Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A pártváltásra készülő helyi választottak a választások időpontja előtt legtöbb 45 nappal iratkozhatnak át abba a pártba, amelynek színeiben kívánnak indulni a június 9-ig helyhatósági választáson – jelentette ki Toni Greblă, az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke.
2024. március 09., 21:242024. március 09., 21:24
A szakhatóság vezetője azt követően beszélt pénteken erről, hogy a kormány elfogadta az európai parlamenti és a helyhatósági választások egyidejű lebonyolításával kapcsolatos intézkedésekről szóló sürgősségi rendeletet. Ennek 33-as cikkelye szerint
Az önkormányzati képviselők, polgármesterek és megyei tanácselnökök a sürgősségi kormányrendelet hatályba lépésének napjától a választások időpontját megelőző 45. napig válthatnak pártot. Ezt követően az új képviselő-testület megalakulásáig, illetve a polgármesterek és megyei tanácselnökök esetében az eskütételig nem lesz lehetőség a pártváltásra – magyarázta a szakember a kormánypalotában tartott sajtótájékoztatón.
Elfogadta a kormány pénteki ülésén az európai parlamenti és a helyhatósági választások egyidejű lebonyolításával kapcsolatos intézkedésekről szóló sürgősségi rendeletet – közölte az ülést követően a kormányszóvivő.
Az AEP elnöke arról is beszámolt, hogy a sürgősségi rendelet értelmében egy választási infrastruktúra szolgálja majd ki a két típusú választást.
Mozgóurnából egy lesz mindegyik szavazókörzetben.
Az EP-választáson szavazni kívánó választópolgárok ezt bárhol megtehetik, az önkormányzati választáson azonban csak a lakóhelyük szerinti településen voksolhatnak. A választások napján a szavazóhelyiségek 7 órakor nyitnak és 22 órakor zárnak – idézte a szakember nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
Kérdésre válaszolva Toni Greblă azt is elmondta, hogy az összevonással csökkennek a kiadások, az egyik választási verseny költségeinek mintegy 40 százalékát takarítják meg.
Politikai érdekeknek rendeli alá a helyi közigazgatást, és alkotmányossági kételyeket vet fel az a sürgősségi kormányrendelet-tervezet, amelyet a koalíció készített elő, és amely a választások összevonását is szabályozná – fogalmazta meg Cseke Attila.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel együtt szavazott, Ilie Bolojan ügyvivő államfő, Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök is leadta szavazatát a második fordulóban vasárnap.
Vasárnap reggel 9 óráig, a szavazás első két órájában 1 586 857 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 8,82 százaléka szavazott az államfőválasztás második fordulójában.
A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult mintegy 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
szóljon hozzá!