Fotó: Kudzsiri fegyvergyár
Bár az Ukrajnában zajló háború miatt nagy szükség lenne a lőszerre, hiszen a NATO-tagállamok készletei alaposan megcsappantak, a bürokrácia hátráltatja egy romániai fegyvergyár „újraélesztését”.
2023. október 08., 18:422023. október 08., 18:42
2023. október 08., 18:462023. október 08., 18:46
A Drăgășani-ban található üzemről van szó, amely a botrányairól elhíresült multimilliomos, a korábban Steauaként ismert FCSB labdarúgócsapat tulajdonosa, Gigi Becali tulajdonában van.
A gyárért – mint arról korábban beszámoltunk – egy amerikai beruházó jelentkezett be. A tengerenútli üzletemberek befektetése nyomán a Romanian Allied International Defense nevű cég azt tervezi, hogy a gyárban újra elkezdi a lőszergyártást.
A korábban a Romarm holding tulajdonában levő gyárban még 1996-ban állt le a termelés, majd 2004-ben eladták Gigi Becalinak,
Egészen mostanáig: az ukrajnai háború nyomán a NATO-tagállamok jelentős mennyiségű lőszert küldtek Kijevnek, így a saját készleteik fogyatkozni kezdtek. Ennek nyomán megnőtt az igény a lőszergyártó kapacitás növelésére, így az amerikai beruházók bejelentkeztek Becali gyáráért.
Az Adevărul szerint a FCSB tulajdonosa azt mondta, már az előleget is megkapta, de a 13 millió dolláros tranzakciót még mindig nem lehet nyélbe ütni, ugyanis a bürokrácia hátráltatja a szerződés aláírását.
A vizsgálatra egyrészt azért van szükség, mert EU-n kívüli beruházóról van szó, másrészt azért, mert érzékeny területet érint. Ezért az ügylet részleteit az Európai Bizottságnak is továbbították.
A hivatali malmok azonban annak ellenére is lassan őrölnek, hogy a NATO-tagállamoknak egyre égetőbb szükségük van a lőszerre – részben az ukrajnai háború, részben a haderőfejlesztési tervek miatt.
Becali egyébként a gyár részvényeinek több mint 90 százalékát birtokolja, a többit a volt alkalmazottak, illetve az állam is résztulajdonos 0,5 százalékos arányban a gazdasági minisztériumon keresztül.
2012-ben a legfelsőbb bíróság jogerős ítéletben kötelezte a tulajdonost 307 000 eurós bírság kifizetésére, mivel nem teljesítette a hárommillió eurós befektetésre vonatkozó szerződéses kötelezettségét.
Mivel nem fizetett, az állam elkezdte a kényszervégrehajtást, de hiába hirdette meg az aktívák egy részét négyszer is eladásra, nem sikerült értékesíteni.
A gyárra aztán bejelentkeztek az amerikai befektetők.
Az Adevărul által idézett iparági források szerint a fő piac Ukrajna lesz, hiszen az ország az Oroszországgal vívott háború miatt hatalmas mennyiségű lőszert fogyaszt, de a tervek szerint a román védelmi tárca és más külföldi partnerek számára is szállítanának lőszert.
Az amerikai fél legfeljebb három ilyen gyártósor beszerzését tervezi, a termelés várhatóan legkésőbb 2024 januárjában indulhat meg.
Ezt követően, a jövő évtől az amerikai fél a közepes és nagy kaliberű – 152 és 155 milliméteres –lőszerek piacát is célba veszi, és ebben a szegmensben a Romarm korábbi üzemeivel fog együttműködni. Ezután, szintén a beruházás második fázisában, a termelés hatékonyabbá tétele érdekében az amerikai fél be kíván lépni a lőporgyártás piacára, ahol Románia nagyon szenved. Ahogy a nagy kaliberű lőszerek esetében, úgy a lőpor gyártásában is a Romarm régi üzemével terveznek együttműködni az amerikai befektetők.
A két lőporgyártó üzem, a fogarasi és a viktóriavárosi jelenleg nem működik, és a fegyveripar kénytelen a Szerbiából származó importra támaszkodni.
Aurel Cazacu katonai elemző szerint évekkel ezelőtt Románia hat vagy akár hét féle lőportípust is képes volt előállítani, polgári felhasználásra is.
Akkoriban ezek versenyképes termékek voltak, amelyek a lőszergyárakat látták el, de ezek az idők lejártak: a gyártási technológia elavult, emiatt már nem költséghatékony a puskaporgyártás.
Ennek következtében jelenleg a román ipar sem tudja gyorsan kielégíteni a román hadsereg lőszerigényét, ami elég kényes helyzet, és az exportról nem is érdemes.
Egyes piaci források szerint csak a gyártósorok beszerzése és felállítása 25-30 millió dollárba kerül majd a beruházóknak.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
szóljon hozzá!