Fotó: Az igazságügy-minisztérium Facebook-oldala
„Gyümölcsözőnek és átfogónak” minősítette Hans Klemm amerikai nagykövet azt a kétórás megbeszélést, amelyet az ő kezdeményezése nyomán kedden folytatott Tudorel Toader igazságügy-miniszterrel az igazságügyi törvények módosításáról.
2017. szeptember 05., 16:522017. szeptember 05., 16:52
Hosszú ideig, mintegy két órán keresztül tartott kedden az a négyszemközti megbeszélés, amelyet Hans Klemm, az Egyesült Államok bukaresti nagykövete kezdmeényezett Tudorel Toader igazságügy-miniszterrel az igazságügy működését szabályozó törvények tervezett módosításáról.
Mint arról beszámoltunk, az amerikai nagykövetség múlt héten aggodalmának adott hangot a módosítások miatt, ezt követően kezdeményezte a nagykövet a megbeszélést. Az igazságügy-minisztériumban lezajlott tanácskozást követően Klemm rövid nyilatkozatában „gyümölcsözőnek és átfogónak” minősítette a beszélgetést a miniszter terveit és felelősségét illetően.
Hozzátette, a találkozó az együttműködés szellemében zajlott, információt és véleményt cseréltek.
– jelentette ki Klemm.
A nagykövetség és a minisztérium által a találkozóról kiadott közlemény hasonlóan szűkszavú volt. Abban kiemelték a román–amerikai igazságügyi együttműködés fontosságát, kihangsúlyozva a jó gyakorlatok átvételét a közös érdekeltségű területeken. Hozzáteszik: a találkozó jó alkalmat teremtett a nyílt véleménycserére és a stratégiai partnerség szellemében lefolytatott „gyümölcsöző megbeszélésre”.
A miniszter egyébként hétfőn este némi iróniával úgy fogalmazott:
„Hajlok arra, hogy azt javasoljam: a legfőbb ügyészt a szenátus nevezze ki, hogy mi is a demokrácia ugyanazon szintje irányába haladjunk” – mondta Toader. A miniszter emlékeztetett: ez a harmadik alkalom, amikor az amerikai nagykövettel találkozott.
Mint arról beszámoltunk, az Egyesült Államok nagykövetsége múlt héten közleményben adott hangot a tervezett módosítások miatti aggodalmának.
Washington aggódik a román igazságszolgáltatás függetlensége miatt a bukaresti igazságügyi miniszter által bemutatott módosítási javaslatok tükrében - közölte kedden az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége.
Toader azon módosítás kapcsán, amely kizárná az államfőt a főügyészek kinevezéséből, kijelentette: álláspontja szerint az államfő a leginkább politikai háttérrel rendelkező állami vezető.
„Az elnök kapta a legtöbb szavazatot, de ő a leginkább politikai szereplő is. Az igazságügyi rendszerünk még mindig megfigyelés alatt áll. Az együttműködési és megfigyelési mechanizmus első ajánlása arra vonatkozik, hogy alakítsunk ki átlátható mechanizmust a magas rangú ügyészek kinevezésére. Mivel tehát olyan módszert ajánl, amely átlátható, és mentes a politikai beavatkozástól, ez azt jelenti, hogy
– szögezte le a miniszter.
Toader egyúttal úgy vélekedett: Augustin Lazăr legfőbb ügyész túllépett törvényes és alkotmányos hatáskörein azzal, hogy a módosítások megvitatására összehívta az ország főügyészeit, mivel a módosító javaslatok véleményezésének jogával kizárólag a bírák és ügyészek szakmai tevékenységének felügyeletével megbízott Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) van felruházva.
A miniszter azt is kifejtette, hogy miközben az igazságügyi rendszer minden eresztékében recseg-ropog, a CSM-nél is recseg-ropog valami, és hozzátette: amíg az igazságügyi felügyelet a CSM alárendeltségében működik, addig nincs meggyőződve arról, hogy valóban független. Annak függetlenségét ezért az garantálná, ha átkerülne az igazságügyi tárca irányítása alá.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
szóljon hozzá!