Marcel Boloș szerint a mostani „nehéz időkre” tekintettel sem indokolt a menesztése
Fotó: Facebook/Marcel Ioan Bolos
Bár Marcel Boloș liberális párti pénzügyminiszter cáfolja, hogy küszöbön állna a távozása a kormányból, az értesülések szerint egyre nagyobb vele szemben az elégedetlenség – ráadásul nem csupán a szociáldemokraták részéről, hanem a saját pártján belül is.
2023. szeptember 21., 20:052023. szeptember 21., 20:05
2023. szeptember 21., 20:092023. szeptember 21., 20:09
Boloș azokra a hírekre reagált, amelyek szerint a vele szemben egyre növekvő elégedetlenség miatt kifelé állna a szekere rúdja a kabinetből. Állítása szerint eddig nem kérték a lemondását, és párbeszédre szólított fel „ezekben a nehéz gazdasági időkben, amikor nagy a nyomás a pénzügyminisztériumon”. Arra a kérdésre, hogy mit mondana azoknak a liberális párttársainak, akik elégedetlenek azzal, ahogyan az utóbbi időben a pártban tevékenykedik, Boloș azt mondta: „Legyünk sokkal bölcsebbek a válsághelyzetben, amelyen Románia keresztülmegy.
Ezzel a költségvetési hiány lefaragása érdekében kidolgozott intézkedésekre célzott. A miniszter szerint „azok a képtelenségek, hogy ma azt mondják: Boloș miniszter lemond, holnap viszont már azt, hogy meggondolta magát, nem tekinthetők jó ötletnek”, különösen a nehéz időkben, amelyeket Románia most él át.
„Mindazok, akik ma kritizálnak, holnap talán élvezni fogják az eredményeit azoknak a beruházásoknak, amelyeket az emberek és a jobb jövőnk érdekében fogunk végrehajtani. Arra kérem őket, hogy mérlegeljenek és legyenek óvatosabbak azzal kapcsolatban, hogy mit jelentenek ezek a fontos intézkedések Románia számára ezekben a nehéz időkben. Senki sem kérte, hogy mondjak le, nem tudom, miért pont most merült ez fel, amikor a pénzügyminisztériumra nehezedő nyomás óriási. Párbeszédet szeretnék, nem megosztottságot” – mondta Boloș.
A békére való felszólítás ellenére az értesülések szerint
jórészt azért, ahogyan a fiskális intézkedéseket és az állami bevételek növelését célzó terveket kommunikálta. Az Adevărul értesülései szerint saját pártján, a Nemzeti Liberális Párton (PNL) belül egyre nagyobb az a csoport, amely rossz szemmel nézi Boloș tevékenységét. A csoportnak tagja Rareș Bogdan első alelnök és Robert Sighiartău alelnök is.
Az elégedetlenkedők szerint Boloș egyáltalán nem figyel arra, hogy a deficit csökkentését célzó intézkedések figyelembe vegyék az általuk jobboldalinak tartott elveket, és ne a PNL szavazótábora számára jelentsenek nagyobb terheket.
Florin Cîțu volt miniszterelnök, a PNL korábbi elnöke egyenesen azt javasolta egy bejegyzésben a közösségi oldalán, hogy a PNL lépjen ki a kormányból, és támogasson egy jobboldali kormányt, mivel semmi sem indokolja, hogy egy, a szocialista Marcel Ciolacu miniszterelnök által megkövetelt intézkedés-csomagot támogasson. „Ez a csomag rossz a románok és a Romániában működő cégek számára is” – szögezte le a volt kormányfő.
Robert Sighiartău, a PNL alelnöke egyenesen azt állítja, hogy
Ez ugyan megkérdőjelezhető, az azonban tény, hogy egy felmérés szerint Boloș volt a médiában legtöbbet szereplő kormánytag az elmúlt hónapban, ami annyit tesz, hogy elsősorban ő tolmácsolta a kormány – gyakran nem túl pozitív – üzeneteit.
Egyrészt azért a párt illetékesei szerint túlságosan is hányaveti és laza stílusért, amellyel a megszorító intézkedéseket és az országra váró nehézségeket kommunikálta, másrészt azért, mert egyes – ráadásul pozitív – intézkedéseket saját hatáskörben, Marcel Ciolacu miniszterelnököt megelőzve dobott be a nyilvánosság elé.
PSD-s források szerint például
– holott az ilyen intézkedések bejelentése rendszerint a miniszterelnök hatásköre.
Tény, hogy a koalíció mindkét pártja számára kényelmes lehet, ha a megszorítások nyomán fellépő esetleges elégedetlenségi hullám miatt Boloșt kiálthatják ki bűnbaknak, hogy úgymond ő vigye el a „balhét” – viszont sem a stabilitásnak sem az országgal szembeni bizalomnak nem tenne jót, ha a jelenlegi válsághelyzetet azzal tetéznék, hogy miközben a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló döntés egyre égetőbben sürgős, még a pénzügyminisztert is menesztik.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
szóljon hozzá!