Kibuliznák? A PNL szerint a PSD azon dolgozik, hogy Ciolacu és SImion jusson az elnökválasztás második fordulójába
Fotó: Krónika-montázs, Gov.ro, X/George Simion
A kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) arra készül, hogy a Románok Egyesüléséért Szövetségnek (AUR) engedjen át szavazatokat, hogy annak elnöke, George Simion jusson be az elnökválasztás második fordulójába Marcel Ciolacu PSD-elnökkel együtt – állította kedden a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
2024. október 22., 19:052024. október 22., 19:05
2024. október 23., 11:382024. október 23., 11:38
A vádat Alexandru Muraru, a kisebbik koalíciós párt Iași megyei elnöke fogalmazta meg a közösségi oldalán.
Eszerint
Ezzel a 2000-es elnökválasztásra utalt, amikor a PSD jelöltje, Ion Iliescu a szélsőséges Corneliu Vadim Tudorral került a második fordulóba, amelyet Iliescu könnyedén megnyert.
Viorel Hrebenciucot, a PSD volt alelnökét a 2000-es években a PSD fő stratégájának tartották.
Az egykori politikust két korrupciós ügyben is szabadságvezstésre ítélték.
– figyelmeztetett Muraru.
„Miért hiszek ebben a forgatókönyvben? Mert az egyetlen forgatókönyv, amelyben Marcel Ciolacu elnökként kerülne ki a második fordulóból, ez csak George Simionnal való konfrontáció esetén lehetséges. Az összes közvélemény-kutatás ezt mutatja. Az új Hrebenciuc-tervben nagyon fontos szerepet játszik Victor Ponta, aki még mindig a PSD–AUR egyik fő kommunikációs csatornája, és többször is látták őt egy asztalnál ülni Simionnal” – tette hozzá Muraru.
„Azért is hiszek ebben a forgatókönyvben, mert ez egy olyan gyakorlat, amelyet a PSD szabadalmaztatott és rendszeresen alkalmazott más politikai pártok esetében is. Iași-ban például a június 9-i választásokon az RMDSZ közel 2000 szavazatot szerzett, miközben megyénkben 98 magyar él. Vaslui-ban, ahol 28 magyar nemzetiségű él, az RMDSZ közel 1500 szavazatot szerzett. Ez egyértelmű összejátszás volt a PSD és az RMDSZ között, hogy az utóbbi átlépje a választási küszöböt, hiszen ők mindig megbízható barátai a szociáldemokratáknak, ha kell” – mondta Muraru.
Egy sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy szerinte „Muraru úr egy kis amnéziában szenved, és nem tudja, hogy pártjának nyílt megállapodása van és a PSD-vel kormányoz”.
„A PNL a PSD engedelmes partnere. Nekem nincs szükségem senki szavazatára, csak a törvényeket és az alkotmányt kell tiszteletben tartanom. Egyedül is boldogulok, hogy bejussak a második fordulóba, a PSD-nek önmagát kell támogatnia és a kisebb, korrupt és kevésbé szervezett testvérét, a PNL-t” – tette hozzá SImion.
Nicolae Ciucă, a PNL elnöke és államfőjelöltje kedden szintén azt állította: lépések történnek annak érdekében, hogy Ciolacu és Simion jusson a második fordulóba.
„Láthatjuk, mi történt az alkotmánybíróság döntése után, hogy zöld asztal mellett kizárták az AUR vonalát képviselő ellenjelöltet. Jelenleg nagy kísérlet van arra, hogy a PSD és a AUR vezetője legyen a második fordulóban. Ez a PSD lehetősége és vágya, tudván, hogy csak ebben a képletben nyerhetnek. Sajnos, mindazok után, amit a Moldovai Köztársaságban látunk történni, ez nemcsak az ő kívánságuk, hanem Oroszországé is, ezért úgy gondolom, hogy Románia polgárainak a lehető legóvatosabban kell viselkedniük” – nyilatkozta Ciucă.
Arra a kérdésre, hogy milyen információi vannak a romániai választásokba való „külföldi beavatkozásról”, Ciucă azt mondta, hogy
„Ha megnézzük, mi történt a Moldovai Köztársaságban, akkor azt látjuk, hogy voltak oknyomozó riportok, amelyek nagyon jól feltárták az ott történteket. Nagyon világosan bemutatták, hogyan vásárolták meg azoknak a szavazatait, akiket arra buzdítottak, hogy a nemmel szavazzanak a népszavazáson. A hibrid hadviselés eszköztárát, amelyet Oroszország a Moldovai Köztársaságban gyakorolt, mindenütt alkalmazza, ahol érdeke fűződik hozzá, különösen a kelet-európai országokban, de nem csak. Láttuk, hogy más európai országokban is történtek ilyen akciók, ezért nem hiszem, hogy további érvekre van szükségünk” – hangoztatta a PNL elnöke.
Arra a kérdésre, hogy van-e konkrét információja arról, hogy erőfeszítések zajlanak azért, hogy az elnökválasztás második fordulójába Marcel Ciolacu és George Simion jusson be, az alkotmánybíróság ítéletére hivatkozott, amellyel kizárták az AUR-hoz hasonlóan szélsőséges eszméket képviselő Diana Șoșoacát az elnökválasztási küzdelemből.
Ciucă megismételte, hogy
„Beszéltem Kelemen Hunorral, mert egy ideje nem találkoztunk. Múlt héten felhívtam őt, amikor a születésnapja volt, gratuláltam neki, és megállapodtunk, hogy találkozunk és beszélünk” – mondta.
Arra a kérdésre, hogy a PNL ellenzékben marad-e, ha a jobboldali erők nem tudnak többséget alkotni, Ciucă így válaszolt: „Erről később döntünk”.
Alkotmánybírói kinevezést kapott kedden Dacian Cosmin Dragoș egyetemi tanár. Az erről szóló rendeletet Nicușor Dan államfő írta alá.
Daniel David oktatási miniszter kedden egy videóüzenetben felhívta a figyelmet arra, hogy a deficitcsökkentő intézkedéscsomag előírja az óraadó tanárok óradíjának csökkentését is.
Az elmúlt 24 órában a kánikula és a viharok nagyon sok munkát adtak a katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársainak – számolt be kedden a belügyminisztérium.
Bírálta Sorin Gridneanu, a kormánykoalíció legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke a kormány által felelősségvállalással beterjesztett gazdasági megszorító intézkedések egyes elemeit.
Kedden is kitart a kánikula szinte az egész országban – figyelmeztetnek a meteorológusok.
A romániai polgárok szűk többsége egyelőre elégedett Nicușor Dan nemrég hivatalba lépett államfő tevékenységével – derül ki egy közvélemény-kutatásból.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
szóljon hozzá!