Fotó: Ukrajna infrastruktúraügyi minisztériuma
Az Európai Bizottság is szerepet vállal a Románia és Ukrajna közötti vita rendezésében, amely amiatt robbant ki, hogy a román fél szerint Kijev a nemzetközi jog megsértésével, Bukarest jóváhagyása nélkül mélyítette ki közel kétszeresére a Dunát a Fekete-tengerrel összekötő Bisztroje-csatornát.
2023. február 27., 10:482023. február 27., 10:48
Adina Vălean, az Európai Bizottság közlekedési biztosa vasárnap este közölte, március elsején, azaz szerdán az Európai Bizottság közlekedési főosztályának ellenőrző testülete a helyszínre érkezik, hogy bejárja az összes ukrán kikötőt.
Az uniós biztos az Antena 3 hírcsatornának elmondta, kibővítette a testület felhatalmazását, amely így azon túlmenően, hogy mi történik a kikötőkben,
Mint mondta, a csoport egy héten, legfeljebb tíz napon belül el is készíti a jelentését.
Közben a román és az ukrán környezetvédelmi illetékesek is egyeztetésre készülnek az ügyben,
Mint arról beszámoltunk, a román külügyminisztérium bekérette a bukaresti ukrán nagykövetet, és magyarázatot követelt, miután a kijevi infrastruktúra-fejlesztési miniszter bejelentette: 3,9-ről 6,5, helyenként pedig 7 méteresre mélyítették a csatornát, amelyen így a tízezer tonnás ukrán kereskedelmi hajók is eljuthatnak a Fekete-tengerre.
A román fél csupán a Duna-delta élővilágának védelmére hivatkozva csupán az eredeti mélység megtartását célzó mederkotrási munkálatokba egyezett bele.
Az ügy miatt belpolitikai vita is kialakult, miközben ugyanis a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) politikusai kemény fellépést szorgalmaznak – Marcel Ciolacu PSD_elnök szerint a Duna-delta védelme nem képezheti alku tárgyát -, Klaus Iohannis államfő és korábbi pártja, a PSD-vel koalícióban kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) szerint nem szabad nyilvánosan bírálni Ukrajnát, az ugyanis az orosz propaganda céljait szolgálja
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) hétfőn közölte, hogy a roaep.ro platform ellen irányuló minden kibertámadást sikerült kivédeni az elnökválasztás második fordulójában.
Nicușor Dan megválasztott államfő szerint ,,az lenne az ideális”, ha a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek közösen alakítanának kormányt. Az új államfő egészen lenyűgözőnek nevezte a magyarság mozgósítását.
Megérkezett Romániába vasárnap a lengyel Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz Spolka Akcyjna vállalat által gyártott 655-5 (RE-R103) típusú első elektromos vonat a Vasúti Reform Hatóság (ARF) által 2024 januárjában megrendelt 62 darabból.
Nicușor Dan megválasztott államfő azt nyilatkozta, várhatóan jövő hétfőn teszi le a hivatali esküt a parlamentben, ha az alkotmánybíróság csütörtöki ülésén érvényesíti a választás második fordulójának eredményét.
Călin Georgescu, a tavaly decemberi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt hétfőn egy Facebook-oldalán közzétett videóban kijelentette, hogy „imádkozik” Nicușor Danért, miután azt államfőnek választották.
Orbán Viktor miniszterelnök Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével tárgyalt hétfőn a Karmelita kolostorban – tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.
Ion Iliescu, Románia volt államelnöke (1990–1996, 2000–2004) üzenetet címzett Nicușor Danhoz, gratulált az új államfő választási győzelméhez.
Dominic Fritz temesvári polgármester hétfői nyilatkozata szerint nem zárkózik el attól, hogy induljon a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöki tisztségéért.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöksége hétfőn délután összeül, hogy megvitassa, a párt részt kíván-e venni egy újonnan felálló kormánykoalícióban azt követően, hogy a független Nicușor Dan nyerte meg az államfőválasztást.
A bukaresti Otopeni repülőtéren bukkant fel George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje hétfőn reggel, amikor már biztossá vált, hogy elvesztette az államfőválasztást.
szóljon hozzá!