági ítéletek szellemében dolgozta ki a büntető törvénykönyv és a büntetőjogi perrendtartás módosításait, a cél pedig az, hogy az alkotmányos és törvényes keretek között működő intzmények demokratikusan végezhessék a tevékenységüket, az erőszakszervek és a hírszerző szolgálatok beavatkozása nélkül.

•  Fotó: Gov.ro Galéria

Fotó: Gov.ro

Florin Iordache szociáldemokrata szenátor, az igazságügyi törvények módosításával megbízott testület elnöke kijelentette: tájékoztatta Timmermanst arról, hogy az igazságügyi törvényeket összhangba hozzák az alkotmánybíróság ítéleteivel.

Timmermans azt javasolta, hogy a módosításokat küldjék el véleményezésre a Velencei Bizottságnak, ennek kapcsán Iordache kifejtette: megvitatják, és ha szükségesnek találják, elküldik.

A Klaus Johannisszal folytatott megbeszélésről az államfői hivatal azt közölte, annak fő témája az igazságügyi törvények módosítása és a korrupcióellenes harc volt, az elnök pedig elkötelezettségét hangsúlyozta a korrupció leküzdésében. Mint arról beszámoltunk, Timmermans korábban Jean-Claude Junckerrel, az EB elnökével közösen írt levelet a román kormánynak, amelyben figyelmeztették Bukarestet a jogállami értékek és az igazságszolgáltatás függetlensége megőrzésének fontosságára.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 24., csütörtök

Felmérés: Ciolacu és Simion között dől el az államfői tisztség sorsa

Újabb felmérés szerint jut be az elnökválasztás második fordulójába George Simion, a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke mögött nem sokkal lemaradva.

Felmérés: Ciolacu és Simion között dől el az államfői tisztség sorsa
2024. október 24., csütörtök

Rajtol az államfőválasztási kampány, egy hónap múlva tartják az első fordulót

Pénteken éjfélkor kezdődik és november 23-án reggel 7 óráig tart az államfőválasztás első fordulójának kampánya.

Rajtol az államfőválasztási kampány, egy hónap múlva tartják az első fordulót
2024. október 24., csütörtök

Ciucă: a „mérgező PSD–AUR-koalíció” fenyegeti Romániát és utat nyit a külföldi befolyásnak

A koalíciós partner Szociáldemokrata Pártot (PSD) ostorozta Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje elnöki programja ismertetésekor szerdán este.

Ciucă: a „mérgező PSD–AUR-koalíció” fenyegeti Romániát és utat nyit a külföldi befolyásnak
2024. október 24., csütörtök

Kelemen Hunor levele

Kelemen Hunor levele
Kelemen Hunor levele
2024. október 24., csütörtök

Kelemen Hunor levele

2024. október 24., csütörtök

Két, Ukrajnát támadó orosz katonai drón miatt kellett riasztást kiadni Romániában egyetlen este alatt

Két, azonosítatlan repülő eszközt – minden bizonnyal az orosz hadsereg által Ukrajna ellen indított harci drónt – is észlelt szerdán este a román hadsereg az Ukrajnával határos Duna menti régióban, a lakosságot is riasztották.

Két, Ukrajnát támadó orosz katonai drón miatt kellett riasztást kiadni Romániában egyetlen este alatt
2024. október 23., szerda

Idén is kapnak szociális utalványt a hátrányos helyzetű gyerekek

Szerdai ülésén a kabinet jóváhagyja az 500 lej értékű szociális utalványok kiutalását a hátrányos helyzetű családokból származó gyermekek számára – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Idén is kapnak szociális utalványt a hátrányos helyzetű gyerekek
2024. október 23., szerda

Egyre több romániai fiatal tartja korruptnak az oktatási rendszert

Az elmúlt öt évben jelentősen nőtt azoknak a romániai fiataloknak a száma, akik úgy vélik, hogy az oktatási rendszer korrupt, és sok esetben a jegyeket pénzért vásárolják meg.

Egyre több romániai fiatal tartja korruptnak az oktatási rendszert
2024. október 23., szerda

Felmérés: jócskán visszaesett a PNL, izgulhat a parlamentbe jutásért az RMDSZ

A kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) vezető helye megkérdőjelezhetetlen, a kisebbik koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) támogatottsága viszont igencsak visszaesett – legalábbis az derül ki egy friss felmérésből.

Felmérés: jócskán visszaesett a PNL, izgulhat a parlamentbe jutásért az RMDSZ
2024. október 23., szerda

Lasconi nem lép vissza az elnökválasztási küzdelemtől, hiába kéri szépen Ciucă

Elutasította Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökének felkérését, hogy lépjen vissza a javára az elnökválasztási küzdelemből.

Lasconi nem lép vissza az elnökválasztási küzdelemtől, hiába kéri szépen Ciucă
2024. október 23., szerda

Ciolacu: ostobaság, hogy a PSD szavazatokat irányítana át Simionhoz

Marcel Ciolacu miniszterelnök, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és államfőjelöltje szerint ostobaság, hogy pártja szavazatok átirányítására készül Geroge Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke javára.

Ciolacu: ostobaság, hogy a PSD szavazatokat irányítana át Simionhoz