Fotó: Az igazságügy-minisztérium Facebook-oldala
„Gyümölcsözőnek és átfogónak” minősítette Hans Klemm amerikai nagykövet azt a kétórás megbeszélést, amelyet az ő kezdeményezése nyomán kedden folytatott Tudorel Toader igazságügy-miniszterrel az igazságügyi törvények módosításáról.
2017. szeptember 05., 16:522017. szeptember 05., 16:52
Hosszú ideig, mintegy két órán keresztül tartott kedden az a négyszemközti megbeszélés, amelyet Hans Klemm, az Egyesült Államok bukaresti nagykövete kezdmeényezett Tudorel Toader igazságügy-miniszterrel az igazságügy működését szabályozó törvények tervezett módosításáról.
Mint arról beszámoltunk, az amerikai nagykövetség múlt héten aggodalmának adott hangot a módosítások miatt, ezt követően kezdeményezte a nagykövet a megbeszélést. Az igazságügy-minisztériumban lezajlott tanácskozást követően Klemm rövid nyilatkozatában „gyümölcsözőnek és átfogónak” minősítette a beszélgetést a miniszter terveit és felelősségét illetően.
Hozzátette, a találkozó az együttműködés szellemében zajlott, információt és véleményt cseréltek.
– jelentette ki Klemm.
A nagykövetség és a minisztérium által a találkozóról kiadott közlemény hasonlóan szűkszavú volt. Abban kiemelték a román–amerikai igazságügyi együttműködés fontosságát, kihangsúlyozva a jó gyakorlatok átvételét a közös érdekeltségű területeken. Hozzáteszik: a találkozó jó alkalmat teremtett a nyílt véleménycserére és a stratégiai partnerség szellemében lefolytatott „gyümölcsöző megbeszélésre”.
A miniszter egyébként hétfőn este némi iróniával úgy fogalmazott:
„Hajlok arra, hogy azt javasoljam: a legfőbb ügyészt a szenátus nevezze ki, hogy mi is a demokrácia ugyanazon szintje irányába haladjunk” – mondta Toader. A miniszter emlékeztetett: ez a harmadik alkalom, amikor az amerikai nagykövettel találkozott.
Mint arról beszámoltunk, az Egyesült Államok nagykövetsége múlt héten közleményben adott hangot a tervezett módosítások miatti aggodalmának.
Washington aggódik a román igazságszolgáltatás függetlensége miatt a bukaresti igazságügyi miniszter által bemutatott módosítási javaslatok tükrében - közölte kedden az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége.
Toader azon módosítás kapcsán, amely kizárná az államfőt a főügyészek kinevezéséből, kijelentette: álláspontja szerint az államfő a leginkább politikai háttérrel rendelkező állami vezető.
„Az elnök kapta a legtöbb szavazatot, de ő a leginkább politikai szereplő is. Az igazságügyi rendszerünk még mindig megfigyelés alatt áll. Az együttműködési és megfigyelési mechanizmus első ajánlása arra vonatkozik, hogy alakítsunk ki átlátható mechanizmust a magas rangú ügyészek kinevezésére. Mivel tehát olyan módszert ajánl, amely átlátható, és mentes a politikai beavatkozástól, ez azt jelenti, hogy
– szögezte le a miniszter.
Toader egyúttal úgy vélekedett: Augustin Lazăr legfőbb ügyész túllépett törvényes és alkotmányos hatáskörein azzal, hogy a módosítások megvitatására összehívta az ország főügyészeit, mivel a módosító javaslatok véleményezésének jogával kizárólag a bírák és ügyészek szakmai tevékenységének felügyeletével megbízott Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) van felruházva.
A miniszter azt is kifejtette, hogy miközben az igazságügyi rendszer minden eresztékében recseg-ropog, a CSM-nél is recseg-ropog valami, és hozzátette: amíg az igazságügyi felügyelet a CSM alárendeltségében működik, addig nincs meggyőződve arról, hogy valóban független. Annak függetlenségét ezért az garantálná, ha átkerülne az igazságügyi tárca irányítása alá.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette: fenyegetésekkel próbálták rávenni a PNL „környékéről” származó politikusok, hogy lépjen vissza az elnökválasztási küzdelemtől.
Az Európai Unió Bírósága elé idézi az Európai Bizottság Romániát és Bulgáriát a települési szennyvíz kezeléséről szóló irányelvben (91/271/EGK) előírt szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.
Belerohant egy juhnyájba a Temesvár–Jászvásár gyorsvonat csütörtök reggel, a balesetben 12 birka elpusztult, a vonat pedig fél óra késéssel robogott be a célállómásra.
George Simion orosz kémügye kapcsán akar nyomozást a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.
A romániai választópolgárok három nagy román politikai tömb között oszlanak meg az elnökválasztások tekintetében, mellettük negyedikként pedig ott vannak a magyarok – derül ki egy csütörtökön ismertetett felmérésből.
A cukorbetegség nagy részben megelőzhető – jelentette ki csütörtökön Alexandru Rafila egészségügyi miniszter, aki elsősorban a gyermekek és fiatalok mozgáshiányával és táplálkozásukkal magyarázza a megbetegedések számának növekedését.
Mircea Geoană független államfőjelölt, a NATO volt főtitkárhelyettese szerda esti nagyszebeni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy megválasztása esetén újabb referendumot kezdeményez a parlament létszámának csökkentéséről.
Egyre ádázabb csata zajlik a pártok jelöltjei között a második hely megszerzéséért az elnökválasztás első fordulójában – derül ki egy friss felmérésből.
Nekünk magyaroknak el kell mondanunk, hogy itt vagyunk, másként nem tehetünk, és élni akarunk, élni azokkal a jogokkal, amely a többséget megilleti, s azokkal is, amelyek szükségesek ahhoz, hogy önazonosságunkat, anyanyelvünket megőrizzük.
A SRI-t felügyelő parlamenti bizottság liberális párti elnöke, Ioan Chirteș lemondását követeli Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök a George Simion állítólagos orosz hírszerzési kapcsolatairól tett kijelentései miatt.
szóljon hozzá!