Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
800 ezer aláírás gyűlt össze eddig a Bűnözők nélküli közéletet elnevezésű polgári kezdeményezés keretében, amellyel a cél alkotmányba foglalni, hogy bűnvádi perben jogerősen elítélt személyek ne tölthessenek be köztisztséget – jelenti az Agerpres.
2018. augusztus 15., 22:272018. augusztus 15., 22:27
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dan Barna szerdán hangsúlyozta, ötszázezer aláírásra van szükség ahhoz, hogy polgári kezdeményezésként terjesszék a parlament elé az alkotmánymódosító tervezetet, de ennél sokkal több,
Dan Barna hozzátette, augusztus végéig folytatják a kampányt, céljuk legalább 24-25 ezer aláírást gyűjteni minden megyében, hogy abban az esetben is legyen meg a szükséges számú kézjegy, ha ezek ellenőrzése során néhányat érvénytelenítenek.
Az USR elnöke elmondta, néhány megyében adódtak problémáik, Tulceán és Aradon például a helyi önkormányzat leromboltatta az aláírásgyűjtők sátrát.
Az alkotmánymódosítás kezdeményezői a következő bekezdéssel egészítenék ki az alaptörvény 37. cikkelyét:
Az MTI hírügynökség közleményében emlékeztet: hivatalosan nem az ellenzéki (a korrupcióellenes tüntetéseket szervező) civilek által 2016-ban alapított USR terjesztené a parlament elé az alkotmánymódosító törvényjavaslatot, hanem egy 19 tagú kezdeményező csoport, amelyhez az USR hívein kívül a Romániai Németek Demokratikus Fórumának és a Rezistenta (Ellenállás) Egyesületnek a tisztségviselői is csatlakoztak.
Romániában kétharmados parlamenti többség, valamint érvényes és eredményes népszavazás szükséges az alkotmánymódosításhoz. Magát az alkotmánymódosító törvénytervezetet az USR parlamenti pártként is előterjeszthette volna, a csaknem egymillió aláírással azonban saját, hétszázalékos parlamenti erejét meghaladó politikai súlyt adott a kezdeményezésnek, a márciusban kezdődött, fél éven keresztül tartó aláírásgyűjtési kampány a korrupcióellenes demonstrációk szervezését is segítette.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter csütörtökön, a Bukarestben zajló Európai Gazdák Kongresszusán népszavazást javasolt a mezőgazdasági termelők körében arról, hogy a Közös Agrárpolitika (KAP) 2027 után különváljon a többi európai alaptól.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) minden intézkedést meghozott a választások jó körülmények közötti lebonyolítása érdekében – jelentette ki Toni Greblă, a hatóság elnöke.
Újabb felmérés szerint jut be az elnökválasztás második fordulójába George Simion, a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke mögött nem sokkal lemaradva.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 23-án reggel 7 óráig tart az államfőválasztás első fordulójának kampánya.
A koalíciós partner Szociáldemokrata Pártot (PSD) ostorozta Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje elnöki programja ismertetésekor szerdán este.
Két, azonosítatlan repülő eszközt – minden bizonnyal az orosz hadsereg által Ukrajna ellen indított harci drónt – is észlelt szerdán este a román hadsereg az Ukrajnával határos Duna menti régióban, a lakosságot is riasztották.
Szerdai ülésén a kabinet jóváhagyja az 500 lej értékű szociális utalványok kiutalását a hátrányos helyzetű családokból származó gyermekek számára – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az elmúlt öt évben jelentősen nőtt azoknak a romániai fiataloknak a száma, akik úgy vélik, hogy az oktatási rendszer korrupt, és sok esetben a jegyeket pénzért vásárolják meg.
A kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) vezető helye megkérdőjelezhetetlen, a kisebbik koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) támogatottsága viszont igencsak visszaesett – legalábbis az derül ki egy friss felmérésből.
szóljon hozzá!