Fotó: Pixabay.com
Miközben a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) igazságügyi felügyelete hétfőn Tudorel Toader igazságügy-miniszter felkérésére elkezdte a legfőbb ügyészség átvilágítását, Hans Klemm, az Egyesült Államok bukaresti nagykövete találkozót kezdeményezett a tárcavezetővel az igazságügyi törvények tervezett módosítása miatt.
2017. szeptember 04., 16:302017. szeptember 04., 16:30
Alin Alexandru, a felügyelet szóvivője közölte: az átvilágítás szeptember 29-éig tart, és összesen nyolc ellenőr vesz benne részt. Ez idő alatt a legfőbb ügyészség 2016-os, illetve a 2017-es év első felében kifejtett tevékenységét veszik górcső alá, különös tekintettel a menedzsment hatékonyságára, illetve az ügyek elosztására.
A felügyelet – ugyancsak a miniszter felkérésére – az Országos Korrupcióellenes Ügyosztálynál (DNA) is hasonló vizsgálatot folytatott. Ennek kapcsán hétfőn kiderült, hogy
annak érdekében, hogy a vizsgálat eredménye egy bizonyos irányba mutasson, és a vizsgálat során konkrét ügyek kapcsán is kérdezősködtek, nem csupán általános kérdésekről érdeklődtek.
A vizsgálatokat azt követően rendelték el, hogy fölmerült: egyes ügyészek a hírszerzéssel együttműködve, politikai alapon indítottak eljárásokat politikusok és üzletemberek ellen.
Eközben kiderült: Hans Klemm Bukarestbe akkreditált amerikai nagykövet találkozót kért Tudorel Toader igazságügy-minisztertől. A megbeszélésre várhatóan kedden reggel kerül sor. A találkozót Klemm azért kezdeményezte, mert az amerikai nagykövetség múlt héten közleményt adott ki, ebben
amelyek többek között kihagynák az államfőt a főügyészek kinevezésének folyamatából, illetve az igazságügyi felügyeletet a CSM-ből az igazságügyi tárca hatáskörébe rendelnék.
A közleményre reagálva Liviu Dragnea, a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kijelentette: őt meg az aggasztja, hogy miközben egyes nagykövetek meg akarják tiltani a parlamenti képviselőknek, hogy az igazságügyi törvények módosításáról tárgyaljanak,
Az Egyesült Államok nagykövetsége egyébként rendszeresen aggodalmának adott hangot, amikor a balliberális kormány az igazságügyi törvények módosításával próbálkozott.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
szóljon hozzá!