Sérti az alaptörvényt az a határozat, amellyel a bukaresti parlament különbizottságot alakított a kormányőrség (SPP) igazgatója, Lucian Pahonțu tábornok tevékenységének kivizsgálására – állapította meg kedden az alkotmánybíróság.
2018. április 03., 14:582018. április 03., 14:58
2018. április 03., 15:102018. április 03., 15:10
A törvényhozás a kormány vezető erejét képező Szociáldemokrata Párt (PSD), liberális koalíciós partnere, az ALDE és a koalíciónak esetenként parlamenti támogatást nyújtó RMDSZ szavazataival február 20-án döntött a parlamenti különbizottság felállításáról, miután Liviu Dragnea, a PSD elnöke azzal vádolta Pahonțut, hogy törvénytelenül gyűjt adatokat a védett személyekről, és hatáskörét túllépve beavatkozik a pártpolitikába.
Az alkotmányossági óvást a jobbközép ellenzék két pártja – a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) – terjesztette be, arra hivatkozva, hogy nem hozható létre parlamenti bizottság egyetlen ember cselekedeteinek vizsgálatára, ez legfeljebb egy fegyelmi eljárás témája lehet, de a kormányőrség felügyelete nem a törvényhozás, hanem a Legfelsőbb Védelmi Tanács, illetve az elnöki hivatal illetékességi körébe tartozik.
A kormányőrség vezetője elleni támadás annak a politikai csatározásnak a része, amelyet a PSD–ALDE-kormánykoalíció folytat az országot állítólag háttérből irányító, a titkosszolgálatok és vádhatóságok embereiből álló „párhuzamos állam” ellen. Miután a szociáldemokrata pártelnök Pahonțut nevezte meg a választott vezetők döntéseit aláásó „párhuzamos állam” megtestesítőjeként, a teljes újonnan alakult kormány, élén Viorica Dăncilă miniszterelnökkel, lemondott a kormányőrség szolgálatairól, hogy annak igazgatója ne kémkedhessen utánuk.
A hazai és Romániába látogató külföldi magas rangú tisztségviselők védelmét, illetve a kiemelt jelentőségű intézmények őrzését ellátó SPP államtitkári rangú igazgatóját az államfő nevezi ki a védelmi tanács javaslatára.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.
Elutasította az illetékes román bíróság Ukrajna azon kérelmét, hogy kényszer-végrehajtás útján foglalják le a Romániában lévő orosz vagyonelemeket.
Apácának öltözve próbált pénzt kicsalni áldozataitól egy bákó megyei férfi – közölte a moldvai megye rendőr-főkapitánysága.
Vége a vénasszonyok nyarának, a hétvégén gyökeresen megváltozik az időjárás – egy sarkvidéki léghullám akár 13 fokos hőmérsékletcsökkenést is hozhat. A lehűlés a hegyekben havazást is hozhat.
Nem lesz együttműködés a választások után a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) – döntött a Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa csütörtök esti ülésén Marcel Ciolacu pártelnök javaslatára.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
szóljon hozzá!