Fotó: Pixabay
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (NCSD) bizonyította, hogy képes a kibertámadások áldozataival és a kibertámadások elhárításában szerepet vállaló kormányzati és magánszektorbeli szereplőkkel együttműködve fellépni az elkövetők ellen – írta szombaton a Linkedin-oldalán az intézmény vezetője.
2024. február 17., 13:202024. február 17., 13:20
2024. április 02., 00:382024. április 02., 00:38
Dan Cîmpean rámutatott arra, hogy a DNSC-nek sikerült az uniós kibervészhelyzeti mechanizmus (EU-CyCLONe) aktiválása nélkül kezelni a képviselőház és az egészségügyi rendszer elleni támadásokat.
„Bebizonyítottuk, hogy képesek vagyunk a nagyobb kiberincidenseket a technológia segítségével kommunikáló és reagáló távvezérelt munkacsoportokkal kezelni. Elavult gondolkodásmód az, hogy ilyen esetekben fizikailag mindenkinek egy helyiségben kell tartózkodnia, ez már nem a legjobb módja a kiberszakértői munkának” – fejtette ki Dan Cîmpean.
A DNSC igazgatója hozzátette, Románia szövetségesei és nemzetközi partnerei felajánlották segítségüket Bukarestnek a kibertámadások elhárításához, amiért köszönetet mondott nekik, de hangsúlyozta:
Mint írta, külön büszke arra, hogy Románia a korábbi ígéretéhez híven nem tett eleget a zsarolóvírusos támadók anyagi követeléseinek, és nem adott nekik alkalmat arra, hogy illegális tevékenységükkel hírnevet vagy elismerést szerezzenek.
– szögezte le.
Január 30-án kibertámadás érte a képviselőház informatikai rendszerét, és az elkövetők mintegy 300 megabyte adathoz fértek illetéktelenül hozzá. Február 11-12-én 26 kórház informatikai rendszerét bénította megy egy zsarolóvírusos támadás – emlékeztetett az Agerpres.
Három és fél Bitcoin – mintegy 157 000 euró – értékű váltságdíjat követelnek azok a hekkerek, akik vasárnap és hétfőn romániai kórházak ellen indítottak kibertámadást, megbénítva az intézmények informatikai rendszereit.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!