Fotó: Ukrajna infrastruktúraügyi minisztériuma
Az Európai Bizottság is szerepet vállal a Románia és Ukrajna közötti vita rendezésében, amely amiatt robbant ki, hogy a román fél szerint Kijev a nemzetközi jog megsértésével, Bukarest jóváhagyása nélkül mélyítette ki közel kétszeresére a Dunát a Fekete-tengerrel összekötő Bisztroje-csatornát.
2023. február 27., 10:482023. február 27., 10:48
Adina Vălean, az Európai Bizottság közlekedési biztosa vasárnap este közölte, március elsején, azaz szerdán az Európai Bizottság közlekedési főosztályának ellenőrző testülete a helyszínre érkezik, hogy bejárja az összes ukrán kikötőt.
Az uniós biztos az Antena 3 hírcsatornának elmondta, kibővítette a testület felhatalmazását, amely így azon túlmenően, hogy mi történik a kikötőkben,
Mint mondta, a csoport egy héten, legfeljebb tíz napon belül el is készíti a jelentését.
Közben a román és az ukrán környezetvédelmi illetékesek is egyeztetésre készülnek az ügyben,
Mint arról beszámoltunk, a román külügyminisztérium bekérette a bukaresti ukrán nagykövetet, és magyarázatot követelt, miután a kijevi infrastruktúra-fejlesztési miniszter bejelentette: 3,9-ről 6,5, helyenként pedig 7 méteresre mélyítették a csatornát, amelyen így a tízezer tonnás ukrán kereskedelmi hajók is eljuthatnak a Fekete-tengerre.
A román fél csupán a Duna-delta élővilágának védelmére hivatkozva csupán az eredeti mélység megtartását célzó mederkotrási munkálatokba egyezett bele.
Az ügy miatt belpolitikai vita is kialakult, miközben ugyanis a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) politikusai kemény fellépést szorgalmaznak – Marcel Ciolacu PSD_elnök szerint a Duna-delta védelme nem képezheti alku tárgyát -, Klaus Iohannis államfő és korábbi pártja, a PSD-vel koalícióban kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) szerint nem szabad nyilvánosan bírálni Ukrajnát, az ugyanis az orosz propaganda céljait szolgálja
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!